Jump to content








Ехографи


Guest
 Share

Recommended Posts

Аз работих известно време във фирма за продажба на медицинска апаратура - истината е - колкото по-добър, толкова по-добре - задължително цветен доплер - иначе по-скоро няма смисъл - диагностиката е сравнително ограничена - два линейни трансдюсера - 5 и 7.5 Mhz. ....и всеки пациент на операционната маса първо на ехограф / безплатно/ с учебна цел и после сравнение... по-добре рециклиран, но качествен, отколкото нов, но с малка разделителна способност..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Аз съм мн. доволен и от китяайските. Много е важен трансдюсера - поне 5, най добре 7 Мхц.

Виж за безплатното не съм съгласен. Олеква се така много пред клиента....

Link to comment
Share on other sites

И защо не Др. Желязков? Да не би да искате да се учите и някой да Ви плаща за това? Няма нужда стопаните на пациента да знаят, че Вие сте им "разгледали" животното преди да го отворите. Това е само в полза на нас, лекарите. Случайно някой да е изучавал ехография в някой от милите ни родни два факултета? Но аз досега за всичките години като практикуващ лекар съм видяла само една единствена вярна диагноза поставена на ехограф - и то от хуманен лекар - собственика на кучето, на един от онези доплерови ехографи за които аз човек убивам - доказана при аутопсията. То не бяха "мъртви плодове" при кастрирани кучки, тумори къде ли не само не и където трябва, ама едни камъни по бъбреци и де що има други кухи органи, следното - стопаните не знаят че кучката е бременна и след като се подула я завели на лекар, той ги пратил на видеозон и там /няма да казвам къде, защото нямам нищо против колегата/, установили тумор на черния дроб /и това е една от стандартните софийски диагнози за "нямам си и хал-хабер за какво става дума - нещо като гъбичните инфекции"/ два дни по-късно на бял свят се пръкнаха 12 кокеро-нещо си, дори и едни дирофиларии, отбелязани и със стрелки!!!. Вече пращам на ехограф само тези пациенти, чиито собственици твърдо са запряли с двата крака на вратата и не подлежат на разубеждаване.

Link to comment
Share on other sites

Обикновено начинаещия образен диагностик започва с ехограф със секторен трансдюсер най-често 2-ра употреба (за абдоминална ехография 5МHz,за млечна,щитовидна жлеза и т.н. 7.5 МHz).

После се преминава на нов,после на конвексен и така докато се стигне до нов цветен триизмерен.

Цените започват от 1000 лв и завършват на шестцифрени суми.Важно е да има осигурени гаранция и добър сервиз,защото при токови аномалии често се повреждат.

Аз започнах с няколкодневен курс за общопрактикуващи л-ри.Такива курсове се организират периодично и сега.Обучението се водеше със секторни и линеарни трнсдюсери(последните са почти неприложими при нас) ,но това беше преди време.Научават се доста неща,но все пак до 7-800-та ехография лекарят си остава начинаещ диагностик.Желая успех!

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова
И защо не Др. Желязков? Да не би да искате да се учите и някой да Ви плаща за това? Няма нужда стопаните на пациента да знаят, че Вие сте им "разгледали" животното преди да го отворите. Това е само в полза на нас, лекарите. Случайно някой да е изучавал ехография в някой от милите ни родни два факултета? Но аз досега за всичките години като практикуващ лекар съм видяла само една единствена вярна диагноза поставена на ехограф - и то от хуманен лекар - собственика на кучето, на един от онези доплерови ехографи за които аз човек убивам - доказана при аутопсията. То не бяха "мъртви плодове" при кастрирани кучки, тумори къде ли не само не и където трябва, ама едни камъни по бъбреци и де що има други кухи органи, следното - стопаните не знаят че кучката е бременна и след като се подула я завели на лекар, той ги пратил на видеозон и там /няма да казвам къде, защото нямам нищо против колегата/, установили тумор на черния дроб /и това е една от стандартните софийски диагнози за "нямам си и хал-хабер за какво става дума - нещо като гъбичните инфекции"/ два дни по-късно на бял свят се пръкнаха 12 кокеро-нещо си, дори и едни дирофиларии, отбелязани и със стрелки!!!. Вече пращам на ехограф само тези пациенти, чиито собственици твърдо са запряли с двата крака на вратата и не подлежат на разубеждаване.

Няма ръкопляскане в емотиконите !!!

Аз обичам да казвам , че в България ЕХОГРАФ + ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР = ТЕЛЕ И КОСМОС ( ... да не се обиждат колегите с хубавите ехографи . Моля ! И ние имаме ехограф , но съм го ползвала само 2 пъти и то точно , заради собственици ... ) .

