Jump to content








Информация на ухо


Recommended Posts

Събрали се първенците от БВС и три дена обмисляли нова наредба. Решили, че ще има амбулатории и клиники различна категория. На амбулаториите ще е разрешено да правят кастрации, но не и пиометра. Макар, че е едно и също........... Не знам подробности

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest д-р Анна Бондокова

Е , браво ! Ако е истина - ВИЕ СТЕ КРЕТЕНИ !

Абе Влади ( Кирилов ) , това вярно ли е !? Айде седни и понапиши нещо , щото гледам само ти понаписваш ... <:-P

Link to comment
Share on other sites

Скъпи колеги, сигурно е много лесно да седиш от страни и да мръхтиш. За това хората си имат една много хубава приказка за атовете и магаретата. Като имахте идеи, къде си ги държахте да отлежават та не ги написахте и изпратихте по подходящ начин. Нали знаете, кой става критик-този който не може да твори!

Да вярно е ,че си зарязахме работата и се събрахме в Копривщица за да работим за светлото бъдеще на колегията. Вярно,че обсъдихме проекто наредбата за категориите ветеринарни практики и обхвата на дейността им. Но може би предпочитате поредния зализан ветеринар - администратор да ви напише наредбичка и там да има 4та категория ветеринарна практика тип домашно офисче?!

Идеята на обсъждането беше ,ако все пак според правния мир на нашата родна страна трябва да съществува такава наредба ,то тя да бъде написана след дебат по въпроса с колегията. Такъв дебат формално се състоя, а това че вие не сте взели участие в него е било въпрос на лично решение.

Идеята , която застъпихме след много доводи за и против е да има три категории ветеринарни практики. Ветеринарна амбулатория с ограничен обхват от дейности, защото ще съществува като сградов капацитет в съвсем минимален вид.

Втората категория е Ветеринарна клиника с обособен хирургичен сектор , в която могат да се правят всички хирургични операции без тези на гръдна кухина , черепно мозъчна кухина и гръбначно-мозъчни операции.

Принципът ,който следвахме е че в първите две категории практики могат да работят и по-малко на брой ветеринарни лекари, с ограничен набор от инструменти, което прави технически невъзможно оказването на пълен набор от ветеринарномедицински услуги.

Истина е ,че всяка професия се нуждае от правила и регулации за да има обществен престиж, а и за да има критерии, по които колегите да се съизмерват с останалите. Тези ,които искат нещата да останат такива каквито са в момента , напрактика ги устройва хаусът, дезинформацията, толерирането на профанизацията сред колегите и безметежното безхаберие, което се шири из съсловието.

Готова съм да прочета и дебатирам всяко едно предложение или идея предложена от колега. Готова съм за още три пъти по три дни да си зарежа работата , децата и къщата за да работя в интерес на всички ни , но не съм готова някой да пуска идиотски клюки по адрес на хората, които се раздават за другите, само защото си търси форум и сцена за себеизява.

 

 

С най-добри чувства: д-р Вяра Гришина , председател на националната комисия към Български ветеринарен съюз за Кодекса за добрата ветеринарна практика и ветеринарна етика.

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Нашето мнение не е мръхтене ! Знаем , че четете и пишем тук ! Може да прочетете всички критики по отношение на проекто-наредбата . Колко по-официално трябва да ви ги пишем тези неща след като сте ги прочели !? Защото и жалба съм писала и мисля , че трябва да имам отговор , какъвто нямам . Та какъв е смисъла от официалностите !?

Престанете да се изтъквате ,, АЗ РАБОТЯ ЗА ВАС ! " - вие сами сте решили да не отхвърляте кандидатурите си при гласуването . До този момент лично за мен БВС = НВМС № 2 . Да живей комунизЪМЪТ !

А относно творческите ви изяви - ще ги прочетем ( надяваме се ) към 15.09.08 г . Защото от горния пост - нищо конкретно не се разбра - можехте да пуснете проекта , вместо да пишете за магарета .

