Jump to content








система за непрекъснато професионално развитие


Recommended Posts

Според мен доста точно можем да определим за какво се дават точки или часове. Има достатъчно примери по въпроса. По сложното в момента е кой има право да прави образователна дейност и коя е комисията определяща това.

 

Коя е комисията: група излъчена от ветеринарните лекари ползващи образователни услуги. Хората в тази комисия не би трябвало да са част от образователните институции. Членовете на комисията трябва да участват в системата на НПР редовно и да покриват поне 50% над изисквания минимум (тоест да са жадни за знания и да участват в голям брой събития за да имат пряк поглед върху нещата). Голяма част от членовете на комисията трябва да работят в практики с повече лекари (3 и нагоре) или да са собственици на практики. Съвсем естествено е те да инвестират не само в обурудване, а и в компетентност и специални умения на персонала. Сигурно трябва да има отделни групи за домашни любимци, продуктивни животни, коне.

 

Кой да прави образователна дейност: Всеки който може да предложи образователен продукт с приемливо качество.

Ако погледнем последната 1 година това са:

=БАВЛДЖ;

=форума;

=workshop-овете организирани от Securos и Светльо;

=някои фирми, като най-добрият пример е "Ветеринарен Ден" на САМ БС;

=БВС;

=ветеринарните факултети с индивидуалните специализации, които предлагат в определени области.

 

Всичко друго се случва в чужбина.

 

Излиза, че не може да се направим грешка и да припознаем някой като по-добър отколкото е. Няма чак толкова много събития в България.

 

Някои подробности трябва да се уточнят. Например Ветеринарен Ден на САМ БС си беше чисто образователно събитие с много добро качество, докато представянето на Profender от Алапис в Хисаря почти нямаше образователна стойност, а Owner segmentation на Алапис беше добре, но аз го слушах 2 пъти - на конгреса и в Хисаря. Като в австралийската система, която Йовко публикува лесно може да се реши 1 час от всяко събитие каква образователна стойност има. Това ще стимулира фирмите да ни канят добри лектори за да имат посещаемост.

 

като имам време ще пиша за някои други детайли. Публикувам инфо на RCVS за който се интересува. Скоро ще има и превод.

cpd_policy_jan_07.pdf

CPDRecordCard2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Не е въпроса, кой има право да прави образователна дейност. Всеки има право да се образова и да образова екипа си или колеги на които има какво да предаде. Това е право на всеки едни и никой не може да му го отнема или ограничава.

 

Въпроса е, кой ще има право да дава кредити на образователните събития обявени публично (т.е. кандидати за кредити). Попитах колегите по света кой при тях прави това. Отговорът беше - Който ти издава лиценза за работа, той ти дава и кредити.

Link to comment
Share on other sites

Т.е НВМС, факултетите и БВС? Те ми дават разрешителните. Но първите две структури са безкрайно далеч от адекватно образование, комисията в БВС доколкото разбрах също, а областните колегии нямат бюджет за да го правят.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

един документ от 2003 година - общи препоръки за нпр в страните членки на FVE. Превода е от факултета в Ст. Загора.

_____________UEVP____cpd.pdf

_____________UEVP____cpd_2.pdf

_____________UEVP____cpd_3.pdf

_____________UEVP____cpd_4.pdf

Link to comment
Share on other sites

Проблеми на бъдещето - според RCVS. За превода - огромна благодарност на д-р Юлиана Коджабашева :rolleyes:

CPD_theFuture_PositionPaper.pdf

______________.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Клиника Авицена

д-р Бенгюзов

поредната простотия във ветеринарната медицина,преписвачи и аналогията от хуманната няма да доведат до нищо добро.Оставете колегите на мира и без вас досега си изкарваха хляба и имаше и медицина и животновъдство.

Link to comment
Share on other sites

д-р Бенгюзов

поредната простотия във ветеринарната медицина,преписвачи и аналогията от хуманната няма да доведат до нищо добро.Оставете колегите на мира и без вас досега си изкарваха хляба и имаше и медицина и животновъдство.

Това пък какво означава и към кого е насочено?

