Jump to content








ПРОЕКТ на Закон за защита на животните


Recommended Posts

Ето някои неща , с които не мога да се съглася. Първо за строгия нашийник. Неприемливо заради множеството агресивни индивиди, които ако трябва да бъдат превъзпитавани ще се сметне за голям стрес. Второ-край на изложбите, защото ако някой ми каже, че животните не се стресират там ще му се изсмея. Трето-край на полицейските и гранични кучета-министъра определя реда на обучение, но при използването им стреса е огромен. Четвърто- айде стига с този законен монопол от страна на държавата- в цял свят има частни приюти само у нас не може и управителя само да е висшист/без уточнение, значи може някоя метреса завършила задочно психология в софийския/, което означава нови чиновничета на хубава работа за дълго време и без контрол. И пето-като гледам закона ще излезе преди единната база данни да е готова и тогава къде да носим протоколите. Никъде. Само че ако не ги носим глобата е от 40 до 60 лева за всяко нарушение. Този път мисля, че закона не е недомислен с изключение на някои неща, а е нарочно мислен да облагодетелства определени среди.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"(5) Собственикът на животно- компаньон, който го отглежда с цел развъждане, се регистрира по чл. 137 от ЗВД и заплаща в общината такса в размер на 1000 лв. на година "

 

Това ми се струва ужасно много ? Сериозната кинология в Бг ще бъде обречена при тези цени... или ще заплождат кучките нон стоп , което вече не е сериозна кинология!!!

Link to comment
Share on other sites

колеги , моля ви обърнете внимание на следния текст глава 4 алинея 5 развъдчика трябва да плаща годишна такса 1000лв на животно - искате да унищожите кинологията ли - аз също развъждам немски овчарки - имам и две кучета внесени от Германия - този текст трябва да се промени за развъдчици членуващи в киноложки клуб по порода и развъждащи родословни животни с доказан произход да няма такса

Link to comment
Share on other sites

Такста за развъдчици наа кучета колеги мисля че е много висока-на куче 1000 лв.Айде по-спокойно с таксите.Ако животните се развъждат НО не се продават не може ли таксата да е както на другите кучета.Е може и без такса.

 

Има много недогледици,май?Постингите на Д-р Гетова и Д-р Каблешкова са основателни.

И аз мисля да ги подкрепя.

Link to comment
Share on other sites

това е моето предложение

 

глава 4 чл 50 алинея 5- този текст трябва да се промени

за развъдчици членуващи в БРФК / Българска Републиканска Федерация по кинология/ и в киноложки клуб по порода към БРФК и развъждащи родословни животни с доказан произход да няма такса

Link to comment
Share on other sites

прочетете последните неща в проектозакона- плащаш 1000лв ако кучето ражда всяка година. Ако го пускаш по-рядко, то не попада в графата развъдни животни. По-скоро развъдниците трябва да плащат за всяко кученце от развъдника еднократна такса. По този начин с документ ще се доказва, че кученцето е от развъдника и няма да се минава с номера, абе няма още родословие но след известно време/разбирай никога/ ще поискаме.

Link to comment
Share on other sites

няма как да се кастрират всички останали кучета , но поне за хората развъдчици занимаващи се сериозно с кинология и прославящи България по световните рингове ще е стимул да могат спокойно да развиват кинологията - да разясняват на хората , и да може всики желаещ да има определена порода куче да е сигурен , че е попаднал на отговорен развъдчик - в клубовете се следи за наследствените заболявания , инбридиг 2-2 е забранен по принцип от БРФК , и кучетата подлежат на контрол от селекционна гледна точка

Link to comment
Share on other sites

прочетете последните неща в проектозакона- плащаш 1000лв ако кучето ражда всяка година. Ако го пускаш по-рядко, то не попада в графата развъдни животни. По-скоро развъдниците трябва да плащат за всяко кученце от развъдника еднократна такса. По този начин с документ ще се доказва, че кученцето е от развъдника и няма да се минава с номера, абе няма още родословие но след известно време/разбирай никога/ ще поискаме.

кучето по принцип се допуска да ражда веднъж годишно от БРФК и клубовете - забранено е на всяко разгонване да се загонвма кучката - това е нормално и абсолютно физиологично

 

 

моля ви дайте линк към новия вариант

Link to comment
Share on other sites

развъждането не е с комерсялна цел това май не можете да го разберете - издържането на едно качествено куче е много скъпо - както и отглегждането му , заплода примерно на една немска овчарка е минимум 300-400 лв - или 300 евро - минимално , ако се запложда на вън - отглеждането както на майката така и на бебетата ако се сметне реално "печалбата " от веднъж годишно заплождане е точно 50 лв - т.е . един чувал храна

 

за това - развъдчиците регистрирани в БРФК - за което имат документ и членуващи в клуб , за което също имат документ - всяка година внасят членски внос - трябва да са освободени от такса

не стига че за всяко куче плащат данък ,който ще се увеличава всяка година но и този налог наистинва ще блокира развитието на кинологията .

 

вместо да се роят кучета подобие на някаква порода - нека внесем един закон който ще подобри състоянието на породите кучета у нас и да подпомогне развитиеуто както на киноложките клубове така и на киноложките сдружения към БРФК в разяснителната им дейност - БРФК организира изложби , семинари , курсове при това безплатни за обучение на стопаните и кучетата към киноложките сздружения

 

огледайте се - проучете какво струва на един развъдчик , производството на кучествени кучета и то с некомерсялна цел - обърнете се към БРФК и киноложките сдружения - там са професионалисти с многогодишен опит в развъжденито , защо пишете закони на сляпо - щом ражда кучката значи продава значи печели

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Според мен пък членските ( клубни ) такси нямат нищо общо със Закон за местните данъци и такси , нито се гласуват от общинските съветници ... Така че , който е избрал да развъжда ,, качествени кучета " - ще си плаща и тази такса ( и според мен онази такса 1000 лв е недопустима !!! Борете се да отпадне !!! )

Нека ,, данък куче " си важи за всеки ! Нека с парите се изградят приюти за бездомните кучета , за да не ги размазваме с автомобилите си по улиците ; да не ги тровим ; да не ни хапят , защото ги замерваме с камъни ... Не ми е приятно да ходя по улицата и бездомно куче да ме налита БЕЗ НИКАКВА ПРИЧИНА ОТ МОЯ СТРАНА !!!

Ще Ви помоля за нещичко колежке Гетова - моля точно тук , където се обсъжда нещо озаглавено Проект за Закон за ЗАЩИТА на ЖИВОТНИТЕ да не делите кучетата на ,, качествени " и всички останали ( на мен ми звучи като ,, некачествени " ) ! Защото уверявам Ви , моите ,, некачествени кучета " ги храня със същите храни ( две от марките ) с които и Вие храните вашите .

Link to comment
Share on other sites

..моля точно тук , където се обсъжда нещо озаглавено Проект за Закон за ЗАЩИТА на ЖИВОТНИТЕ да не делите кучетата на ,, качествени " и всички останали ( на мен ми звучи като ,, некачествени " ) !...

Блестяща забележка! Без да подлагам на никакво съмнение старанието и на д-р Гетова и на всички други специалисти по развъдно-подобрителната работа с кучетата, но когато говорим за права на животните, за хуманно отношение към тях и т.н. - няма място за кучета "висша" и "низша" раса.

Link to comment
Share on other sites

пак повтарям колежке , развъждането на кучето не е с комерсялна цел - тук става въпрос за развъждане по определени правила ,които развъдчика член на клуб е задължен да спазва и това се следи / никой не говори за висши и нисши раси или че ще си обича и ще се грижи за кучето си по малко добре/ , а не размножаване по комшийски и после на улицата , ако никой не иска да ги вземе

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Да съм споменавала нещо за развъждане - че е с комерсиална цел и т.н , и т.н ??? Клубните истории изобщо не ме интересуват ! Тук става въпрос за Закон за защита на животните .

Link to comment
Share on other sites

Чл. 1. Основни принципи:

 

(1) Никой да не причинява болка, страдание или стрес на животните.

 

 

Нима мислите че спазването на този член е възможно????? Ловците веднага трябва да станат партизани:blink:

 

Според мен този закон е създаден не за защита на животните а за защита на бездомните животни /котки и кучета/.

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Яяяяяяяя , те и ,, партизаните " си имали закон :lol: :

 

Чл.10. (1) За жестокост към животните не се считат действия, които се извършват:

1. съобразно ветеринарномедицинските разпоредби за ликвидиране на заразни болести по животните, съгласно ЗВД;

2. за професионална борба с вредни гризачи;

3. за лов и риболов, извършвани според изискванията на Закона за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД) и Закона за рибарството и аквакултурите.

 

Сигурно и по по-хуманен начин ще си ги отстрелват , когато проектът се превърне в закон ...

Link to comment
Share on other sites

Д-р Гетова, или Тренерке, както са свикнали да те знаят в Дог.бг що си пуснала там като майуебпейдж линк към този сайт? Тук сме се събрали колеги, които пишем мнения относно лечение и проблеми с ветеринарната практика. Ти ни обиждаш с твоите постове и изявления, че сме ви мислили за търговци развъдчиците. Ами какви развъдчици сте бе хора. Ако аз си вкарам перфектното куче отвън и искам да го заплодя веднага ще ми кажети, че трябва да членувам в някои от клубовете ви, че родословното му дърво затова че не е издадено от вас нищо не струва и още хиляда глупави неща само и само да ми попречите за да може вашите имбридингови екземпляри да се плодят и да се продават. Вижте колко случаи има на генетични заболявания при кучета закупени от развъдници и ги сравнете с тези, които не са. Вместо да следите за породите само се тръшкате колко пари давате за отглеждане, заплождане и др. Отглеждането не е по-различно от това дали кучето е в развъдник или частно се отглежда от някой. За да го пуснеш за разплод женската трябва да има оценка много добър. Това е. Не ми разправяй че трябва да я мъкнеш по всички изложби. Както и да е. Там, в дог бг аз давам съвети по лечение, ти ако искаш давай мнение по развъждане. Тук не се мъчи да провеждаш дискриминационните си възгледи относно обикновените кучета, щото за нас ветеринарните лекари няма абсолютно никакво значение какво е кучето щом трябва да го лекуваме. И не ни обиждай ако обичаш. Щом смяташ, че е нормално кучката ти да ражда всяка година и да извличаш полза от това, ще си плащаш за гяволъка. Ако не щеш - пускай я по - рядко и таксата ще е ниска. За останалите колеги, които не са в час със това което пиша вижте постовете на тренерката във форума на дог бг-разни-мнения и коментари

Link to comment
Share on other sites

....така, така...! За мен няма никакво значение някаква си порода! Нали като ги отворя вътре всички са еднакви....

Мисля, че на ветеринарният медик не му е работа да обсъжда "соя" на пациента, като изключим разбира се породните предразположености.

Link to comment
Share on other sites

Еее, най сетне и drjeliazkov да каже нещо с което съм съгласна!!! Нас не би трябвало изобщо да ни интересува родословието на животното, което лекуваме /освен породните особености и понякога заболяванията на половата система, които иначе решаваме генерално/ - в крайна сметка вътре всички са еднакви! Честно да ви кажа дошло ми е до отвъд всичко разумно, от пишман развъдчици!!! Ма то не са крипторхиди, дисплазни, с криви захапки, липсващи зъби, близки роднини, катаракти и всякакви други гадости - всичко е в разплод щом ражда, няма но и ако - ще го продадем, а после собствениците да му мислят.... ОК, таксата от 1000 лв е леееко пресилена за нашите условия, но не мога да се съглася с тренера, че "куче член на български клуб и бла-бла-бла" трябва да е освободено от такси - имам десетки пациенти, които поради една или друга причина са записани я на сръбската, я на някоя друга федерация /поради "абсолютно обективните" критерии в БРФК и множеството алтернативни клубове, всеки сам с байрака срещу всички/, те какво - да ходят да мрат ли, защо да плащат повече от така наречените официални и правоимащи развъдчици в нашата бляскава кинология? По-скоро трябва за всеки регистриран развъдник, независимо на какво друго е член, да има някакви общи правила - дали ще са облекчени е друга тема...

Link to comment
Share on other sites

Търпението винаги се възнаграждава! .....толкова "породни" емоции.

Развъчиците са си такива. Аз съм им намерил цаката: уча ги да инжектират и на най-нужните манипулации и лекарствата в ръцете и да се спасяват...Иначе няма оттърване, досадни са с менторския си тон....Не работя с развъдчици щото са мнителни.

Ако отсреща не намирам 100% доверие- чао! Затова казвам, че ние не работим с пациенти а с клиенто-пациенти. Вървят в пакет,нама как...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


×
×
  • Create New...