Jump to content








Проект на Наредба за амбулаториите и т.н.


Recommended Posts

По въпроса за наредбата,инциира се от МЗХ за което правното им основание е формулирано на стр.1. Формата и параметрите са зададени от работната група държ. служители от НВМС. Нашето становище,1 ви вариант:Заявяваме,че не искаме нова наредба но ако те имат правно основание, а те имат номерът няма да мине. 2 ри вариантНаредбата няма да бъде приета без нашето становище и ще бъде съгласувана с нас, на този етап е спряна и чакат нашето мнение за редакция на същата.За целта излъчваме раб. група от 12-14 човека. Напр.предс. на обл колегии на следните градове избират,София и Варна трима човека по един с клиника,кабинет и участъков. Бургас също, Пловдив един с клиника СтЗагора един с кабинет Русе с кабинет Плевен с клиника и участък. Събират се където решат вземат наредбата и я редактират потяхно усмотрение след което го обосноваваме и защитаваме.Относно това ,че не са ни уведомили за съгласуване на време ще бъде написано официално предупредително писмо до НВМС в което ще изразим нашето становище.Очаквам предложения .д-р Гавазов.

Д-р Гавазов,защо само представители от големите градове?Ами ние например от "село Ямбол" защо да нямаме думата при все,че сме едни от най-изрядните в изпълнение на" дълга "си към БВС???

Link to comment
Share on other sites

Ей, хора! Не се връзвайте на тия работни групи! Няма такова чудо в устава! Има си устав, колегите да го четат и да го изпълняват! Що за глупости и своеволия!

Link to comment
Share on other sites

Временна работна група по важни въпроси винаги може да бъде сформирана и това не противоречи на устава.Д-р Канева , това е мое предложение ,предложете нещо друго стига на колегите да им хареса и да го приемат .Според мен не трябва да са прекалено много хора защото става битпазар, по скоро трябва да има представители на всички заинтерисовани страни.Имате възможността да давате предложения за решаване на проблема ,че дори и да участвате лично, хайде предлагайте . Наредбата до утре ще бъде изнесена в сайта на БВС за по широк коментар от колегията. Но вариантите са два : веменна раб. група. или всички предложения да се отправят до комисията по нормативни документи което според мен ще е по бавния и труден начин.

Link to comment
Share on other sites

Предложение за временна работна група ТРЯБВА да излезе от комисията по нормативни документи. Ако тя не може да се справи с даден казус да свика представители от всеки отрасъл и да се дадат мнения и предложения. Това трябва да се направи на официалния сайт на БВС. Иначе смисъла на тази комисия е нулев и стига само другарски срещи, които гълтат членския внос по командировъчни, ами и да се видят резултати.

Link to comment
Share on other sites

Предложение за временна работна група ТРЯБВА да излезе от комисията по нормативни документи. Ако тя не може да се справи с даден казус да свика представители от всеки отрасъл и да се дадат мнения и предложения. Това трябва да се направи на официалния сайт на БВС. Иначе смисъла на тази комисия е нулев и стига само другарски срещи, които гълтат членския внос по командировъчни, ами и да се видят резултати.

Другарски срещи - чудех се коя е точната дума, ти я откри! В устава са описани ръководните органи. Има постоянна комисия по нормативните документи. Какви са тия свободни съчинения, какви са тия временни работни групи? Такъв дзвер нема.

Link to comment
Share on other sites

Сигурно сте разбрали, а може и да не сте! Ето поредните проектонаредби, които дали са съгласувани или не с БВС (ДМП) знае един Господ!

 

Проект на Наредба за изискванията към обекти, в които се отглеждат, развъждат

и/или предлагат животни компаньони с цел търговия, на пансиони и приюти за

животни

 

НАРЕДБА

ЗА УСЛОВИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА КОСМАТ И ПЕРНАТ ДИВЕЧ В

ЖИВОТНОВЪДНИ ОБЕКТИ, СЪОБРАЗЕНИ С НЕГОВИТЕ

ФИЗИОЛОГИЧНИ И ПОВЕДЕНЧЕСКИ ОСОБЕНОСТИ.

 

За проектонаредбата за промяна в наредбата за пчелите няма да споменавам.

 

Ха сега да видим!

:)

Link to comment
Share on other sites

Аз не разбира! Какво общо има "косматия и пернат дивеч" с един хотел за кучета?

Link to comment
Share on other sites

Аз не разбира! Какво общо има "косматия и пернат дивеч" с един хотел за кучета?

=))

Това са все нормативни документи, които касаят по някакъв начин гилдията, т.е. трябва да се иска, поне формално, становището на БВС. Иначе за какъв чеп е този БВС (ДМП)?!

Link to comment
Share on other sites

Но вариантите са два : веменна раб. група. или всички предложения да се отправят до комисията по нормативни документи което според мен ще е по бавния и труден начин.

