Отиди в съдържание

Фото

Нашето родно образование

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 28 June 2010 - 09:38 PM

Колеги, днес щях да припадна след като видях конспекта на един мой стажант по Вътрешни болести на кучето и котката от ЛТУ. Конспектът се състои от ДЕСЕТ!!!!!! въпроса!!!!
1 -Уролитиаза
2 - Повръщане /но за диария и дума няма/
3 - Дехидратация /егати болестта!/
4 - Захарен диабет
5 - Незахарен диабет
6 - Обстипация КТ /но не и кучета <:-P /
7 - Възпаление на аналните жлези /ема естествено.. и си пише черно на бяло в лекциите, че за да се избегне заболяването трябват какво? КОКАЛИ!!! Винаги съм си мислела, че думата е кости, ама нейсе - това да беше кусура/
8 - Кожни болести от незаразно естество
9 - Отити
10 - Чернодробна енцефалопатия

Мисля, че факултетът трябва да се закрие по спешност... и парите за издръжката му да се дадът за стипендии на студенти да учат във Франция например...

#2 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1674 Постове
  • Интереси:http://www.flickr.com/photos/igordiscus/

Posted 28 June 2010 - 10:23 PM

а колко въпроса са по едрите? сигурно 100 ще са... не знаех че само 10 болести трябвало да знаем...

#3 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 28 June 2010 - 10:48 PM

Много ми е чудно като се падне кожни болести от незаразно естество дали изпитващия ще има три и повече дни да слуша за всички останали нозологични единици с всичко свързано с тях.

#4 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 28 June 2010 - 11:20 PM

Аз съм се явявала на някъде около 150 въпроса вътрешни в които нямаше и един за кучета и котки /ако си спомням правилно/. Но мен много ме кефи формулировката на въпросите, точно поради същото, което е коментирал Коко. Да бяха 10 въпроса от типа на "Болести на главата и шията", "Болести в областта на гръдния кош", "Болести на жлезите с външна секреция" и т.н по бих могла да го разбера...

#5 д-р Марина Горбанова

д-р Марина Горбанова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 825 Постове

Posted 29 June 2010 - 09:26 AM

Колеги, днес щях да припадна след като видях конспекта на един мой стажант по Вътрешни болести на кучето и котката от ЛТУ. Конспектът се състои от ДЕСЕТ!!!!!! въпроса!!!!
1 -Уролитиаза
2 - Повръщане /но за диария и дума няма/
3 - Дехидратация /егати болестта!/
4 - Захарен диабет
5 - Незахарен диабет
6 - Обстипация КТ /но не и кучета <:-P /
7 - Възпаление на аналните жлези /ема естествено.. и си пише черно на бяло в лекциите, че за да се избегне заболяването трябват какво? КОКАЛИ!!! Винаги съм си мислела, че думата е кости, ама нейсе - това да беше кусура/
8 - Кожни болести от незаразно естество
9 - Отити
10 - Чернодробна енцефалопатия

Мисля, че факултетът трябва да се закрие по спешност... и парите за издръжката му да се дадът за стипендии на студенти да учат във Франция например...

Какво се чудиш, поне им е задължителен предмет. При нас беше свободно избираем.

#6 д-р Костадинова

д-р Костадинова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 585 Постове

Posted 29 June 2010 - 09:30 AM

А-ха . Добра идея.

(д-р Костадинов го заболя главата като четеше този пост и избяга в другата стая. Трябвало спешно да се размърдаме и да почнем да правим нещо в тази посока )

#7 д-р Милен Костадинов

д-р Милен Костадинов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 831 Постове

Posted 29 June 2010 - 10:27 AM

Тук му е мястото да пусна какви трябва да са уменията на току що дипломирания ветеринарен лекар(ще пусна скоро и превод). Нашата образователна система не може да предложи това в момента. Колко процента покриват нашите млади колеги според вас?

Attached Files

#8 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1674 Постове

Posted 29 June 2010 - 11:46 AM

А, как стоят нещата в Англия, или Германия, професори , асистенти.... преподаватели..... същевремено да имат и клиника и да ходят да преподават на факултет?

#9 Dr. Zafer Sabit DVM MSc

Dr. Zafer Sabit DVM MSc

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 79 Постове

Posted 29 June 2010 - 08:42 PM

Тук му е мястото да пусна какви трябва да са уменията на току що дипломирания ветеринарен лекар(ще пусна скоро и превод). Нашата образователна система не може да предложи това в момента. Колко процента покриват нашите млади колеги според вас?