И да не пропусна , колежке : в София нас никой не ни и известява за срещи и подобни ... Дори и да искам да присъствам ... ми няма да продължавам по-нататък ...

Link to comment
Share on other sites

Скъпи колеги, сигурно е много лесно да седиш от страни и да мръхтиш. За това хората си имат една много хубава приказка за атовете и магаретата. Като имахте идеи, къде си ги държахте да отлежават та не ги написахте и изпратихте по подходящ начин. Нали знаете, кой става критик-този който не може да твори!

Да вярно е ,че си зарязахме работата и се събрахме в Копривщица за да работим за светлото бъдеще на колегията. Вярно,че обсъдихме проекто наредбата за категориите ветеринарни практики и обхвата на дейността им. Но може би предпочитате поредния зализан ветеринар - администратор да ви напише наредбичка и там да има 4та категория ветеринарна практика тип домашно офисче?!

Идеята на обсъждането беше ,ако все пак според правния мир на нашата родна страна трябва да съществува такава наредба ,то тя да бъде написана след дебат по въпроса с колегията. Такъв дебат формално се състоя, а това че вие не сте взели участие в него е било въпрос на лично решение.

Мила ми колежке!

 

Макар да не ми е ясно точно какво се крие зад термина "мръхтя", не мисля, че е редно да се употребява по отношение на хората, които активно уастват в този тук форум. Както и да е, ще го преглътнем, защото сме широко скроени!

=))

 

А всичко останало по същество е, как да кажа по-меко, доста далеко от истината. Конкретни идеи имаше и тук, имаше и в т.нар. сайт на БВС. Не видях обаче някой да отговори поне на едно питане във форума на сайта на БВС. Ще се повторя, но на моите въпроси и предложения отговори с един e-mail администраторът на сайта! И то защо - защото били от едно населено мясо с щефа на БВС! Ще преглътнееееем!

=))

 

Обаче да ми твърдите, че е имало обсъждане и ние не сме взели участие... Това е доста нагло. Само да спомена, че лично аз предоставих на д-р Гавазов официални документи на австралийската и американската асоциация. Малко по-късно направих предложение по какъв начин Кодекса да се пише публично, за да е максимално прозрачно и демократично.

 

Ама защо изобщо си губя времето!? Вместо модерна съсловна организация, с визия за бъдещето, с идеи за справяне с предизвикателствата пред професията, БВС ми заприличва на казионен профсъюз, който се опитва да договори увеличение на заплатите без да вижда променящата се реалност.

 

Дано да греша де...

Link to comment
Share on other sites

Ето какво бях предложил май месец:

 

 

"Чувам, че някакви хора работят по етичен кодекс или нещо подобно. Чудесно! Какво пречи да го правят в Google Docs?! Оn line, пред очите на всички! Ето един пример:

 

Как да пишем пред очите на всички!?

 

Значи прави си една регистрация този, който се занимава с кодекса или с друг документ, касаещ повече хора. Започва да го пише, както би го писал в Word! Но всеки може да го чете! Според мен е супер! "

Link to comment
Share on other sites

От сайта на БВС:

 

"От постоянната комисия по изготвяне на Кодекс за добра ветеринарна практика и професионална етика към Националния съвет на Българския ветеринарен съюз"

 

От поста на д-р Гришина тук:

 

"С най-добри чувства: д-р Вяра Гришина , председател на националната комисия към Български ветеринарен съюз за Кодекса за добрата ветеринарна практика и ветеринарна етика."

 

Кое е вярното?!

 

Въпросът за Кодекса е изключително важен. Той може да се превърне в тоягата, която някои ще размахват, за да наложат интересите си. Възлов документ. Затова не трябва да допуснем да ни се натрапи нещо мракобесно.

 

То пък в края на краищата има и съд!

 

 

=))

Link to comment
Share on other sites

Д-р Найденов цял ден Ви чета изказванията. Направо Ви завиждам за времето което имате да отделяте за това. Завиждам Ви и за упоритостта и без да се заяждам ще споделя с всички, че Вие сте моето вдъхновение! Смятам ,че е голяма загуба за колегията, че не Ви е привлякла на отговорна позиция в структурите на съюза. Ако има ново изборно събрание аз лично ще Ви издигна като кандидат за зам. председател. Не се лакомете за повече, защото едно от качествата на Председателя е да бъде и консенсусна личност, а Вие не създавате подобно впечатление на такъв.