Защо да е бавен и труден?Който има предложения ги праща като e-mail,sms,факс,скайп,форум и много други!

Колегите вече протестират-ден през ден временни работни групи,пак разходи за командировки!

 

Казвате на кого и ние пращаме!

Link to comment
Share on other sites

Защо да е бавен и труден?Който има предложения ги праща като e-mail,sms,факс,скайп,форум и много други!

Колегите вече протестират-ден през ден временни работни групи,пак разходи за командировки!

 

Казвате на кого и ние пращаме!

=))

Link to comment
Share on other sites

Последно,всички областни колегии да разгледат проекто наредбата и да изпратят мнения и конкретни предложения на моя адрес,albeitar@abv.bg до 20.08 това предложение ще бъде качено в сайта на БВС а аз лично ще се обадя на всеки председател на областна колегия да го информирам.д-р Гавазов.

Link to comment
Share on other sites

Последно,всички областни колегии да разгледат проекто наредбата и да изпратят мнения и конкретни предложения на моя адрес,albeitar@abv.bg до 20.08 това предложение ще бъде качено в сайта на БВС а аз лично ще се обадя на всеки председател на областна колегия да го информирам.д-р Гавазов.

И после какво следва, Гавазов? Кой ще се произнесе?

Link to comment
Share on other sites

Некои съображения относно Наредбата:

 

разполагат с помещение за извършване на прегледи и манипулации

(манипулационна) съобразено с изискванията за хуманно отношение към животните.......

 

Какви са тези изисквания и как да се съобрзим с тях?

 

4. оборудването, подовите настилки, стените и таваните им позволяват влажно

почистване и дезинфекция;

 

Ще дезинфекцираме ли таваните и как?

 

(3) Отделното помещение за операции в І-ва категория амбулатории отговаря на

изискванията по ал.2 и разполга с:

 

1. ЕКГ-монитор;

 

Господа, колко от нас разполагат с ЕКГ монитор и колко умеят да боравят правилно с него?

 

2. апарат за инхалационна анестезия,

 

Защо смятате, че една амбулатория не може да мине и без този апарат? А ако все пак бъде принудена да купи някоя стара щайга, кой по дяволите ще надзирава дали се ползва или не?

 

3. източник на кислород - АМБУ

 

Тук някой колега се е олял. Амбуто не е източник на кислород.

 

Ако някоя АМБУлатория първа категория не смята да се занимава с ортопедия за какво ще и е задължителния ортопедичен набор?

 

Ако съответно някоя клиника лукс категория реши, че ще ползва външна лаборатория, защо да има задължително помещение за параклинични изследвания? Дали не защото автора на този текст разполага с такова?

 

Ако клиника разполага с ехограф, който няма кой да ползва каква полза?

 

Клиниката задължително ше трябва да има електрокардиограф.........И какво от това? Кой ще им разчита кардиограмите?

 

Относно обема дейност...... Тука вече подозирам анонимния автор на текста, че защитава нечии или собствени интереси в ущърб на малките кабинети.

 

Вид и обем на ветеринарномедицинската дейност, която може да се извършва

във ветеринарна амбулатория и ветеринарна клиника......

 

 

Тук стрелбата е директно по малките и не толкова малки амбулатории, занимаващи се с домашни любимци. Колегите, регистрирани като 4 категория, ще могат да се упражняват в животновъдните обекти, където дали има вода да се измият, дали има къде да седнат на никой няма да му пука, понеже на нас те не са ни конкуренция

 

 

На кабинетите трета категория се забраняват хирургически интервенции, макар, че според текст по-горе са задължени да имат хирургически набор. Нима се предполага, че там ще работят само хора, които не могат да зашият една рана, да обработят абсцес или да извадят осил от лапичката на кварталната /селската/ болонка?

 

(3) Във ветеринарна амбулатория (кабинет) от ІІ категория следните хирургични

операции – обработка на рани, шиниране, акушеро гинекологични операции и кастрации.......

 

Аз пък мисля, че много колеги ще са в състояние да направят уретростомия, да зашият небце, да извадят зъб, да направят уретротомия, да оперират херния, да направят козметична операция на клепачи, да отстранят кожен тумор, да оперират тумор на млечна жлеза, да.......... да описвам ли още?????????

 

Да попитам пак, какво става, ако в клиника екстра категория работи дофтур пета категория?

 

 

 

По член 9 не ми се говори.......Достатъчно е да спомена само дневника, в който се вписват температурните стойности на хладилника всеки ден.....Господа, в хладилниците си иматерморелета, те не се зареждат с лед всеки ден.....Отделно ще трябва да се назначава някой да води всички документи. Голямо писане ще пада, господа чиновници.....