Link to comment
Share on other sites

Ох, мъка, мъка! Много мъка има по света и във ветеринарната колегия в частност! Да не обръщаме внимание на колегата, мене повече ме притеснява отношението на министъра към БВС. Необходими са много активни действия в момента, за които, опасявам се, нямаме капацитет. Не толкова в областта на продължаващото обучение, колкото способността съсловната организация да влияе върху случващите се събития - нови структури, ново законодателство. Или казано по-просто - никой не бръсне колегията за слива.

Link to comment
Share on other sites

изкарването на хляба е едно, а медицината е друго. Схващането, че медицината е занят отдавна вече не отговаря на истината. Тя е и наука и за да си полезен на клиентите си трябва ежедневно да опресняваш знания и да трупаш нови. Мисля, че доц. Цачев цитира една мисъл, че когато не вървиш напред вървиш назад. Напред не се разбира само да вземаш все повече пари, но и да обогатяваш познанията си.

Ето вероятно скоро доста колеги от участаците ще отворят клиники за дребни животни по градовете, понеже както се вижда ще им спрат парите по ДПП. Гарантирам, че голям процент от тези колеги, които ще се пренасочат към дребни животни без да предприемат нещо относно повишаване квалификацията за кучета и котки ще допуснат много грешки. Така е и така ще стане и с мен, ако само с голото си самочувствие на лекар отида и започна да лекувам едри животни.

Смея да твърдя за себе си, че съм човек , който обича да чете и въпреки това често изпадам в състояние да не мога да поставя диагноза и да предприема адекватно лечение, а какво остава за лекар, който след като завърши не отваря повече учебник. Изкарва си хляба, ОК! Това достатъчно ли е?

Link to comment
Share on other sites

Много хубав документ на сайта на БВС. Поздравления за колегите! Сега е необходимо много широко обсъждане, колкото е възможно повече становища. И много внимателно да се подходи към акредитирането на образователните събития. Не ми хареса например никак читателския дневник! Ще бъде съвсем формално, убеден съм. Много ми хареса липсата на принуда. Подчертана е силната препоръчителност, но все пак няма терор, няма наказания. В началото трябва да е така, за да не се отблъснат колегите и да не се формализира идеята.

 

Участието в световни конгреси трябва да носи МНОГО точки. Във Ванкувър току що приключи XXI "свински" световен конгрес (International Pig Veterinary Society). 2 608 участници, сред тях няколко и от България. Участието трябва да носи поне 20 точки. Не по-малко.

Link to comment
Share on other sites

Пак искам да акцентирам - нека в началото да няма репресия, да няма принуда. Един път да направим нещо по естествения начин, да следваме логиката на пазара (съвсем условно казано). За да не се напълнят залите с тикви.

Link to comment
Share on other sites

Качвам и тук въпросния документ за обсъждане.

 

А за читателския дневник - всяка форма на обучение може да се превърне в отбиване на номера. Тъй като се предлага системата да не е задължителна по закон, а по морал се предполага, че недобросъвестните ще са малко. Може (ако се реши) да се ограничат точките събрани от четене да бъдат не повече от 25 (5 часа, една четвърт от минимума).

_________________________________17.07.2010.doc

Link to comment
Share on other sites

д-р Бенгюзов

поредната простотия във ветеринарната медицина,преписвачи и аналогията от хуманната няма да доведат до нищо добро.Оставете колегите на мира и без вас досега си изкарваха хляба и имаше и медицина и животновъдство.

 

В България няма традиция промените да се извършват след широко обсъждане. Това се опитваме да направим в момента - широко обсъждане.

Но всъщност вие поставяте под въпрос нуждата от промяна. Ако ние не си променяме нещата, ще ни наложат промяна отвън. Ако живеехме на пустинен остров щяха да ни оставят на мира. Но като членове на Европейския Съюз няма да ни оставят на мира. Според вас нивото на ветеринарната медицина в България ви се вижда добро? Или това което получаваме за труда си е справедливо? Ако е така не се променяйте. Не е задължително...

Link to comment
Share on other sites

Д-р Бенгюзов, тонът ви в този пост не е приятелски, като че ни се карате. А в този форум сме свикнали на спокойно, приятелско и даже весело отношение.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...