Иначе Кодекса, който подготвяме е основно инспириран от Conduct of Royal College of Veterinary Surgeons. Д-р Гавазов ми предаде австралийския кодекс миналата седмица и понеже демонстрирате добро владеене на Английски език си мисля,че можехте да се опитате да го преведете от части. Трябва да се съгласите, че всеки превод е енергоемък и отнема време, което аз нямам в такова количество, че да преведа кодексите на всички англоезично говорещи държави.

Не проумях, кое от всичко което казах в предишните ми постинги Ви е провокирало за желание за физическа саморазправа с мен, но тъй като аз също съм широко скроена (по дух, не по килограми), ще се радвам да обясните , за да направя необходимите корекции.

Относно идеята за писане на Кодекса on-line я намирам за чудесна. Е вярно позакъсняла, но все пак( нали съм широко скроена) ще се опитам да я осъществя. Ако все пак не се справя бих искала да получа уверението Ви да ми помогнете в това толкова важно за всички начинание. Моля да ми дадете вашия Скайп адрес за да контактуваме по-лесно.

 

С най- добри чувства: д-р Вяра Гришина (няма пак да пиша от каква позиция пиша)

Link to comment
Share on other sites

Д-р Найденов цял ден Ви чета изказванията. Направо Ви завиждам за времето което имате да отделяте за това. Завиждам Ви и за упоритостта и без да се заяждам ще споделя с всички, че Вие сте моето вдъхновение! Смятам ,че е голяма загуба за колегията, че не Ви е привлякла на отговорна позиция в структурите на съюза. Ако има ново изборно събрание аз лично ще Ви издигна като кандидат за зам. председател. Не се лакомете за повече, защото едно от качествата на Председателя е да бъде и консенсусна личност, а Вие не създавате подобно впечатление на такъв.

Иначе Кодекса, който подготвяме е основно инспириран от Conduct of Royal College of Veterinary Surgeons. Д-р Гавазов ми предаде австралийския кодекс миналата седмица и понеже демонстрирате добро владеене на Английски език си мисля,че можехте да се опитате да го преведете от части. Трябва да се съгласите, че всеки превод е енергоемък и отнема време, което аз нямам в такова количество, че да преведа кодексите на всички англоезично говорещи държави.

Не проумях, кое от всичко което казах в предишните ми постинги Ви е провокирало за желание за физическа саморазправа с мен, но тъй като аз също съм широко скроена (по дух, не по килограми), ще се радвам да обясните , за да направя необходимите корекции.

Относно идеята за писане на Кодекса on-line я намирам за чудесна. Е вярно позакъсняла, но все пак( нали съм широко скроена) ще се опитам да я осъществя. Ако все пак не се справя бих искала да получа уверението Ви да ми помогнете в това толкова важно за всички начинание. Моля да ми дадете вашия Скайп адрес за да контактуваме по-лесно.

 

С най- добри чувства: д-р Вяра Гришина (няма пак да пиша от каква позиция пиша)

Това е друго нещо! Хареса ми!

Непременно на скайпа ще обсъдим всичко!

Наистина - хареса ми!

=))

Link to comment
Share on other sites

Колежке Гришина, единственото смислено нещо в проектонаредбата е точно частта с

и там да има 4та категория ветеринарна практика тип домашно офисче?!

Това е начинът по който работят мнозинството колеги по селата - те си ходят при пациентите и офисчето им е точно за това - нещо средно между склад, място за документи и място, където да ги намерят, ако не са в кръчмата.. Те също трябва да бъдат обхванати от наредбата, а в досегашното определение за кабинет не се вместват по очевидни причини.

