Jump to content








ВАЖНО - проекто наредба


Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мисля , че сме станали свидетели на доста ,,революционни,,протести,в настоящето и близкото минало.Водени по един или друг повод.И като гледам резултатите освен реклама на нечия партия май друго не се е постигнало кой знае колко.

Създаването или промяната на настоящата организация мисля,че е правилнбото решение.Тази подава оставка.Избира се следваща,ако не работи - нова.Къс срок на мандата,да иам стимул за работа.

Обезпечени вет.лекари са просто задължителни като членове там.Така централизирани мненията ни имат по голям шанс да достиганат до някъде.

Link to comment
Share on other sites

И каква стана тя!??!Аптеки ще има,защото ние не сме организирани!Е,това сами си го правим и никой не ни е виновен!Спорим си тук,караме се и резултатът е ясен.Няма лошо да има аптеки-ако консултацията+рецептата за лекарствата имат прилична цена,но на този етап виждате,че това е невъзможно.

Трябва да се съберем,но представяте ли си какво ще стане-нещо подобно на форума,а на живо ще е още по-ужасно.

Link to comment
Share on other sites

Колеги,и в Париж има кабинети по 20кв.м.нека някои колеги не си мислят че големите доктори са в големите клиники.за хирургия сум съгласен,че трябва да е в отделна зала,но има и т.нар.малка хирургия!ние с кабинетите от 30кв.м,ще правим хирургия в колаборация с някоя голяма клиника.В закона трябва да има заварено положение,а клиентите така и така сами избират каде да ходят.а ,ако толкова държат,ще избием някоя и друга стеничка и пак ще работим,колкото да не им се иска на някои!

Link to comment
Share on other sites

А какво ще правим с гъзоблизцвото на някои колеги, които за да спечелят някой клиент правят операции на себестойността на консумативите + 5лв и казват, че другите са кожодери?

Link to comment
Share on other sites

Това си е за негова сметка,макар че ако кабинета е негова собственост и няма кой знае какви разходи-това не би му попречило да лекува за 5 лева.Нуждата да имаме силна асоциация е голяма.Ако пренебрегнем малките си различия и се съсредоточим върху важните неща,може и да успеем да направим нещо.

Link to comment
Share on other sites

Guest ГОСТ

Абе Вие от Марс ли падате или що? Големите доктори не били по големите клиники, а къде са ? наврени в една стая с маса за прегледи 40 на 60 см? За Ваше сведение в големите клиники освен голяма квадратура има и голям екип поне 3 ма лекари Еее,3 и повече глави ли мислят по-добре по даден въпрос или една?А и самият факт ,че са се събрали повече колеги под един покрив само по себе си говори ,че тия хора са надраснали в мисленето си много от колегите единаци ,които вповечето случаи са хора със силно развито чувство за собствено АЗ.Лекувайте си уши ,гъби иан. жлези в една стая ,но искате ли хирургия ще избиете не една но и повечко стени. Защото от такива всезнайковци като Вас дето могат всичко и при всякакви обстоятелства страда реномето на колегията.

Link to comment
Share on other sites

Guest Д-р Стойчев

Разбра кой съм , сега по ли ти е леко? Виж к,во Робин Худ, заставам зад всяка своя дума защото това което съм писал съм го виждал с очите си ,включително и размера на раб. маса.На нея не може да се събере куче по голямо от болонка, но инъче лекуваме всичко и сме велики.Да не говорим ,че в т.нар манипулационна дори не можеш да влезеш с голямо куче .Е.. на такива ли специалисти да се възхищавам?По друг тип кабинети трябва да правим равнис.

Link to comment
Share on other sites

А на какви да се възхищаваме? На тези дето тати им е дал парички и веднага след завършването / с купени изпити / отварят луксозни клиники и плащат на бедни, но кадърни преподаватели да работят , може би. Или на тези, които парадират, че всичко им е взаимствано от хуманната медицина, но се потят докато задържат едно голямо куче на тесните човешки операционни маси. Кажи колега, ти с какво се съобразяваш- с удобството и нуждата или с лустрото?

Link to comment
Share on other sites

Guest Д-р Стойчев

Колега,такъв тип клиники за каквито говориш лично аз не познавам ,но ида има не са много големите клиники по принцип също не са толкова много ,докато тия за които аз ти говоря са болшинство.Говорим за това ,че трябва да има един приличен минимум на условията за труд,тове ще осигури конфорт на колегата а и на клиента,това ще ни издигне в очите на клиентите.Не ми е ясно защо всеки се мъчи да защити тезата ,че можеш да работиш на почти полеви условия и да си много добър специалист? Те онези колеги де то кастрират прасета за по 2 лева или литър ракия също са със самочувствие ,че са голяма работа.И което е по лошото ,че хората им вярват.

