Jump to content








Има ли кучето панкреас?


Recommended Posts

Вижте плаката за кожните паразити на любимите ми МЕРИАЛ-ци. Там също има подобна разкошно смешна грешка в превода.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ОХ!В близкото минало имаше един израз "Помощ, обслужват ни!" Та,чета аз договор между банка и фермер/ обект на вниманието на Следствието/ и попадам на заключението: Предмет на особения залог са ххх броя МАСЛОДАЙНИ КРАВИ,а пък по-нататък кравите стават ДОИЛНИ, като инсталациите.И ако си мислите,почитаеми колеги, че това е написано само на едно място, се лъжете.Това се повтаря многократно! Та в този ред на мисли си мисля,че неграмотността е повсеместна!Неграмотни ни отпускат кредити,неграмотни ни лекуват...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Вчера едни клиенти идваха при мен, защото кучето им /2 годишен лабрадор/ има признаци /външни/ на демодекоза. Лекувано е някъде /нарочно няма да уточнявам къде и с какво/ и там между другото от колегите е споменато, че в САЩ вече имало нов закон, според който животни с такова заболяване подлежат на евтаназия. :rolleyes::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Вчера едни клиенти идваха при мен, защото кучето им /2 годишен лабрадор/ има признаци /външни/ на демодекоза. Лекувано е някъде /нарочно няма да уточнявам къде и с какво/ и там между другото от колегите е споменато, че в САЩ вече имало нов закон, според който животни с такова заболяване подлежат на евтаназия. :rolleyes::blink::blink:

да и аз съм чувал такова нещо, но не съм сигурен дали е точно. даже и от лайшмания ако са болни ги евтанизират.

Link to comment
Share on other sites

А това Вие сте го чели /в закони и правилници.../ или поне сте го видели или става дума за пре-предавана информация?

Вярно е, че аз никъде не съм чел противното, пък и за някои заболявания наистина би имало някакъв смисъл, но пък за демодекоза...?

Link to comment
Share on other sites

 или става дума за пре-предавана информация?

Ако някой колега им е разказал , че в САЩ клубните животни с ювенилна демодекоза се оставят без лечение , за да се изключат или не от разплод в последствие , а изключените се евтаназират или кастрират , и оставят за домашни любимци , а не за разплод ... Мишо , не вярвай никога на собственика , какво му бил казал колегата ...  :)

Link to comment
Share on other sites

В Щатите болните от парвовироза кучета със сигурност зи евтаназират.

 

Това кой го е казал ? Нееднократно сме лекували във Fort Mayers , Fl, Sоuth Trail Animal Hospital , в разстояние на две години парво кученца. Никой не е споменавал за опция "евтаназия" , камо ли за задължителна. Съмнявам се да има разлика от щат до щат за това.

Ако става въпрос за т.нар. кучкарници е възможно там да има такъв закон защото е скъпо да се лекува парво.

 

Дали е възможно от скоро да има такъв закон , който преди да не е действал ?

Link to comment
Share on other sites

Вчера едни клиенти идваха при мен, защото кучето им /2 годишен лабрадор/ има признаци /външни/ на демодекоза. Лекувано е някъде /нарочно няма да уточнявам къде и с какво/ и там между другото от колегите е споменато, че в САЩ вече имало нов закон, според който животни с такова заболяване подлежат на евтаназия. :):blink::blink:

 

Не знам за такъв закон. НО :

 

 

• Предава ли се Демодекозата наследствено?

 

Не може да се отговори еднозначно. Със сигурност вече се знае че има генетично предразположение. В заболяването участват генетични, имунологични, кожно-екологични и други фактори. Но , това не значи че всяко родено от преболедувала кучка малко ще е болно.

Не е ясен механизма на унаследяване на отговорните гени. Може да се каже че се предава наследствено предразположението за демодекоза , а не самата демодекоза. Т.е. проблемни са гените които отговарят за кожния имунитет , за кожната устойчивост.

 

 

• Трябва ли да се изключват от развъдна дейност кучета боледуващи или боледували от тази болест?

 

Американският колеж на ветеринарните дерматолози излиза през 1981 със становище за кастрация за всички болни от генерализирано форма кучета.Дого аржентино също са от изброените породи с предразположение. Не се коментира обаче еднозначно за генерализирана форма в млада възраст и настъпващата в зряла възраст и ограничена форма.

Ако аз бях развъдчик- ДА , бих изключила от развъждане тези кучета , особено с генерализирана форма , особено женските. Всеки развъдчик има отговорната роля да пази и развива породата в най-добрия и вид, и да мисли в перспектива за породата.

 

 

• До каква степен зависи болестта (паразитът) според родителите и прародителите?

 

Не може да се отговори. Както казах по-горе , това не е само кожно или само генетично , или само имунологично заболяване. Това е мултифакторно заболяване. Голямо значение има статуса на имунната система , условията на отглеждане и хранене , кожния имунитет.

 

• Каква е връзката между Демодекс и развъж дане? Какви са зависимостите?

 

Ако някой е правил сравнителни изследвания с години и с поколения би могъл да отговори точно.

