Jump to content








ВАЖНО - проекто наредба


Recommended Posts

Guest албейтар

Няма повече да коментирам конкретни теми,на някой те не му изнасят и се впряга,на друг пък му изнасят и си трае.Явно всеки си има болна тема и то не една.Всеки да си ги запише, да се видим в София да ги систематизираме по важност и да ги обсъждаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Колеги, мисля че тези две странички изписани дотук, показват защо нямаме нито нормална браншова организация, нито лоби където и да е. Нали този форум съществува за да дискутираме проблемите в нашия бранш, които няма кой друг да ни реши. А какво става? Дори за глупост като квадратура на кабинет се започна заяждане!!!!

А колкото до:

 

,,...кастрация на мъжки котарак ви струва 100 евро..,,,,?????

 

СМЯТАМ ЧЕ ТОЛКОВА И ТРЯБВА ДА СТРУВА! Нашият труд е високоспециалзиран, изисква инвестиция на много средства и време, непрекъснато трябва да се чете и предполагам всички знаят какви са цените на съвременните книги в областта на ветеринарната медицина - да не говорим за инвестициите нужни за една сносна клиника. Така че трябва да се научим да не се обиждаме сами продавайки знанията си на безценица и превръщайки се в прости търговци на лекарства...

Link to comment
Share on other sites

Guest албейтар

Анджък де, само,че тези дето лекуват само с термометър и слушалки няма как да оправдаят тези 100 евро.Площта и оборудването са предпоставка за по високо ниво на обслужване но не е гаранция.Това обаче не еповод да си налягаме парцалите човек е толкова голям колкото са големи мечтите му.Не искам да изпадаме повече в междуличностни спорове ще спорим по на широко на извънредното събрание което задължително трябва да организираме,давайте идеи.

Link to comment
Share on other sites

Направи ми впечатление ,че често нещата се свеждат до сърдене и обиждане и т.н. епитети които не момгат да се поставят върху писмена форма на общуване!

Съжалявам ако толкова бързо се отказвате от отстояването на мнението си.Питах за конкретни неща,получавам принципни отговори.Е добре нещата ,, по принцип ,,ги знаем. Да видим как са дефакто!

Влизането в междуличностни спорове е неизбежно Др.Гавазов там е истината.А в този форум според мен е желателно.

Link to comment
Share on other sites

Няколко пъти споменах,че лично мен не ме засяга въпросът с квадратурата.Въпросът е принципен!

Относно специализациите съм убедена,че никой уважаващ себе си колега няма да се остави" на първите 7 години"щом иска да се занимава с това.Пазарът е най-силният механизъм,който ще определи кой ще остане и кой не.

Link to comment
Share on other sites

За мене проблема не е в наредбата,а че тази наредба трябва да се изготви от самите нас/организация на ветеринарите частнопрактикуващи с малки животни/ и да има силата на закон.Всички останали подробности ще се уточнят.Важно е не да затъваме в конкретни спорове/то чиновниците това си и искат/,а да се опитаме заедно да създадем браншова организация-работеща и защищаваща интересите ни.За тази кауза има смисъл да се борим.

Link to comment
Share on other sites

Съгласна съм с вас, докторе!Надявах се,че сме се научили да се уважаваме и да се съобразяваме едни с други.Ние в този град не се "ядем",а даже си помагаме и уверявам ви,че ПОЧТИ е избегната нелоялната конкуренция.Определили сме си минимум и си го спазваме.Събираме се,определяме си цените в ценоразпис общ за всички и т.н.Тайничко сигурно на всеки му е криво защо не ходят всички при него :o:)

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Коджабашев

Кваратурата....Не мисля, че това е основното, което определя качеството на работа. Според мен е важно всеки да си знае границите на възможностите и да се наема с неща, които има сили да върши добре. Нека не подценяваме интелекта на НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО КЛИЕНТА

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Коджабашев

Цените...

Мисля, че всеки е достатъчно свободен да продава труда на цени, каквито намира за добре. Който съумее да продава труда с по-добре и по-скъпо, ще се развива по-бързо, ще си направи по-голяма клиника, ще повиши кчеството на услугите, ще взема още по-висока цена за труда си и т.н.

Ако пък на някой му е кеф да плаща на клиентите да ходят при него, нека го направи.

Цените трябва да са пропорционални на качеството на вложения труд. Мсля, че отново

Link to comment
Share on other sites

Guest Коджабашев

продължение

 

НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО КЛИЕНТА ще избере на какви цени при какво качество ще се грижи за животинката си.

Link to comment
Share on other sites

Да конкретизираме нещата.

За мен съществува голямо недоразумение. Обърнете внимание, че след амбулатория в скоби е написано КАБИНЕТ. а, сега вижте изискванията за кабинет:

1. лекарски кабинет с приемно помещение;

2. помещение за извършване на манипулации (манипулационна), осигурено с постоянен източник на топла и студена вода;

3. отделна зала за амбулаторни операции или обособен операционен сектор в манипулационната;

А, та това са цели 3 кабинета. И какви са тези амбулаторни операции?

