Jump to content








Регистрация на домашни любимци - кучета


Guest
 Share

Recommended Posts

Ами в закона и в наредбата пише кой е освободен от такса как ще се провери едно женско куче дали е кастрирано? Айде мъжко добре, ловно добре ама женското данеби някой инспектор шест месеца да ходи да го занича ще кръвне или не, та нали се сешате ако ще имаме възможност да издаваме такива удостоверения какво ще стане, данък 20 аз срещу 10 кинта удостоверение супур да же понеже ще е еднократно мога да ги цепна 50 кинта и край.

Чешем си езиците за закони,наредби,правилно и неправилно и в същото време си разясняваме как се издава документ с невярно съдържание! :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ами в закона и в наредбата пише кой е освободен от такса как ще се провери едно женско куче дали е кастрирано? Айде мъжко добре, ловно добре ама женското данеби някой инспектор шест месеца да ходи да го занича ще кръвне или не, та нали се сешате ако ще имаме възможност да издаваме такива удостоверения какво ще стане, данък 20 аз срещу 10 кинта удостоверение супур да же понеже ще е еднократно мога да ги цепна 50 кинта и край.

Чешем си езиците за закони,наредби,правилно и неправилно и в същото време си разясняваме как се издава документ с невярно съдържание! :ph34r:

Забележката на ida_vet е абсолютно правилна - не е въпроса в призивите да бъдем добри и честни - а в това, че не бива да се пишат нормативни документи, чието изпълнение се контролира много трудно и с изразходване на непропорционално голям обществен ресурс.

Дори и в страните, където уж в манталитета на хората влиза това да уважават закона, който има възможност да го наруши, знаейки че няка да има проблеми, често го нарушава.

Link to comment
Share on other sites

Официално писмо от РВМС чакам и тогава, дотогава обяснявам че реда не е известен и който иска да си поставя чип.

А не знаеш ли , че нормативните документи, в това число закон, разпоредби и правилници трябва да ги имаш в амбулаторията. И РВМС не са длъжни да ти ги дават. Трябва сам да си ги вземеш от държавен вестник. На участъковите лекари им дават периодично едни сборници с нормативни документи, но за нас простосмъртните не се полагат. Скоро имах проблем, че ги нямам и се наложи да си ги набавя.

Link to comment
Share on other sites

Напьлно сьм сьгласен с Ida-vet.Какво се получава на практика?При нас в Русе,РВМС и Общината решават че ние трябва микрочипираме обезпаразитяваме,ваксинираме и извьршваме регистрация като ежемесечно им предоставяме информация.Дотук добре.Това обаче трябвало да става само след представяне от стопанина на документ за платен данък...? И тук става точно това което притеснява Боряна по горе.Това не е ли прехвьрляне на отговорност?И друго,няма яснота по вьпроса какви документи ще издаваме на тези животни които са освободени от даньк,кой ще може да издава и как ще се контролира това?Иначе нови паспорти,чипове,регистрация...и всички кучета са кастрирани или ловни както каза Йовко...

Link to comment
Share on other sites

Блъскаме си главите за неща за които трябва други да си ги блъскат. В крайна сметка както те го измислят. Да си направят наредбите и да ни уведомят. Не ходете и не се разправяйте с РВМС-тата, те сами трябва да ни потърсят. За мен лично , ама няма никакво значение дали за дадено куче е платен данака, дали е регистрирано в община и РВМС, ама хич не ме интересува, наистина. Достатъчно ми е че при мен има информация за това животно.

Link to comment
Share on other sites

Аз какво правя? С един розов маркер си отбелязвам в амбулаторният дненик всеки номер на микрочип и номерът на всеки "европейски" паспорт който издавам. Ако някой го поиска - добре. Ако ми предстви съответен член от наредба или закон винаги мога да му го дам. Въпросът е, трябва ли ние да сме "следящ орган " за сметка на държавата?

Link to comment
Share on other sites

Истинските паспорти са едни-сините с индивидуален номер и с място за чиповата лепенка, сертификата за бяс и другите ваксини и обезпаразитявания. Останалите, които са на пазара са рекламни здравни книжки и всеки може да си ги направи със своя реклама в първата печатница. Цената на паспорта е един лев и 20ст. Доскоро можехме да го взимаме само от РВМС, но сега го има и в складовете.

Link to comment
Share on other sites

това са новите паспорти, за мое улеснение по късно - чиповете и ваксинациите ги водя в отделен дневник

 

.jpg.jpg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Колежке, това не е за улеснение. По закон трябва да водиш дневник по образец, в който си длъжна да записваш всичко включително и тези работи.