 

В проектонаредбата пише, че аз като амбулатория втора категория мога да правя кастрации, но нищо друго, а вие по-нагоре пишете, че ми е разрешена цялата мекотъканна хирургия - кое е вярното? Склонна съм да се откажа от хирургията на черепно мозъчна кухина и гръбначно-мозъчните операции в името на благото и просперитета на амбулаториите първа категория =))=))mugbeer , но разделението на мекотъканната хирургия, на това може - а онова не, е малко недоклатено.

Link to comment
Share on other sites

Д-р Гришина, радвам се, че има колеги, които творят и се грижат за светлото ни бъдеще, докато ние простосмъртните магарета стоим отстрани и мръхтим. Добре би било обаче информацията за вашата високоотговорна и плодотворна твореска дейност да не достига до нас от агенция ЕЖК /Една жена каза.../

 

"Такъв дебат формално се състоя, а това че вие не сте взели участие в него е било въпрос на лично решение." - Къде се е състоял такъв дебат? Пак ли аз съм пшоследния, който научава за нерго? Ако имате в предвит дебата в този форум, той едва ли е достатъчен, понеже обхваща малка част от колегията.

 

И понеже не съм силен в писането на есета, моля отговорете на конкретен въпрос: Ако някой ветеринарен лекър направи секцио на крава в обор това разрешено ли ще е спред новите замислени от вас правила?

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова
Ако някой ветеринарен лекър направи секцио на крава в обор това разрешено ли ще е спред новите замислени от вас правила?

И аз отдавна се питам , защо крави и друг добитък се оперира по обори и канавки , а кучета , котки и т.н - в оборудвани помещения !? Щото първите стават на манджа и не се отглеждат със сантиментална стойност ли !? Я вземете напишете и едни железни изисквания за опериращите крави , та да ревнат и те , защото досега си мълчат . Тях проекто-наредбата не ги касае именно поради тази причина - гнусната офис-кръчма 4-ти разряд !

ПЪЛНО БЕЗУМИЕ ! =))

Ехххххх , НВМС и Министерството ( задължително с главна буква ! ) изискват категоризация ... а вие им ходете по кухите манерки и ни обяснявайте колко е важно да бъде описан и Обема На Дейността ! Някой , ако не ме е разбрал : имаме си наредба ! И нищо не изисква нова ! Но вие на тази забележка внимание не обърнахте . А трябваше ... Сега творете ( и доколкото прочетох - май не творите , а превеждате и преписвате от РеЦеВеСе-то . Браво ! Поклон ! ) !

Link to comment
Share on other sites

То бива, бива, ама...

 

Един кратък въпрос към колежката Гришина /ако реши, може да го счете и като риторичен/.

 

Дали е редно точно председателя на комисията по ПРОФЕСИОНАЛНА, а не "ветеринарна" етика да обвинява колегите си, че "мръхтят", срещу едни решения, с които не с съгласни ... ???

Къде са ви професионализма и съответно етиката колежке? =))

Всеки си има право на мнение, пък било то и в условията на пропуснати срокове и т.н. Или вие се смятате за нещо по-висше от другите "простосмъртни"? Всичко е преходно и утре, когато ви смени друг по една или друга причина на тази ви позиция, дали ще ви се стори етично така да се изказва той по ваш адрес?

Link to comment
Share on other sites

Точно така, нищо не изисква нова наредба /освен тримата колеги писали я/ и факта, че трябва да се впишат някак си и "селските доктори" 4-та категория, които можеха и да минат като корекция на съществуеащата сега наредба..

Link to comment
Share on other sites

Седмицата изтече, почна нова а никой не ни осветли с проекта на прословутата наредба...... Както и д-р Гришина не ми отговори на въпроса ще бъде ли законно да се направи секцио на крава в обора /извън лечебно заведение от каквато и да е категория:)?

Link to comment
Share on other sites

Седмицата изтече, почна нова а никой не ни осветли с проекта на прословутата наредба...... Както и д-р Гришина не ми отговори на въпроса ще бъде ли законно да се направи секцио на крава в обора /извън лечебно заведение от каквато и да е категория:)?