Колеги, колко от вас веднага след дипломирането си са имали тези умения? От друга страна в последните години пада и качеството на обучение, както и нивото на новопостъпилите студенти. Според някои "изявени" хабилитирани преподаватели във ФВМ на ЛТУ на ръководни длъжности, истинската медицина е работата с едри животни, а лечението на дребни животни е несериозна работа. Добре, че ги има асистентите, които наистина много четат новите неща и се опитват да ги предадат на студентите ( казвам го това от личен опит ).

#10 ivaynanay

ivaynanay

Почетен Член

• член
  • PipPipPip
  • 1410 Постове

Posted 29 June 2010 - 09:06 PM

Просто два факултета са ужасно много!

#11 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 29 June 2010 - 11:57 PM

Ами истината е, никой от нас не е придобил и едно от тези умения по време на следването си. Ако някой ги е притежавал в момента на завършването си /или поне част от тях/, то е било защото е ходил самоинициативно на стаж в някоя частна клиника и се е старал да си обясни кое, как и защо се прави по определен начин и да си чете сам.
За да отговаря един млад лекар на тези изисквания, той просто трябва да има работеща университетска клиника на прилично, ако не и на съвременно ниво, в която да се учи и да не му дават диплома докато не се научи.
Аз за първи път видях абокат в пети курс докато стажувах - един клиент хуманен лекар си го ДОНЕСЕ и поиска да го сложа на кучето му!!!! Е не е истина как гледа индианец дистанционно! Честна дума тогава за първи път видях такова нещо на живо. Добре, че поне бях чела за това чудо на съвременната медицина и знаех кой край трябва да влезне в кучето- ама не от нашите "учебници", та сеирът беше само частичен..
Не може това да е образование на лекар в 21-ви век - при това платено..
За едрите животни ситуацията е точно толкова зле. Най-важното практично умение, което трябваше да придобия на упражнения беше специалният рязък удар под определен ъгъл с тъпа игла за многократна употреба в югуларната вена на нещастното животно..

Поне разбрах, че Аминков тази година им е показал кастрация на кон. Стоейки на много прилично разстояние от коня и е оставил един студент работещ в конеферма да го направи. cake

#12 Dr. Zafer Sabit DVM MSc

Dr. Zafer Sabit DVM MSc

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 79 Постове

Posted 30 June 2010 - 05:31 PM

Ами истината е, никой от нас не е придобил и едно от тези умения по време на следването си. Ако някой ги е притежавал в момента на завършването си /или поне част от тях/, то е било защото е ходил самоинициативно на стаж в някоя частна клиника и се е старал да си обясни кое, как и защо се прави по определен начин и да си чете сам.
За да отговаря един млад лекар на тези изисквания, той просто трябва да има работеща университетска клиника на прилично, ако не и на съвременно ниво, в която да се учи и да не му дават диплома докато не се научи.
Аз за първи път видях абокат в пети курс докато стажувах - един клиент хуманен лекар си го ДОНЕСЕ и поиска да го сложа на кучето му!!!! Е не е истина как гледа индианец дистанционно! Честна дума тогава за първи път видях такова нещо на живо. Добре, че поне бях чела за това чудо на съвременната медицина и знаех кой край трябва да влезне в кучето- ама не от нашите "учебници", та сеирът беше само частичен..
Не може това да е образование на лекар в 21-ви век - при това платено..
За едрите животни ситуацията е точно толкова зле. Най-важното практично умение, което трябваше да придобия на упражнения беше специалният рязък удар под определен ъгъл с тъпа игла за многократна употреба в югуларната вена на нещастното животно..

Поне разбрах, че Аминков тази година им е показал кастрация на кон. Стоейки на много прилично разстояние от коня и е оставил един студент работещ в конеферма да го направи. :-??

В ЛТУ абокати се поставят от студенти на дребни животни в курса по пропедевтика (в трети курс). А някои студенти са го правили на дежурство в клиниката още преди това. В четвърти курс в упражненията по Хирургия ги поставят отново само студенти. И не само това. Участват и пряко в някои от извършваните операции под контрола на преподавател. Разбира се има още какво да се желае.

#13 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 01 July 2010 - 01:50 AM

В ЛТУ абокати се поставят от студенти на дребни животни в курса по пропедевтика (в трети курс). А някои студенти са го правили на дежурство в клиниката още преди това. В четвърти курс в упражненията по Хирургия ги поставят отново само студенти. И не само това. Участват и пряко в някои от извършваните операции под контрола на преподавател. Разбира се има още какво да се желае.