Link to comment
Share on other sites

Колежке, това не е за улеснение. По закон трябва да водиш дневник по образец, в който си длъжна да записваш всичко включително и тези работи.

в амбулаторния дневник си ги вписвам , и едновременно с това в друг дневник чипирани , дата , име на животното, порода, вид , име и адрес на собственика и отделно ваксинирани - утре ще им скимне да искат инфо - повече време ще загубя да ровя в амб. дневник и да ги вадя едно по едно

Link to comment
Share on other sites

На участъковите лекари им дават периодично едни сборници с нормативни документи, но за нас простосмъртните не се полагат

Това не е вярно,колега!Тези закони,хубаво подвързани,си ги раздават официалните лекари!

 

А относно чипираните животни-ние си направихме дневник и всички животни се водят там+номера на паспорта им,данните им и това всичко го подписва и стопанина.Паспортите са сини и само те са валидни-имат индивидуален номер на паспорта.

Link to comment
Share on other sites

На участъковите лекари им дават периодично едни сборници с нормативни документи, но за нас простосмъртните не се полагат

Това не е вярно,колега!Тези закони,хубаво подвързани,си ги раздават официалните лекари!

 

Не съм съгласна!!!Периодично се раздават такива сборници на лицензираните участъкови лекари срещу подпис.

Link to comment
Share on other sites

Къде?Защото моят съпруг е участъков и никога не сме се сдобивали с такива!Нито ние,нито останалите колеги в областта.Виждала съм такива единствено при приятели от РВМС.Но както и да е ! Това не е най-важното.Всеки лекар трябва да има папките и дневниците,които са описани в закона.

Link to comment
Share on other sites

Да, това са паспортите, които е редно да издаваме, защото само с тях животните могат да пътуват из Европа. Там издават само такива паспорти, абсолютно същите като тези.

Link to comment
Share on other sites

А не знаеш ли , че нормативните документи, в това число закон, разпоредби и правилници трябва да ги имаш в амбулаторията. И РВМС не са длъжни да ти ги дават. Трябва сам да си ги вземеш от държавен вестник.

Става въпрос Коко, не за нормативните документи, аз тях си ги вадй от апис и си ги имам всичките, става дъма за това че трябва надлежно с посмо да ни се разясни какъв е реда, кой и за какво ще отговаря и кой и какъв документ ще издава, добре ако немогат да ни напишат писма то поне трябва да ни съберат по РВМС-та и да ни разяснят тези работи щото това е важно. аз съм частно практикуващ и ако някой било то данъчен , община и др. институция включително и ооооооооооооо боже РВМС, иска някъква информация за каквото и да било си има ред разписън в отделен закон за кореспонденцията, кадето е упоменато кои на какво ниво каква информация дава.

Как РВМС могат от мен да искат лични данни на собственик на животно като по закона за защита на личните данни ние частнопрактикуващите вет. лекари, нямаме право освен имато на стопанина да го питаме за нищо друго, как и кой ще ме задължи да им го пратя това сведение.

Ето за това става въпрос щото не се спазва правилото за съподчиненост на нормативните документи всеки пише през главата си уж го съгласува, пък после леле сега що ше правиме

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Днес оставих една папка с документите на 7 кучета в РВМС - гр. София ( 4 са си моите лични кучета + 3 пациентчета ) . Аз съм първият лекар занесъл документи с тази цел .

Link to comment
Share on other sites

Да разбирам, че пращане по i-net няма да се признава, така ли?

Интересна е нашата Държава! Отказва да приеме i-net и изобщо дигиталните технологии! Ето защо и Амбулаторният дневник трябва да е на хартия :D

Link to comment
Share on other sites

Не се признава!Питала съм по повод марките на ДПЖ,може ли да им ги нося на електронен носител,без да ги пиша в регистрите-но не може,за съжаление,а щеше да е далеч по-актуален списъка им с жив.обекти и броят на животните.И с регтистрацията на кучетата ще се омотат....

Link to comment
Share on other sites

Ахахха, е това ако не е глупост! Защото се обзалагам, че в последствие ще им се наложи да ги качат на дигитален носител!

Божееей, Боже! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Ооооооо , не се притеснявайте изобщо ! Пак ме гледаха като голям камък и ме попитаха какво е това ?! Казах , че в ЗВМД пише нещо по въпроса за регистрацията и аз съм го направила .... Сега е края на месеца и им ги нося тия документи ... Попитаха ме какво щяло да стане като всеки лекар донесе по една такава папка - ми то нямало да има място ... Ооооооооооо , викам , оправяйте се и не ги губете тия работи , защото няма да ви ги нося 100 пъти ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...