Препоръчва се кастрацията на женските и защото заболяването се усложнява по време на еструс, бременност и следродилния период.

 

 

 

Ветеринарен лекар: Д-р Надежда Костадинова

 

Има брожение сред развъдчиците относно демодекозата и по този повод са горните коментари.

Link to comment
Share on other sites

Това кой го е казал ? Нееднократно сме лекували във Fort Mayers , Fl, Sоuth Trail Animal Hospital , в разстояние на две години парво кученца. Никой не е споменавал за опция "евтаназия" , камо ли за задължителна. Съмнявам се да има разлика от щат до щат за това.

Ако става въпрос за т.нар. кучкарници е възможно там да има такъв закон защото е скъпо да се лекува парво.

 

Дали е възможно от скоро да има такъв закон , който преди да не е действал ?

 

 

Точно това го гледах по телевизията / май Animal Planet, не помня точно/. Една девойка намери кутре и го заведе в клиника, където го изкъпаха , подстригаха и обезпаразитиха. Накрая му направиха тест IDEXX за парво който беше положителен. Лекарите обясниха на момичето ,че трябвало да го ефтаназират зада не се разсейва заразата. За лечение и дума не се спомена.

Аз също много се очудих ,че ще го евтаназират, още повече че имаше кой да се грижи за него.

Link to comment
Share on other sites

Съмнявам се да има разлика от щат до щат за това.

 

 

да, може да има. предполагам че може щото премерно тук има доста разлика от една общтност с друга. така че напълно да е възможно и за щатите

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Днес ми се обади колега, който в кризата се е преориентирал към лечение на дребни животни, колко от ваксината да сложи на 50 дневно пинчерче, тежащо 400грама.

Link to comment
Share on other sites

а оставете ги , не ги карайте да се включват в програми за продължаване на образованието, не ги задължавайте, това не е правилно и т.н. .

 

Куче със запек и от напъването вече кърви, а колегата от участъка му сложил вит Ц и го праща в града. на въпроса защо вит. Ц, отговора, защото кървяло.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ново!!!! Чак се втрещих!

Котките се разделят на големи и малки. При това разделение се взема под внимание особеностите на строежа на гръкляна, защото гръклянът при малките котки им позволява да мъркат, докато големите котки не могат да правят това.

Ако някой е имал в предвид "домашни котки" и "тигри" също бърка, всички представители на семейство котки могат да мъркат. А какво общо има това с гръгляна - съвсем не разбрах. Любопитен факт наистина е, че големите котки могат да мъркат само при издишване, докато "малките котки" могат да мъркат и при вдишване.

Link to comment
Share on other sites

Из форума на nalov.bg:

 

Tzara:

 

Калцият се възприема масово като прахче от което кучетата почти задължително имат нужда допълнително.

Калцият е метал...

.който трябва задължително да е в баланс със много други вещества в организма.

Най-важните са фосфор и витамин Д.

Когато нивата са завишени се нарича хиперкалцемия, а при занижени хипо.....

Ако има завишени нива организма отделя по-голямо количество хормони които да го разграждат вкл. и от костите и именно тогава на пръв поглед нелогично се губи костна маса. високите му нива могат да предизвикат доста проблеми като калцификати в кръвоносната система, промяна в поведение, запек и мн. др.

По-добрите нива са леко под нормата, а не леко над!

Даването една-две дози седмично разбира се не е проблем както и ако не се дава....това количество е символично! Ако нивата са леко завишени обаче е увреждащо!!!

Преди ветовете казваха 10дни даваш 10почиваш ...сега са минали на ден даваш два-три почиваш!

Е, трябва нещо да препоръчват и продават. Имах един приятел на който му продадоха голяма кутия и той я купи от неудобство без да дава нищо. След около месец вета пипал лапите на кутрето и казал "Кво ше кажеш за ефекта от таблетките"!!??

Разбира се когато нивата и съотношенията са наистина проблемни калции и др. се препоръчват ежедневно!

Но само след кръвни изследвания и цялостен точен анализ на общото състояние на животното.

 

Надписа на кутията че неможе да се предозира ми е странен, неправилен превод, неконтролирано твърдение с цел продажба и т.н.

Любопитно ми е кой е автор на това твърдение.

Може би се има впредвид че неможе да се даде повече от една таблетка.........ако може снимка да го преценим заедно!

Не давайте обаче калции и синтетични витамини без да е доказано категорично че са необходими чрез изследване. Може да навредите!!!

На здраво куче синтенични добавки не се дават.

Много лекари си ги препоръчват на всеки, но НЕ Е правилно!

 

Дозировката 10даваш 10недаваш е несериозна-или има нужда или няма.

Или пък 10дни се нуждае а другите 10 дни не??? ;) ДЕМЕК НИЩО КОНКРЕТНО

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Днес един клиент обяснява:

" Аз за зъбния камък съм чул много неща: Взима се един гнил домат и с мухала се мажат зъбате по един път на ден.....и после блестят"

Уау ic_hat3(bow):lol:ninny:-SS=))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...