Шегуваш ли се,Коджабашев?! Осветляване!? Ти шумкари нали знаеш кои са били? И тия като нелегални ходят по горите и все нещо бистрят.

Link to comment
Share on other sites

Бе то не бе пикаене, храчене, охулване, скъпи колеги и на главите си даходим пак Вие двама трима, просто ще си седите отстрани и ще гледате сейр.

Аз честно казано от толкова много писане неразбрах какво искате в крайна сметка.

Ако не работят комисиите защо неработят?

Ако се съберат и работят що работят?

Коиса те как могат да работят, шумкари и т.н.

Д-р Гришина, Д-р Найденов ако искаше да работи да беше си извоювал пост в областната колегия в Русе, и ако искаше щеше да работи, но не по-лесно е да се седи отстрани и да се приказва че когато нсъюза направи нещо за мене и аз ще направя нещо ?!?!?!? Кой е съюза и кой какво ще прави?

По същия начин и другите критикари - за един нямало информация на друг друго било криво.

Да ще се събираме и ще работим Белким на некой от Вас нещо някъде да се огоди.

Крайно време е да се разбере че нашата дейност трябва да се вкара в регламент и да се спазва от всички, защото не са селските доктори проблема ами май са софийските и някой други, които все още работят в гаражчета и мазенца.

Харесва не харесва това е положението, а доколкото пиометрата и кастрацията са едно и също нещо май требва да се почетат малко книжки, и когато излезе проекта ще се разбере кой каво ще има право и който в каквото е инвестирал от това ще си вади хляба, неможе едни да инвестират хиляди левове и да отговарят на хиляди изисквания и разрешителни режими и да са на равни нога с другите дето не са инвестирали нито един лев.

Link to comment
Share on other sites

Бе то не бе пикаене, храчене, охулване, скъпи колеги и на главите си даходим пак Вие двама трима, просто ще си седите отстрани и ще гледате сейр.

Дали сме двама-трима? А това, че не си разбрал за какво става дума, си е твой проблем. Организацията е демократична, всеки има право на мнение.

Link to comment
Share on other sites

Д-р Ангелов, в други времена от вас щеше да излезе един надъхан комсомолски секретар...

Това, че искам информация не бива да обижда никого. Все пак живеем в 21 век и времето на конспирациите би трябвало отдавна да е минало.

 

Д-р Ангелов, оптговорете ми Вие на въпроса за кравата и секциото в обор.

Освен това ми отговрете Вие само интересите на крупните инвеститори ли ще защитавате?

Link to comment
Share on other sites

Понеже наистина не се знае дали сме двама или трима, да кажа, че пуснах една анкета в блога. От 15 гласували досега само един е доволен от дейността на БВС. Шестима смятат, че такава дейност няма, седем не са доволни от дейността на БВС, а един няма информация за тази дейност. Да правя ли изводи?! Май няма нужда!

 

Иначе седмицата започва с обсъждане на тарифата на НВМС. Без нас!

Link to comment
Share on other sites

Идеята , която застъпихме след много доводи за и против е да има три категории ветеринарни практики. Ветеринарна амбулатория с ограничен обхват от дейности, защото ще съществува като сградов капацитет в съвсем минимален вид.

Втората категория е Ветеринарна клиника с обособен хирургичен сектор , в която могат да се правят всички хирургични операции без тези на гръдна кухина , черепно мозъчна кухина и гръбначно-мозъчни операции.

Принципът ,който следвахме е че в първите две категории практики могат да работят и по-малко на брой ветеринарни лекари, с ограничен набор от инструменти, което прави технически невъзможно оказването на пълен набор от ветеринарномедицински услуги.

Да взема и аз да се включа в тези дебати.

Моят въпрос е следният: аз решавам примерно да си открия практика, която се помещава в жилищна сграда, която преди да се построи е проектирана с място за ветеринарна дейност. Това място е 200м2 с хирургичен блок, приемни стаи, лечебна зала и интензивно отделение. Според тази проекто наредба, като какъв вид практика ще ме опредили БВС?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


×
×
  • Create New...