 

 

 

Ветеринарните лекари, регистрирани във ветеринарните клиники и

амбулатории осъществяват практика на територията на един ветеринарен участък

 

Тази точка облагодетелства мързеливите. Ако един лекар бъде потърсен за преглед в друг участък трябва да откаже ли? Защо?

 

Член 15, ал. 3 е твърде спорна и позволява разтегливо тълкуване....

 

 

 

 

 

Е колеги да мислим сега, защото това може да ни сполети утре.

Link to comment
Share on other sites

Коджабашев е абсолютно прав. Това, което ръководството трябва да направи е да испрати официално искане до министерството проектонаредбата да се изтегли от колегиума и да се преработи.

 

Оттам нататък органите, които са отговорни, са ясни. Има постоянна комисия по нормативната уредба. Нямам нищо против д-р Гавазов, но не разбирам защо трябва да се пращат предложенията на неговия адрес? А според мен има и конфликт на интереси - редно е той да стои настрани и да си трае. Така мисля.

Link to comment
Share on other sites

Последно,всички областни колегии да разгледат проекто наредбата и да изпратят мнения и конкретни предложения на моя адрес,albeitar@abv.bg до 20.08 това предложение ще бъде качено в сайта на БВС а аз лично ще се обадя на всеки председател на областна колегия да го информирам.д-р Гавазов.

тази наредба трябва да се премахне и да се направи нова. Ако тази наредба се обсъжда от областните колегии то тя така и ще си остане, защото на участъковите им е все едно, особено на тези от Силистренско, те ще я приемат без нито една забележка.

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова
тая проекто - наредба да отиде там , откъдето е и дошла

И аз това го казах , ама ...

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Из сайта на БВС :

,, С писмо на Генералния директор на НВМС до Министерството на земеделието и храните проекта е снет от дневния ред и е върнат в НВМС за да бъде изменен и допълнен след обсъждане и представяне на становище на БВС. " .

Променето го на : ,, ... за да бъде ликвидиран и създъден нов след обсъждане и представяне на становище на БВС. " .

И те така !

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова
Хич и не си мислете, че ако има про.ект, правен от БВС той няма да обслужва лични интереси

Ми нека се пробват ...

Софийската колегия ме увериха лично , че не е имало такива работи , когато са ги питали като практикуващи лекари за мнение по въпроса . Били писали стетоскоп , термометър и т.н. ... Не е имало нищо общо с тези СТРОГИ И ЖЕЛЕЗНИ както и МАЛОУМНИ И НЕДОМИСЛЕНИ изисквания ( това с големите букви аз го казвам ... ) .

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Ми измисли нещо ДОБРО по отношение на ОБЕМ НА ДЕЙНОСТТА . Щото то е много важно това нещо да го има в наредба - министърчето ти го е написало ... Все едно си нямахме такава наредба ....... Бе млъквам , защото ............ :@

ЕДИТ , заради Найденов : в първия и втория ми пост е изразено личното ми мнение по отношение на забележки към проекто - наредбата . Ако някой иска моите препоръки - да си го копира на файл или да си го препише . И съм на мнение , че тази проекто - наредба трябва да бъде написана отново или просто да изчезне като такава , защото както казах - имаме си наредба по въпроса . Но щом ВСЕВИШНИЯТ е изискал ( което не е вярно всъщност ... ) КАТЕГОРИЗАЦИЯ ..... ОБЕМ НА ДЕЙНОСТТА ... и подмяна на термини с въвеждане на нови - ВЛЗ - ми пишете всичко наново . Който си го е решил - да си пише и да не вреди на останалите ! Нашето мнение бе изразено доста нашироко тук , Найденов .

 

Ооооооо ...... забравих : разкарайте по някое време и 3-те години трудов стаж ! Направете го 1 година ... щом искате да има някакъв срок .

Link to comment
Share on other sites

Ооооооо ...... забравих : разкарайте по някое време и 3-те години трудов стаж ! Направете го 1 година ... щом искате да има някакъв срок .

не. 3 години е даже малко. нека да е 5. а що да не и 8. та така цял живот да си стажант и да те такова от зад в цяла европа. После друг ни бил крив. :@:@:@:@(fubar)(fubar)(fubar)(fubar)

тази наредба и за тоалетна се става.

Link to comment
Share on other sites

в кой смисъл по какви наредби работят. знам че няма такива изисквания както е с тази наредба. тук амбулаториите са клиники, а клиниките са болници.което на тях ги задалжават да имат и персонал 24 часа. А определя испанския съюз на ветеринарите. но такива клиники от няколко типове няма. И клиниките им е позволено да са в жилищна зграда и да имат рентген. Май в БГ е забранено нали.

дано съм отговорил това което искаше да знаеш.

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Я разкажи , разкажи и за 300 - те дневника дето ги попълвате ...

Бе ние сме велики в Бг бе !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...