И аз виждам всичко , но на ехокардиограф среден към висок клас , струващ 100 000 долара (намира се в София - в педиатрията , а доктора му казваше на апарата ,, БОКЛУК " . Д-р Дюлгерски го познава този доктор и знае за какъв професионалист става въпрос ) :)

Link to comment
Share on other sites

....абе, друго нещо си е ехографийката...Виждаш това, което ти искаш да видиш, защото знаеш какво е.... Не е ли това най-важното все пак....! И се плаща, всичко се плаща, нама как иначе! Извикайте си техник за хладилника в къщи да му отвори вратата и той ще ви научи на самоуважение много бързо!

Link to comment
Share on other sites

Никой от нас не твърди че е голям специалист на ехографа но според мен за няколко простички и комерсиални нещица е хубаво човек да го има.Например ранна диагностика на бременност(отхвърляне на псевдобременност), пиометра, неоплазия и други не чак толкова сложни и изискващи супер професионализъм неща.Абе хубаво си е да го имаме.Пък и не се знае с времето може да задобреем.

Link to comment
Share on other sites

Така де! Като прегледаме по няколко хиляди пациента все ще понаучим нещичко! Особено ако след това те се озовът на ОП-маса.

Link to comment
Share on other sites

...споко д-ре, като пробва ще й хареса ...! Аз знам само, че в медицината нищо небива да се отхвърля, няма абсолютни истини и неистини...!

Link to comment
Share on other sites

Не съм сигурна, че има против. Поне аз не видях да каже "долу ехографиите". Според мен д-р Караславова каза в пряк текст, че няма добре обучени кадри, на които да се разчита и толкова.

Подкрепям изцяло становището й! И ние имаме ехограф, но се ползва на всяко подготвено за операция животно, за да се уча. От никой не съм искала пари за това. Да, поставяла съм диагнози, но говорим за елементаризми - пиометра, тумор на матката с хидрометра, камъни в пикочен мехур и т.н.

Но кадри обучени няма, и не мисля, че близките няколко години ще има.

Link to comment
Share on other sites

Така де! Като прегледаме по няколко хиляди пациента все ще понаучим нещичко! Особено ако след това те се озовът на ОП-маса.

....да речем, че са 10 000 пациента, значи след 5-10 години може да имаме един изграден специалист-ехографист, който ако е в добро здраве и работи до 65-75 год. възраст, може да е полезен за поне още 100 000 пациента (прибл).

Според мен си заслужава труда и чакането. Не бързаме за никъде нали....?

Link to comment
Share on other sites

Никъде не виждам да съм казала, че не харесвам ехографията като диагностичен метод - даже напротив! Какво лошо има в неинвазивното поставяне на диагнози? Аз също бих искала да притежавам подобен уред, още повече, че съм имала време да си поиграя с едни от най-модерните машини за по 200 000 евро /за съжаление сухи тренировки/. Исках само да кажа че за да стане един лекар добър диагностик му трябва мнооооого практика и мноого четене, а такъв досега не съм срещала... Иначе всеки колега може да забие пръст в мътилката пред очите на стопанина и да му каже "ето, вижте - това е жлъчният мехур и каналът е запушен.." Ммм др. Бобадова, ами ти си ми почти съседка - ще ти зачисля едно стадо английски булдоци, които все искат да знаят дали са бременни и с колко бебета / на врачка ме обърнаха/ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ехографа така или иначе е за вземане на пари. Затова колкото е по-голям повече впечатлява клиентите. Напълно съм съгласен с колегите, но за наше успокоение и на запад е същата работа - гледат ама виждат каквото си искат- само дето апаратурата им е по-модерна. Аз нямам такова нещо нито възнамерявам да си купувам, но от изпращането на колеги за ехографска диагноза по-скоро ми объркват пациентите отколкото да има полза. Най-лошото е като дават и акъли за лечението. Пресни примери са няколко пиометри, огромни цисти на яйчниците и камъни в пикочния мехур колкото яйце. Добре , че въпреки отрицателните за съотвентите неща диагнози ги резнахме та ги оправихме. Е в някои от случайте немога да се оплача , все пак и полекувахме преди да ги резнем а това са си пари, само дето май не е много лоялно спрямо клиента. София се напълни с ехографи и много ще се радвам някой колега да започне да вижда, а не само да гледа и нека си пусне координатите с удоволствие ще му пращам пациенти. Мисля , че някъде бях чел , че диагностичната стойност при ехографията е около 50%.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,колеги.Ползваме ехограф 7-ма година,но не съм броил колко ехографии сме направили.Подкрепям ''по-добре ползван и висок клас".Нашия е Siemens SL2,стационарен.Относно трансдюсерите: започнахме 5mhz,след 5-6мес добавихме и 7,5mhz. 5-цата идва" дълбока",за по-дребни кч и за кт.Работим със секторни.Мисля че линеарните са неудобни иска се голямо поле същото важи ,но в по-малка степен за конвексните.За големия клас ехографи сондите са скъпички около 4-5000лв. 2-ра употр./бр. ехографа отделно..Вижда се доволно:бременност след 25-35ден в зав.от р-ра на пациента.За задържан плод без околоплодна течност и сравнително малък пациент по-добре рентген,пиометрите се виждат добре,камъните на пълен мехур екстра,асцити,абдом. кръвоизливи идеално.За туморите трудно ако нямат капсула и са със същата ехоплътност ката органа ако обаче имат някаква течна колекция -кисти,хемангиоми се виждат/далачни напр./ С две думи има ли течност се вижда добре.Това за щитовидната жлеза и 7mhz не е вярно според мен. Мога още много да пиша за ехогр. но не знам точно какво ви интересува да не ставам досаден от първото мнение.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,колеги.Ползваме ехограф 7-ма година,но не съм броил колко ехографии сме направили.Подкрепям ''по-добре ползван и висок клас".Нашия е Siemens SL2,стационарен.Относно трансдюсерите: започнахме 5mhz,след 5-6мес добавихме и 7,5mhz. 5-цата идва" дълбока",за по-дребни кч и за кт.Работим със секторни.Мисля че линеарните са неудобни иска се голямо поле същото важи ,но в по-малка степен за конвексните.За големия клас ехографи сондите са скъпички около 4-5000лв. 2-ра употр./бр. ехографа отделно..Вижда се доволно:бременност след 25-35ден в зав.от р-ра на пациента.За задържан плод без околоплодна течност и сравнително малък пациент по-добре рентген,пиометрите се виждат добре,камъните на пълен мехур екстра,асцити,абдом. кръвоизливи идеално.За туморите трудно ако нямат капсула и са със същата ехоплътност ката органа ако обаче имат някаква течна колекция -кисти,хемангиоми се виждат/далачни напр./ С две думи има ли течност се вижда добре.Това за щитовидната жлеза и 7mhz не е вярно според мен. Мога още много да пиша за ехогр. но не знам точно какво ви интересува да не ставам досаден от първото мнение.

