Jump to content








Експозиционна таблица за ренген


Recommended Posts

Преди известно време , някаде в интернет попаднах на експозиционна таблица за ренгенови снимки на различни органи, според живото тегло на животното. Сега , когато ми трябва тази информация ,не мога да е намеря.

Ще се радвам на малко информация от ваша страна колеги.

Link to comment
Share on other sites

Такава таблица се създава за дадения рентгенов апарат по определена схема.

Ние също можем да дадем насоки , но , примерно таблицата за нашия апарат няма да ти свърши работа директно.

С натрупването на опит , човек спира да я ползва , но е полезна когато се обучава нов човек.

д-р Костадинова

Link to comment
Share on other sites

Доктор Костадинов , напълно съм на ясно че всеки ренген има свой индивидуални характеристики и само на базата на натрупания опит ще се достигне до по-високо качество , но имайки приблизително някакви насоки, бих най-малкото си спестил няколко филма , които да ги използвам за достигане на по-добро качество.

Таблицата , която бях виждал имаше приблизително такъв формат.

Котка –снимка на коремни органи-65 кв.-8 млА с

и така бяха изброени по тегло всичките органи.

Още веднъж казвам , че съм на ясно, че за моя ренген тези показатели ще са различни , но ще бъдат някаква основа на която да стъпя.

Link to comment
Share on other sites

Д-р adelchev,не се обиждайте,но наистина няма нищо общо между различните рентгенови апарати.Ние за нашия имахме таблица,но тя беше за хора.Нищо общо ,както се казва.По добре да изхабиш 5-10 филма и да се доближиш до истината,от колкото да ползваш таблица и в крайна сметка пак да прибегнеш да проба.Мисля,че е най-добре да се допиташ до опитен рентгенов лаборант,който да "налучка" тези параметри.Друго важно нещо са усилващите фолия,с качествени фолия експозицията пада наполовина и респективно се щади рентгеновата тръба.

Link to comment
Share on other sites

Колеги сигорно сте прави , защото имате практически опит ,за разлика от мене.

Но това е като да се явиш на изпит за който не си чел и да не си сложил поне един пищов в джоба.

 

Имеила ми е adelchev@abv.bg -

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...