Еми значи има прогрес от 2001-ва година когато аз завърших. Факт е обаче, че от тримата ми стажанти, които са 5-ти и 6-ти курс само една успя да ми покаже на суха тренировка, че задната капачка с двете й части се свалят преди опита за вкарване във вената... На теоретичното препитване преди да им дам да ми хабят абокатите и вените на кучето..
И сори, но един млад лекар трябва да може доста почвече неща от слагане на абокат - това е просто техническо умение и няма нищо общо с медицината - обаче е показателно за нивото на образование... Една голяма и кръгла нула
Според моите стажанти дежурствата в университетската клиниката се състояли във висене и обиране на пяжините по стените в прилив на личен ентусиазъм - нямало повече от един пациент седмично, който обикновенно умирал или просто след първото идване не се връщал защото или бил безкрайно потресен или заминавал по частните клиники на преподавателите..

#14 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1674 Постове

Posted 01 July 2010 - 08:55 AM

бил безкрайно потресен или заминавал по частните клиники на преподавателите..

е там е проблема. за това няма и задоволително образование. щото факултетие са като един вид отскочна дъска за кабинетите. Май никой не знае дали в тези държави където се взима пример преподавател асистент и прочее ... имат свои кабинети.

#15 д-р Мартин Бурлаков

д-р Мартин Бурлаков

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1312 Постове

Posted 01 July 2010 - 10:01 AM

Колеги аз като скоро завършил/3-4 години/ видях поставяне на абокат от Хараланов.За мен си беше нещо велико!!!В СЗ ТрУ никой и дума не е казвал за венозни катетри и абокати.

По пропедевтика и вътрешни боллести имаше едно кученце което беше доста боцкано от студенти-6 упражнения на ден по 3-4 боцкания за хващане на вена-смятайте.

Аз като завърших не знаех много неща-не знаех да чета ,не знаех да расъждавам и колко много други неща.......Като се сетя чак страх ме хваща.

А колко още има да уча.

И друг път сме го коментирали-преподавателите в Университетите изостават ,нищо ново не показват,нищо ново не вкарват в материята.За съжаление една от причините е че сме бедни-няма

консумативи,няма животни,кофти асистенти и преподаватели.Все още се спекулира и се промиват мозъците на студентите че ЕПЖ са истината.

И аналните жлези са виновни за всичко!!!!!!!!!!

#16 д-р Марина Горбанова

д-р Марина Горбанова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 825 Постове

Posted 01 July 2010 - 10:28 AM

Колеги аз като скоро завършил/3-4 години/ видях поставяне на абокат от Хараланов.За мен си беше нещо велико!!!В СЗ ТрУ никой и дума не е казвал за венозни катетри и абокати.

По пропедевтика и вътрешни боллести имаше едно кученце което беше доста боцкано от студенти-6 упражнения на ден по 3-4 боцкания за хващане на вена-смятайте.

.................... при това боцкано в продължение на години. Видът на въпросното кученце / Роска се казваше/ ,навяваше поскоро съжаление отколкото жажда за знания. Докато бях студентка нямам спамен да съм слагала изобщо инжекции на животно по различно от крава , а пък камо ли абокат.

#17 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5791 Постове

Posted 01 July 2010 - 10:58 AM

на мен пък ми беше много добре, когато знаех само няколко заболявания. На всеки пациент поставях диагноза и не прекарвах безсънни нощи. Ама от къде изкочи това желание за четене, обърка ми живота и сега голямо блъскане.

#18 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове
  • Интереси:Anesthesiology

Posted 01 July 2010 - 01:10 PM

на мен пък ми беше много добре, когато знаех само няколко заболявания. На всеки пациент поставях диагноза и не прекарвах безсънни нощи. Ама от къде изкочи това желание за четене, обърка ми живота и сега голямо блъскане.

ninny :-?? =))

#19 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 02 July 2010 - 12:14 AM

И мен кой ме караше да откривам, че не всичко се лекува с изстискване на анални жлези, депедин и шотапен - мамка му.. Верно животът беше по-хубав..

#20 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5791 Постове

Posted 02 July 2010 - 02:48 PM

ето ви пример за нашето образование.

Това е рецепта изписана от преподавател от един от нашите факултети. Открийте грешките.

Attached Thumbnails

• DSC00001__dd.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители