Jump to content








Заплащане?


Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Игоре, а новозавършилите колеги или студентите, които желаят да трупат опит какво да правят? Да ходят да се гръмнат ли? Или викаш всеки да си отваря кабинет и да почва да мори животни наред? Не пропускаш ли и задължителния стаж, който един лекар трябва да има за да работи сам?

Link to comment
Share on other sites

На кой задолжителен стаж имаш в предвид? Шото аз когато бях имаше само един 6 месеци който се водеше като пред дипломен. Можеби сега са сложили дополнителен?

Link to comment
Share on other sites

Този стаж, дето е три години и е задължителен за всеки новозавършил ветеринарен лекар, преди да има право да работи сам.

Link to comment
Share on other sites

ааа..това е ново. не го знаех че е задолжителен. Ми хубаво, това означава че факултетите за нищо не стават.

А относно морене на животни, и много колеги със стаж сигурно прават неволни грешки и пак се въртим в омагосания кръг. Много колеги на времето за започвали да работят за без пари години на ред и сега от инат или внедрено им е в главата че така трябва да е. Не живеем в робовладетелно общество.това е било, а не означава че е било редно. Трябва да се забрани да се вземат студенти и да бачкат без пари, това е дупка в закона и чиста измама, щото ти не плащаш данаци на държавата а всъщност използваш работна ръка и печелиш от това.

А аз съм на стажанта да му се плаща нормално като на помошник ветеринар, а не като стажант. За мен е обидна дума тази. Трябва да се има респект към новозавършилите, и съответно те към натрупалите опит колеги.

Link to comment
Share on other sites

това е дъвкано вече и сега пак няма да се стигне до единно мнение.

Ако аз в моята практика имам нужда от човек ще му плащам според ценза му, ако е студент по-малко , ако е лекар повече, защото ще вършат различна по специфика и обем работа. При условие обаче , че нямам нужда от човек, а някой новозавършил иска на всяка цена да почне работа в моята клиника(тук говоря по принцип за работа в клиника, която не се нуждае от хора допълнително) има 2 варианта - единия да му се плаща все пак, но като помощен персонал и той да върши и такава работа или ако той смята, че в тази клиника има какво да научи самия той да плати на клиниката да го допусне на работа. Той може да плаща и с неквалифициран труд например.

Няма как някой да ме задължи да наемам новозавършил лекар и да му плащам много пари ако нямам нужда от такъв.

Другия момент, е че за едни новозавършил е много по-важно какво ще научи, а не какви пари ще вземе. Знанието което той ще напрупа, ако е на правилното място ще струва много повече от заплатата. Така , че се обръщам към новозавършилите колеги, да са готови да работят за минимални пари в началото, особено ако са при лекар от който може да се научи много.

Не си мислете, че е лесно да се правят пари от нашата дейност, ами моята лична заплата е по-ниска от на лекаря който работи при Коко и въпреки това не се чувствам унижен, както се чувства някой новозавършил с 500-600 лв заплата.

Link to comment
Share on other sites

[

Другия момент, е че за едни новозавършил е много по-важно какво ще научи, а не какви пари ще вземе. Знанието което той ще напрупа, ако е на правилното място ще струва много повече от заплатата. Така , че се обръщам към новозавършилите колеги, да са готови да работят за минимални пари в началото, особено ако са при лекар от който може да се научи много.

 

 

Абсолютно съм съгласен с Йовко, най-важното също е и да се ориентира накъде ще се насочи, този стаж се е таман намясто неможе всеки новозавършил и хоп директор, тряибва да има и работници, а то заплащането си идва с труда и желанието и най-вече от това какво ти влагаш от себе си, е и от другата страна требе да те погледнат но и това ще стане.

Link to comment
Share on other sites

[

Другия момент, е че за едни новозавършил е много по-важно какво ще научи, а не какви пари ще вземе. Знанието което той ще напрупа, ако е на правилното място ще струва много повече от заплатата. Така , че се обръщам към новозавършилите колеги, да са готови да работят за минимални пари в началото, особено ако са при лекар от който може да се научи много.

 

 

Абсолютно съм съгласен с Йовко, най-важното също е и да се ориентира накъде ще се насочи, този стаж се е таман намясто неможе всеки новозавършил и хоп директор, тряибва да има и работници, а то заплащането си идва с труда и желанието и най-вече от това какво ти влагаш от себе си, е и от другата страна требе да те погледнат но и това ще стане.

 

А колко трябва да е минималната заплата? говоря минималната недей веднага да започнете с думите ами колкото иска да научи и прочее. Говорим за минимална. Тази минимална не трябва да е с минималната заплата определена от държавата. Всеки съюз си определя минималната заплата.

 

Найгадното е идавет от този 3 години работен стай е че , Който го е измислил презакал доста колеги да не могат да работят и извън границите. Говоря да работи както обикновен работник а не като Директор. От този 3 години стаж произлиза че самите не си признаваме образованието си. какво погадно от това. АМИН.

Link to comment
Share on other sites

Значи 3 години младия колега трябва да е стажант,защото не е пълноценен,като лекар?На всичкото отгоре и от пари не трябва да има нужда!А,какво говорим за тези колеги по на 80 години,които са по участъците?Апропо,без да пренебрегвам ,това което преди са вършили.

Link to comment
Share on other sites

минималната заплата, която мога да дам е тази която може да си позволи моята дейност. Може да ми се иска да имам работник, но ако не мога да му плащам ще се лиша от това и ще продължа сам. Виждаш Коко колко плаща на стажанта, при мен вероятно ще е по-малко, някъде ще е повече.

Колежке, 3-те години по принцип не се отнасят за кадърноста. Аз на този етап не мога да преценя дали този срок не е голям, но тук става въпрос за откриване на собствена практика, а там се нуждаеш не само от чисти медицински умения.

Попитайте, колко от новозавършилите могат да кастрират кучки и котки(става въпрос за тези, които искат да открият кабинет за дребни животни). Това са рутинни операции, които би трябвало да се извършват във всеки кабинет за дребни животни.

Основния виновник за подобни мерки, не сте вие уважаеми млади колеги. Това са програмите на Ветеринарните Факултети. Там първите години са пълни с излишни дисциплини вместо още тогава да се започне с клиничните. Така един новозавършил ще знае много, много повече.

Аз като студент 5-ти курс цяла година работих в една клиника и когато ме оставяха сам съм се молил да не влиза никой, защото бях крайно несигурен в това, което знаех и можех, а бях от хората, които четяха много. Вероятно така се чувства и всеки , който завършва и не е имал щестието да работи поне една година в клиника. Ако въпреки това той се чувства уверен, то той е безотговорен.

Link to comment
Share on other sites

минималната заплата, която мога да дам е тази която може да си позволи моята дейност. Може да ми се иска да имам работник, но ако не мога да му плащам ще се лиша от това и ще продължа сам. Виждаш Коко колко плаща на стажанта, при мен вероятно ще е по-малко, някъде ще е повече.

Колежке, 3-те години по принцип не се отнасят за кадърноста. Аз на този етап не мога да преценя дали този срок не е голям, но тук става въпрос за откриване на собствена практика, а там се нуждаеш не само от чисти медицински умения.

Попитайте, колко от новозавършилите могат да кастрират кучки и котки(става въпрос за тези, които искат да открият кабинет за дребни животни). Това са рутинни операции, които би трябвало да се извършват във всеки кабинет за дребни животни.

Основния виновник за подобни мерки, не сте вие уважаеми млади колеги. Това са програмите на Ветеринарните Факултети. Там първите години са пълни с излишни дисциплини вместо още тогава да се започне с клиничните. Така един новозавършил ще знае много, много повече.

Аз като студент 5-ти курс цяла година работих в една клиника и когато ме оставяха сам съм се молил да не влиза никой, защото бях крайно несигурен в това, което знаех и можех, а бях от хората, които четяха много. Вероятно така се чувства и всеки , който завършва и не е имал щестието да работи поне една година в клиника. Ако въпреки това той се чувства уверен, то той е безотговорен.