Link to comment
Share on other sites

Мисля,че не само Др.Коджабашев ,,... разбра кой сте...,, ,,...др.Стойчев...,, ,а и всички останали! :(:lol::lol::lol:

За голям доктор от голяма клиника лесно губите самообладание от един приятелски форум,докторе.

Спокойно,ако малката маса в малкото кабинетче не е удобна,хората ще отидат при голямата маса в голямото кабинетче!!! :lol:

 

 

,,.... Виж к,во Робин Худ, заставам зад всяка своя дума защото това което съм писал съм го виждал с очите си ,включително и размера на раб. маса...,,Покрай гледането на размера на масите мисля,че сте пропуснали да видите и едно друго важно нещо- колегиалност се казва!

 

С уважение Др.Пламен ДОБРЕВ :lol:

Link to comment
Share on other sites

абе колеги що се карате за това в колко голям кабинет работите и колко голяма ви е масата, трябва да се гордеем че работим по специалността си и не разчитаме държавата да ни спусне заплатката си(макар и сигурна) всеки месец, както чакат тия в рвмс-та , нвмст-та и двск-та, и че оправдаваме годините на учене като се занимаваме със смислена вет. медицина, и напук на безпаричието и безотговорността на повечето стопани работим, живеем, храним семейства и съществуваме ( е, не като колегите по анимъл планет, ама...почти :() .

Не забелязвате ли че тази наредба е писана от някои чиновници които представа си нямат как се работи в частна клиника -било за дребни или едри жв - например -

- за манипулационните - ДА ИМАТ ТЕЧАЩА ВОДА - (това ми звучи като основното правило в нашата армията - щом е мокро -значи е чисто!) -чета и невярвам на ушите си! - значи една закрита автомивка ще отговаря на изискването за манипулационна - дори е достатъчно голяма! тва ли е най важното изискване, се питам аз!

- за работното време - задължително доктора да има приемно време сутрин и следобяд! да не вземе някой гявол да вземе да работи само 3 часа и след тоова - да ходи някъде да се мота( на дом.посещения, демек) -АБЕ ТАЯ НАРЕДБА ДА НЕ Е ЗА ДЪРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ КАТО ВАС КОИТО СТЕ Я ПИСАЛИ! ние с тая работа си искарваме прехраната, господа колеги ( с костюми),ние работим по 7 дни в седмицата, без обедна почивка, когато се налага и нашия телефон за спешни случай го знае всеки който ни е бил КЛИЕНТ, а за този който още не ни е станал - винаги може да го намери на рекламната табела, в местния вестник или в интернет - в кой свят живеете - та задължително ( според наредбата ) трябва да бъде посочен на работното време.

Има и още фрапиращи нелепости ама знам че този форум се чете от хора които нямат много свободно време ( е не всички се ореждат на държавна службичка) така че спрам да пиша и нека не се ядосваме за глупости а да си вършим работата професионално.

а мисленето на чиновниците които пишат законите няма да се промени скоро - поне докато директора на НВМС не стане някой учил и работил в истинска пазарна икономика, почти като сегашната ни.

Link to comment
Share on other sites

Ами, колеги - то има и един друг момент. Тези държавни чиновници писали наредбата в повечето случаи разполагат точно със споменатите мърляви гаражчета с микроскопични сгъваеми операционни масички и работното им време е от 17.30 - 19.00 часа, а някои се занимават само и единствено с домашни посещения. Явно в държавата има все пак някакъв прогрес, щом сами си подронват така наречения "бизнес" :(

Не е лоша идея да се потърси някоя наредба регламентираща частната ветеринарномедицинска практика в някоя европейска страна от тези към които сме се запътили - хората отдавна са открили топлата вода.

Link to comment
Share on other sites

У Ж А С ! ! ! :(

Рано ни е още да правим промени в тази държава. много агресивни изказвания и то към колеги в една съвсем обикновенна дискусия. И както винаги все някой друг не е на ред.

Не започнахме тази дискусия за да съдим този или онзи ,а да преценим доколко тази наредба е неточна и не е съобразена с чисто практични моменти.

Кажете ми каква е теоритичната разлика между амбулатория и клиника и каква е тя според наредбата?

И моля ви, ако някой реши да отговори да е без да прецежда това през личната си практика, защото ще стане пак война между клиницисти и амбулатористи.

Link to comment
Share on other sites

Амиии, значи:

1. Амбулатория - аналог на ДКЦ - място, където се провежда лечение на нестационарни пациенти, взимат се проби за лабораторни изследвания, оказва се спешна медицинска помощ, провеждат се задължителните профилактични мероприятия, обработват се рани, домашни посещения, издават се рецепти и направления.