Ехография на щитовидна жлеза правя със ехоподложка (метод в хум.медицина,но добре приложим при нас).По този начин вдигам нагоре "мъртвата зона" и хоп,ето ти щитовидна жлезичка в цялата и красотичка.

Link to comment
Share on other sites

Ех,старост-нерадост!

Ангеле,само с едно изречение не се съгласих,а ти цитирах цялото изказване.

Link to comment
Share on other sites

Това го пробвах доста в първите 1-2год.но нещо все не можех да докарам добър образ.Явно не докарвам размера на подложката и това което се опитвам да видя не попада в най-ясната зона .Добри,аз не съм ти виждал ехографа,вземи ме покани и да си погледаме заедно.

Link to comment
Share on other sites

Винаги си добре дошъл.Работя с ЕОS-3 и по 3 пъти в годината ходи на майстор,добре че още е в гаранция.Предния беше 2-ра употреба и не ми е правил проблеми(късмет).Сега китайските на Илан наводниха пазара,но не с качество,а с цена.Доста колеги са си купили с надеждата за по-добра диагностика,но всичко е въпрос на рутина и оттам идват "смелите " диагнози.Пък и не винаги образа на един орган дава представа за функционалната му способност.Затова ги съчетаваме с биохимия.И ние като вас я правим сами,защото на хуманните не може да се разчита напълно(лично мнение).

Поздрави на колегите в ОВК!

Link to comment
Share on other sites

...трябва гледане, яко зяпане, после отваряне и пак така години наред....

Последния път ми съвпаднаха с точност до 1 мм. размерите на органите, а също и ехогенността със структурата, които "даде" ехографа и в действителност след отварянето на корема.

Системата гледане-отваряне е майката на ехографията..., бащата е качеството на техниката.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

..Вижда се доволно:бременност след 25-35ден в зав.от р-ра на пациента.За задържан плод без околоплодна течност и сравнително малък пациент по-добре рентген,пиометрите се виждат добре,камъните на пълен мехур екстра,асцити,абдом. кръвоизливи идеално.За туморите трудно ако нямат капсула и са със същата ехоплътност ката органа ако обаче имат някаква течна колекция -кисти,хемангиоми се виждат/далачни напр./ С две думи има ли течност се вижда добре.Това за щитовидната жлеза и 7mhz не е вярно според мен. Мога още много да пиша за ехогр. но не знам точно какво ви интересува да не ставам досаден от първото мнение.

 

 

Напълно съм съгласен с колегата.Дори и само това да виждаш не е малко.Имам предложение които има интересни сучай да ги пуска да ги обсъждаме.Мисля че ще е от полза за всички

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...