Така е ,но ние не сме били ограничени със тези 3 години и все пак сме се справили.Идеята ми е,че трябва да се даде някаква възможност на младите колеги да се усъвършенстват и същевременно с това,да получават и приличен доход.Такъв,който да не ги кара да се чувстват хора "втора" ръка.Поздрави.
Link to comment
Share on other sites

какъв ти е критерия като казваш, че сме се справили? Аз ти казвам, че още не можем да се справим. Много неща ни липсват още!

Според теб ако някой работи за някого е "втора ръка" ли?

Link to comment
Share on other sites

Това с трите години стаж /някои го разбират чиракуване и начин да наемеш евтина работна ръка, който после да няма право да отвори кабинет близо до твоя/ е гадно спрямо новозавършилите. Ще завърши някой в Хановер, Утрехт или другаде на престижно място, или пък ще е някое интелигентно с два езика момче или момиче и ще го караме да стажува при доктор Сульо Пулев, дето и след тридесет години ще си изтисква анални жлези и ще продава калций на младите кучета, щото всички са болни от рахит. Толкова ли не можете да разберете, че интелекта, възможностите и желанието за работа не се измерват с годините опит. Според мен това си е дискриминация и дано се намери някой човек с пари и добър адвокат да осъди БВС за дискриминация.

 

И да добавя. Ще стажува някой три години в клиника за домашни любимци, и после ще започне самостоятелна работа в птицекомбинат. Или обратното?

Link to comment
Share on other sites

какъв ти е критерия като казваш, че сме се справили? Аз ти казвам, че още не можем да се справим. Много неща ни липсват още!

Според теб ако някой работи за някого е "втора ръка" ли?

Нямам претенциите за всемогъщ доктор и корифей,напротив.Но не сме били поставени под някаква рамка и сме си изпълнявали задълженията,като лекари съвестно.А,относно работата за друг човек,също мога да коментирам.Аз работя и за себе си,но и работя за други колеги,от което не ме е срам.Това за втората ръка,го визирам по отношение на заплащането.Виждала съм ,как млад лекар работи по 10-12 часа шест дни седмично и получава...мизерни пари ,а в същото време допринася за развиването на бизнеса на друг по-опитен и прочул се колега.Уважавам мнението на всички,но аз коментирам това,което съм видяла.

Link to comment
Share on other sites

Истината е, че в България факултетите са на такова ниво, че е престъпление новозавършил колега да бъде оставен да работи сам. Ако не бях ходила на стаж в клиника и не четях едни други книжки, различни от учебниците във ВУЗ-а, в момента на дипломирането си нямаше да мога и един абокат да сложа.

Колкото до заплащането, нещата са сложни. Аз мисля, че стартова заплата около 400-500 лв за напълно начинаещ доктор е ОК.

Link to comment
Share on other sites

Според мен това си е дискриминация и дано се намери някой човек с пари и добър адвокат да осъди БВС за дискриминация.

Няма смисъл да се съди БВС , направо младия колега отива и си подава документи за регистрация на амбулатория , след като му бъде отказано спрямо закона (в писмен вид) се подава жалба като се цитира закона за труда и социалната политика ,в който има един член гласящ следното: Магистър неможе да бъде надзорник на друг магистър ,тъй като аз имам изкаран държавен ... сиреч закона на БВС , като подзакон неможе да отлага главен закон.Още с направата му тези които са го правили не са обърнали внимание на това ... така че тази точка е притеснителна толкова ,доколкото някой за пръв път я успори.

Link to comment
Share on other sites

Истината е, че в България факултетите са на такова ниво, че е престъпление новозавършил колега да бъде оставен да работи сам. Ако не бях ходила на стаж в клиника и не четях едни други книжки, различни от учебниците във ВУЗ-а, в момента на дипломирането си нямаше да мога и един абокат да сложа.

Колкото до заплащането, нещата са сложни. Аз мисля, че стартова заплата около 400-500 лв за напълно начинаещ доктор е ОК.

Аз не съм извършила престъпление,но именно след,като завърших преди...няколко години,започнах работа съвсем сама.Не говоря за стреса и телефонните обаждания до по-възрастни колеги,както и постоянните справки,които правих с различни литератури.Това ми помогна да да стана по-самостоятелна и да реагирам своевременно при различни ситуации.Между другото работя сега с много млади колеги,от които единия завърши тази година и трябва да ви кажа,че се справят много по-добре от лекари с дългогодишен стаж и мога изцяло да разчитам на тях по време на работа.
Link to comment
Share on other sites

Ако не бях ходила на стаж в клиника и не четях едни други книжки, различни от учебниците във ВУЗ-а, в момента на дипломирането си нямаше да мога и един абокат да сложа.

 

Ето доказателство, че който иоска може. Аз не съм първа младост, но има наборчета които могат да постажуват при някой по-млад колега и пак няма да научат нещо.

Link to comment
Share on other sites

Найгадното е идавет от този 3 години работен стай е че , Който го е измислил презакал доста колеги да не могат да работят и извън границите. Говоря да работи както обикновен работник а не като Директор. От този 3 години стаж произлиза че самите не си признаваме образованието си. какво погадно от това. АМИН.

 

Аз ли нещо не разбирам, За друго ли се говори?!?!

Тези три години този лекар е назначен на работа като лекар с всички права по закон, той не стажува а работи и трупа стаж като ветеринарен лекар а не като бустанджия, през това време за него ще стане ясно какво ще работи и къде и какво въобще ще стане с него, за ваше сведение в Германия този период е 5 години, и е регламентиран също от браншовата организация на германските лекари.

Стига се е спекулирало с това това не е СТАЖ, а е работа в дадена практика, никой не те ограничава да работиш просто неможеш веднага да си разкриеш практика. За какъв съд какво ограничение става въпрос, като има толкоз мераклии взима се доктор пенсионер с 30 години стаж, бащаэ му на младежа плаща всичко и детето почва да работи, чак съд ма направо в хага и да бесим всички хайде холан да мислим малко по-трезво!Зад граница пък невиждам с какво това те ограничава, всяка страна си има изисквания като отговаряш на тях си работиш.

 

Колкото и да ни е калпаво образованието е грозно да плюеш по него, благодарение на УНИВЕРСИТЕТА Драги Игоре си завършил и имаш диплома!

Университета хората някога са го наричали АЛМА МАТЕР, за мен това място е храм, там бяха моите най-хубави години през които се борих за реформи в образователната система, които вече станаха колкото и да са побългарени но вече се учи по европейски планове и програми за трансфер на кредити и т.н За това аз ако искам да стана добър лекар ще чета и уча постоянно и ще се усъвършенствам, основата я имам добра или лоша! Като не ти е харесало завърши друго дето ти се харесва в който университет ти се струва престижен

Link to comment
Share on other sites

о!Зад граница пък невиждам с какво това те ограничава, всяка страна си има изисквания като отговаряш на тях си работиш.

 

Колкото и да ни е калпаво образованието е грозно да плюеш по него, благодарение на УНИВЕРСИТЕТА Драги Игоре си завършил и имаш диплома!

Университета хората някога са го наричали АЛМА МАТЕР, за мен това място е храм, там бяха моите най-хубави години през които се борих за реформи в образователната система, които вече станаха колкото и да са побългарени но вече се учи по европейски планове и програми за трансфер на кредити и т.н За това аз ако искам да стана добър лекар ще чета и уча постоянно и ще се усъвършенствам, основата я имам добра или лоша! Като не ти е харесало завърши друго дето ти се харесва в който университет ти се струва престижен

 

Драги Ида-Вете, сега ще ти кажам, натъкнал съм се и не говоря на изуст нещата. НЕ Всяка страна си има изисквания. В този конкретен случай (работи се за Англия) много ясно и гласно си казват. Така ни е казано от БГ. А сега де..... аз за това викам че си го потценяваме образованието. А иначе не съм плювал по образованието,за това моля ти се не ми лепи такива етикети. Даже аз съм голям привърженик на образованието ни. Но трябва да сме и самокритични. Когато ще бъде признат университета пот Артикъл 38 на Директивата 2005/36/EC тогава ще мога да кажам че се учи и е струвала борбата. До този момент с днешна дата остава фронта напечен и с борба.