Да не говорим за това, че по принцип под амбулаторна практика се разбира подвижна практика, т.е. това е практика която приоритетно би трябвало да обслужва по адреси и изискването е да има кабинет за консултации и манипулации.

За мен ако ще има кабиети като място за практикуване, условията на които трябва да отговарят не би трябвало да са толкова много. Кабинетите трябва да подсигоряват нещо като предболнично лечение и могат да се помещават и в по-малка квадратура.

 

Относно другите въпроси: пазара би трябвало да е свободен и всеки да може да избира мястото където да плати за определена услуга. От друга страна клиента трябва да се чувства минимално сигурен, че няма да попадне на място където ще му бъде навредено. Т.е трябва да има все пак минимални изисквания на които трябва да отговаря всяка една практика ( както материални, така и като подготовка на персонала).

Link to comment
Share on other sites

Обаче тези правила за работа трябва да се определят от РАБОТЕЩИТЕ С ДРЕБНИ ЖИВОТНИ колеги.И по наше предложение да се създаде наредба.Какъв е стимулът ни за това ли?За да няма хора,които да подбиват авторитета на професията.Как в хуманната медицина има кабинети за преглед и доболнично лечение без баня и тоалетна във всеки кабинет?Но и за тях существуват изисквания за притежаване на консумативи и инструменти за спешна помощ.Например един офталмолог трябва да има в чантата си задължително сонда и трахеотом.На пръв поглед това звучи абсурдно,но в крайна сметка всички лекари преди да специализират са положили клетва да опазват здравето и живота на човека.

Link to comment
Share on other sites

Търсенето определя предлагането.Качеството е според цената.

Когато клиентите започнат да търсят качеството,а не ефтиното то и предлагането ще се промени.

Няма такъв вариант една клиника и един кабинет да работят на еднакви цени.Или едните работят скъпо или другите евтино.

Link to comment
Share on other sites

. да разполагат с тоалетна и мивки, които са лесно достъпни за ползване от персонала и/или от посетители;

нормално ли е да осигуряваме тези удобства на посетителите при положение ,че това не е осигурено дори и в хуманните поликлиники.

Може ли към нас да има повече изисквания отколкото към хуманните.

Тези двойни стандарти ме вбесяват.

Интересно ми е какво е вашето мнение.Мислите ли ,че трябва да ги има тези екстри.Става въпрос за амбулатория(все пак)?

Link to comment
Share on other sites

И след като ветеринарномедицинска практика се осъществява САМО в изброените видове обекти, защо след това има дълги и широки обяснения за домашни посещения! В т.10 пише, че животни не могат да се лекуват в "животновъдните обекти" или разбирай у дома. Трябва да се конкретизира какви манипулации могат да се извършват в домашни условия и дали изобщо да се разреши. Все пак нашите пациенти не са крави и спокойно могат да бъдат доведени или донесени в кабинета. Редно е според мен да се разреши домашно посещение само и единствено с цел преглед, животоспасяващи манипулации и при нужда транспорт до лечебното заведение с транспорт на вет. лекар ако стопанина няма възможност. В домашни условия нито хигиента, нито базата позволяват адекватна лекарска намеса в не толкова спешните случаи. И съответно не може да има определени часове за това - никой не знае кога ще се появи спешен случай.

 

Също така не е редно да определят с наредба, кой какви лекарски решения трябва да взима - това се определя индивидуално във всеки колектив - има си период на обучение за млади кадри, има новопостъпили колеги, които първо трябва да се сработят....

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам под какъв точно контрол на лекарите ще работят техниците,ако е като досегашния-тежко ни.Някой техник си регистрира частна практика под името на неработещ по специалността си лекар и готово.Не зная дали дипломата за висше образование трябва да дава автомат.право да се работи с др.животни,но тогава дипломата от техникума защо "дава "това право?????

Какви са тези"утвърдени процедури ..............за контрол върху инфекциите"-според новата проектонаредба!

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам под какъв точно контрол на лекарите ще работят техниците,ако е като досегашния-тежко ни.Някой техник си регистрира частна практика под името на неработещ по специалността си лекар и готово.Не зная дали дипломата за висше образование трябва да дава автомат.право да се работи с др.животни,но тогава дипломата от техникума защо "дава "това право?????

Защото разрешителните се издават от РВМС, а не от Асоциацията.На такъв въпрос на мен лично ми отговориха, че нямат право да откажат издаване на разрешение.И са си прави за себе си,щом нормативните документи го позволяват.

Link to comment
Share on other sites

Ние май впрегнахме коня пред каруцата! :)

Никой не се интересува от нашето мнение за наредбата, а ние едва не се изпокарахме какво да пише в нея.Предлагам да насочим усилията си в две отделни линии( д-р Хараланов като администратор да прецени като отделни теми ли да ги формулира):

1 Как официално да се включим в процеса на създаване на нормативните документи касаещи нашата дейност?