2. Клиника - аналог на хуманна болница - достатъчно голям екип с възможност да покрива и нощен стационар, операционна - по възможност септична и асептична хирургия /отделно помещение, не параван/, досттъчно добро оборудване за поддържане на необходима асептика, собствено диагностично звено /ех, мечти!/ или поне договор с лицензирана лаборатория и рентген с транспорт помежду им + всичко от амбулаторията

 

Това като общ поглед

Link to comment
Share on other sites

Guest D-r Angelov

Здравейте колеги!

От скоро следя форума и слет като прочетох така приготвената наредба просто съм изумен. За сетен път нашите "мили колеги" законотворци ни показаха, че твърде хубаво преписват. Събирали и смукали от незвнам какво само да отчетат дейност. Имат няколко приближени наши колеги дето им гъзолижат та им доставят удоволствие да съчиняват глупост след глупост.

1. Упоиките - сотове шкафове и незнам още какво. Иначе отидете във всяка аптека и си поискайте китамин да видим дали няма да ви дадат. само като влезете и упойките си стоят на равчето най спокоино. Но там са парите и на тях никой нищо нямя да им каже.

2. Добре че е наредбата та да ми кажат кога да работя иначе виж съм починал някой и друг ден - ПРОСТОТИЯ. Ако ми дойде клиент за домашно посещение извън оповестеното кво ще правя?????????

3. Хубаво е че ни напомнят като на малоумни да си мием ръцете преди и сбед незнам какво - КОЛЕГИ ЗАКОНОТВОРЦИ и ние сме учили като вас 6 години та не ни казвайте кога да си мием ръцете и кога не.

4. ние няма да ставаме бюрократчета като вас - още някой дневник няма ли да се предвиди да се въведе. Тези видимисе са малко нека има дневник кога сме ходили на тоалетна, колко пъти си мием ръцете, колко пъти сме дишали. нема начин аз ще стоя цял ден и ще водя дневници. Те трябва да разберат че в тази наредба трябва да се сложи рамката да се определят минимумите да излезем от тесногръдието и от фелдшеризма, а то какво с наредбата на господата техници им се ръзрешава да работят както досега та те са всесилни за тех неясна диагноза няма те режат тумори без проблем там на тревата в двора за половин час и ако може да е за 5 лева. Трябваше още в закона един път за винаги да се уточни техния статут и всеки да си знае мястото.

5. Благодаря ви от все сърце че ми казахте как да си обурудвам спешната чанта ако не бяхте вие сигурно още ще си ходя с пазарската торба?!?!?!?

Само искам да ги попитам господата да ми напишат кои са спешните ветеринарни лекарствени средства и от къде да си ги закупя????? Освен един конски Папаверин атропин и дексаметазон май спешните ВМП нещо се изчерпиха но не чиновниците а ние всеки ден сме пред спешните случай и пред очите на стопаните и с какво да работим???????

Е за да не оставате с впечатление съм негативно настроен аз съм първият човек който ще зазстане зад реформа но не такава направена от хора които хал хабер си немат от работа на терен.

Link to comment
Share on other sites

Като разгледах форума много ама много съм озадачен.

Колко малко колеги ползват интернет и колко малко колеги въобще се интересуват от темата!!

Това е много страшно. Наистина трябва ние да станем единна гилдия а то едни дърпат насам труги нататък и накрая бай Байчев си прави по стар комунистически обичай каквото си иска и неговите чиновници на които плашта са ни дори инспектиращ орган та дори ни и поучават как да работим и т. н. и т. н.

Явно още има да доизрастем дребните си страсти и наистина да си създадем лобита където е необходимо.

Тогава колеги по-добре да се организира среща нарочна само по тази тема а не в края на нещоси и да се претупа. Трябва да се даде гластност и да се направи всичко възможно да се привлекат колкото се може повече колеги да се отпочне дискусия за създаването на бленуваният от всички орган сза защита на нашите интереси.

Както виждаме господата си прекараха един кьопав закон в който нищо ново само дето се затвърди старото, ако не дадем отпор на тази наредба ще мине и тя и..........................................

А и нека конгресите не са само в боровец направете ги на по-достъпни места не е нужно да демонтсрираме чак толкоз виск стандарт да може повече колеги и с по-скромни доходи да се присъединят.

Link to comment
Share on other sites

Понеже тук върви най-люта дискусия, да ви предложа друга тема за размисъл. Защо нямаме одобрена лаборатория за бяс? Актуализирания списък на ЕС показва, че Румъния има. Ние все още нямаме. Това е въпрос, който съсловната организация трябва да повдигне пред НВМС. Предполагам доста хора вече пътуват с домашните си любимци. Срамота е Букурещ да има одобрена лаборатория, а София да няма.

Link to comment
Share on other sites

Ама как ще имаме то какво имаме та и това!

нали имаме цял институт?!?!?

какво правят там никой незнае толкоз ли немогат като дават една камара пари да организират и нещо такова ама е друго да си седим и нищо да не правим а другите лаборатории щедро приемат изпратените от нас парички

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Колеги,

 

Практикувам ветеринарна медицина от 1983г., а през 1990 г. заедно с още двама колеги създадохме частна амбулатория за дребни животни /”Рабит” гр. Русе/. През всичките тези години ми побеля главата от държавен рекет и своеволията на държавните чиновниции.

През последните дни чета тази тема и за съжаление виждам повече емоции от колкото добри предложения.

Според мен трябва да се използват всички възможности които ни предлага гражданското общество, в което живеем.

Първо-следва да помислим за принципа, че съединението прави силата !

В разговори с колеги през годините често сме стигали до извода, че СВЛ не е организация, която да защитава интересите на частно практикуващите вет. лекари.

В тази връзка следва , че Камарата на частно практикуващите лекари

/ няма защо да откриваме топлата вода / е една възможност да се обединят всички които с труда си на свободния пазар изхранват семействата си. Регионалните структури на камарата / например Русе, Силистра, Разград, Шумен, В. Търново в една регионална камара, при разстояния от 100 км няма проблем месечно една неделя сутрин да се съберем за 1 час / ще обединят много повече колеги, отколкото работещите в градовете 1,2,3 ...10 лекари с дребна практика. Асоциацията на вет. лекари за дребни животни трябва да е член на тази камара / извинявам се ако нещо бъркам /, а на регионално ниво да се обособят секции на лекарите с дребна, едра и смесена практика, там да поканим и колегите от фирмите вносители и складовете за вет. препарати, аптеките и да си говорим с тях / това е също интересна тема /.

Само тогава Байчев ще се съобразява с нашите искания !

Смятам, че всяка административна наредба може да бъде атакувана в съда и докато той не се произнесе да бъде блокирана !

Второ- както по-горе видях мнение и се присъединявам към него, че не квадратурата е решаваща за възможностите на лекаря, а неговата квалификация.

С предстоящите съкращения в държавната служба е ясно, че куцо ,къораво и сакато ще открие кабинети и ще се обзаведе с чанти за посещения по домовете ! Ясно е каква вълна на нелоялна конкуренция и подбиване на цени ни чака !

Тоест стигнахме да въпроса за професионализма. Това, че имаш диплома е добре, но според мен не е достатъчно. За справка хуманните лекари и адвокатите !

В далечната 1983 година когато почвах работа имаше неписано правило всеки млад колега да има наставник, който да го въведе в професията. Сега за съжаление са на мода вълци – единаци. Мисълта ми е за необходимостта от специализации

/за справка хуманните лекари/ и необходимостта от последваща подържаща квалификацията програма, в смисъл от задължителен брой часове годишно от конгреси и семинари.

В крайна сметка идеята е разрешителното за практикуване да го получавам не от НВМС, а от Камарата, т.е. не от чиновници, а от реално практикуващи колеги.

Моето предложение е в наредбата да отпаднат цифрите на квадратите, но да останат изискванията за брой помещения. В наредбата по-детайлно да се опишат изискванията за ветеринарен кабинет / това въобще отсъства от варианта който четох /.

Трето- крайно наложително е да се приеме морален кодекс на професията, д-р Мустафов ми беше пратил много добър вариант на това !

Четвърто- в професионалната организация следва да се събира месечен членски внос / 5 - 10 лв. / който ще ни позволи да имаме ресурс за лобиране /пътувания/, за наемане на адвокати за защита на интересите ни, за достъп до средствата за масова информация, да издаваме и превеждаме инф. справочници и списания и т.н.

 

Извинявам се за многословието, но темата не може да се изчерпи с два реда във форума

 

д-р Стефан Станчев

stf_stanchev@abv.bg

0898885665

Link to comment
Share on other sites

Guest Бойко Георгиев

Уважаеми Колеги,

Днес имахме среща с д-р Паскал Желязков, зам.генерален директор на НВМС по повод наредбата за ветеринарномедицинската практика (която вече е в сила) и Закона за ветеринарно медицинската дейност. Относно квадратурата на ветеринарните лечебни заведения ни бе отговорено, че няма да има формализиране и някой да тръгне да мери с линийка от оторизираните за целта инспектори. Относно редицата неясноти в наредбата от страна на НВМС обещаха на конгреса да присъства техен представител, който подробно да обясни нещата и съвместно с Асоцияцията да могат да бъдат променени някои членове от наредбата, в интерес на професията.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


×
×
  • Create New...