Link to comment
Share on other sites

В този конкретен случай (работи се за Англия) много ясно и гласно си казват. Така ни е казано от БГ.

 

Интересното е какво е питано и какво е отговорено, едва ли англичаните дето са такива пуритани ще се съобразят с наш закон няма логика и друго този стаж НЕ ТИ ЗАБРАНЯВА ДА РАБОТИШ, където и да е , така че не е възможно да не ти разрешат ако ти признаят дипломата, така че е много важен въпроса които е зададен!?!?! За да не виси изречението ти във въздуха.

Link to comment
Share on other sites

Интересното е какво е питано и какво е отговорено, едва ли англичаните дето са такива пуритани ще се съобразят с наш закон няма логика и друго този стаж НЕ ТИ ЗАБРАНЯВА ДА РАБОТИШ, където и да е , така че не е възможно да не ти разрешат ако ти признаят дипломата, така че е много важен въпроса които е зададен!?!?! За да не виси изречението ти във въздуха.

значи питано е: какво трябва да направам за да работя в англия.

отговор: 3 години работен стаж през последните 5 години. или другия вариянт е дипломата да ти отговаря на тази директива.

Питане друго от мен: добре а как е призната в друга членка от ЕУ.

Отговор: ами не знам, нас така ни е казано от властите от БГ.

 

това е в найобщи черти. да не казвам и че бях лично в лондон да говоря с дотичната личност, и ти говорат като тези телефоните оператори на Мтел. едно и също.

 

между другото,ако сега новозавършил студент в следващите 3 месеци подаде молба в англия за работа и за признаване на дипломата съответно,НЯМА никакъв проблем. Я сега кажи ми каква е логиката. Хем искат 3 години стаж хем на тукощо завършил студент не му искат. не виждам никаква логика. Ако може някой да ми го обясне ще му бъда благодарен.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

това съобщение е получено до администратора от член на форума с ограничен достъп:

 

здравейте,обращам се с уважение към всички ако мога така да ви нарека колеги. Казвам ,ако мога понежеаз съм тъкмо от тия новозавършилите. Записах тази специалност с огромно желание и сега съм мн разочарована,и напълно съгласна за това че програмите на вуза са пална скръб,вярно е това че ние излизаме от там страшно неподготвени,а още по страшно е това че няма къде да придобием необходимите умения. Казвам това , защото така е поне в моя малък град където повярваите клиниките не искат на стаж да ни вземат а да не говорим за друго. Всеки казва ОПИТ, ами откъде незнам сташно нещо е това да искаш да се учиш и да нямаш възможност.аз съм съгласна да работя не за 300лв в началото а дори без 1ст за да се науча но уви. За съжаление така стоят нещата в България, а как не ми се иска да ходя по чужбина

 

------------------------------------------------Поздрави ,

 

 

Николова

Link to comment
Share on other sites

Най-накрая едно много адекватно изказване на новозавършил колега. Хъс за работа и за учене има в това съобщение. Такива хора стават добри лекари.

 

Предполагам, че вече колежката има достъп до тази тема и ще може да пише.

д-р Николова, Вие от къде сте? Можем да Ви помогнем с намирането на работа за начало!

Link to comment
Share on other sites

супер за колешката. Но аз пак не разбрирам нещо. ЗАЩО само тези който не искат пари за работа има хъс и желание за работа? от къде на къде това на 90% ви се вмъкнало в главата. Значи тези който си искат своето си заплащане, нормално което е в 90% от света, нямат хъс, и не искат да се доизграждат в свояата професия? Ето аз примерно не искам ли? хем противник съм на работа без заплащане хем имам хъс за работа. Оставам с впечатлението че колега който не иска пари или иска но минимални некакви, значи е супер и има хъс, става 100% за ветеринар. много грешно според мен ако е така. или пак май тук само е такова мисленето щото 90% са с свои клиники и е нормално да искат такива работници...( май работа без пари не беше точно работник а роб нали?) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...