2 Въз основа на подобни дискусии да стигнем до решение какво точно да пише в наредбата!

Link to comment
Share on other sites

На първо място трябва да има две наредби :)

Една за частнопрактикуващите колеги занимаващи се с едри животни и една за тези, които работят само с дребни и екзотични животни - поради естеството на работа изискванията са различни, не може да са под общ знаменател.

В европейските страни двете неща са разделени, има разбира се и смесени практики, като те са обособени като отделни зони в клиниката, водят отделна документация и имат различни разрешителни.

Изискванията за животни за консумация и за домашните любимци просто няма начин да са еднакви.

Link to comment
Share on other sites

колеги,

не смятате ли, че е удачно да се драсне едно писъмце до доцент Байчев? Докато не е станало късно. Защото новите наредби на НВМС заливат Държавен вестник, изпълняват план! Да се зададат въпросите, които задаваме тук. Например - на коя европейска директива съответства тази наредба? Кой е автора на наредбата? А защо не обсъдим и наредбата, която разрешава съвсем безпроблемно на колеги от ЕС да започнат работа в БГ веднага след приемането ни? Дали ще има реципрочност, т.е. дали всеки от нас ще може да започненезабавно работа където си поиска в ЕС?

Link to comment
Share on other sites

Колеги, наредба трябва да има. Проблемът е в подробностите. Ето за тези подробности трябва да има дискусия. Не само за квадратура, оборудване и документация, а и за много други неща. Кога със закон ще ни разрешат да ползваме хуманни лекарства, които нямат аналог във вет.медицина? Кога ще престанат вет.складовете да продават на крайните клиенти лекарства на дребно, но на едрови цени? Докога ще траем некомпетентни кадри да се правят на по-католици от папата, създавайки смазващ ни закон, но поради незнание или недоглеждане пълен с противоречиви неща? Кога ще има най-накрая етичен кодекс пазещ ни от нас самите колеги? Така че, нека не се караме относно дребни неща кой как кастрира котарак.

P.S. Аз го правя за 2 мин. само със скалпел в 16кв.м. операционна от общо 50кв.м. амбулатория :)

Link to comment
Share on other sites

Ако собствениците на животни имат култура да си водят животните на лекар,складовете няма да има на кого да продават лекарства,нали???В наредбата самолечението на дом.любимец трябва да е наказуемо и може би само тогава това ще може да се ограничи.Макар че,дори да има закон или наредба,кой ще съблюдава спазването?Но понеже такава култура не се изгражда за няколко години-ясно е какъв е другият начин!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ето новини от ръководството на БАВЛДЖ:

" Na 4.04 06 g po molba na rukovodstwoto na BASAV se sastoja sresta s Dr.Zeko

Bajcev otnosno problemite s novia weterinaren zakon i proekto naredbite za

weterinarnata praktika i zakona za zastita na ziwotnite. Be predstaweno

kategoricnoto ni stanoviste, za otpadaneto na aptekite (za koeto ni be

otgovoreno ce ne moze da se saobrazjavat s zelanieto na 15-20 coveka) i ce

naredbata za weterinarnata praktika ne moze da ostane w nastojastia si wid i

ce zelaeme okoncatelnia variant da se saobrazi i sa nasite zelania, za koeto

polucihme werojatni obestania.Otnosno kastraciite na kucetata-teparwa ste

imalo naredba."

Link to comment
Share on other sites

Guest АЛБЕЙТАР

А ТАКА, К,ВА СТАНА ТЯ ? ВЕРОЯТНИ ОБЕЩАНИЯ, ДЕМЕК КУЧЕТО СИ ЛАЕ КЕРВАНЪТ СИ ВЪРВИ.ИЗКАЗАХ СЪМНЕНИЕ НЯКЪДЕ НАЗАД В ПИСАНИЯТА СИ ЧЕ БОРБАТА С ЧИНОВНИЦИТЕ ЩЕ Е МНОГО АМА МНОГО ТРУДНА.ПРОСТО ХОРАТА СА НА ДРУГИЯ БРЯГ И НИЕ ОБСЛУЖВАЙКИ ЛУКСОЗНАТА СВЕРА НА НАСЕЛЕНИЕТО СЕ ЯВЯВЯМЕ В ОЧИТЕ НА ЧИНОВНИЦИТЕ Г Л Е З Е Н И Т Е ДЕЦА НА ПРОФЕСИЯТА.АМА НЕЙСЕ, НА ОРУЖИЕ БРАТЯ.....ПАК ВИ КАЗВАМ , ДА СЕ СЪБЕРЕМ В СОФИЯ ИЛИ НЯНЪДЕ В НЯКОЙ ПО ЦЕНТРАЛЕН ГРАД АКО НА НЯКОЙ МУ Е НЕУДОБНО ДА ХОДИ ДО СТОЛИЦАТА И ДА ДЕРЗАЕМ НА ЖИВО!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


×
×
  • Create New...