Отиди в съдържание

Фото

проблемно хъски

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 dr.alned

dr.alned

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 322 Постове

Posted 18 June 2016 - 10:12 PM

Става дума за куче хъски , на възраст 4 г.   тегло към момента 27 кг ,, мъжко , некастрирано Кучето постепенно започва да намаля апетита , става по слабо подвижно , намалява игривостта ,  предпочита да лежи  и диша с отворена уста.Първоначално стопаните забеляват наличие на зачервяване по венците , мислят че има болка и затова диша така и отказва да се храни.При Прегледа се  установи наличие на слабо натрупване на зъбен камък по премолари на долнача челюст , кучето няма неприятна миризма от устата , при лпация на венеца не изпитва никаква болева реакция. ВТТ 37,8.Реших да пусна кръвни изследвания pri -лев - 10,92; ерит- 6,86; хемотокрит- 0,44; хемоглобин-155; тромбоцити-216; лъмфоцити - 30,8 % ; креатинин - 81,37; урея - 9, 81; ЛДХ-463,40 ; асат - 36; алат - 30; аф - 27.направих и рентгенова снимка на гръден кош.Първоначално се започна лечение с Фуруземид - 2 мг/кг /12 часа.спиронолацтоне - 1 мг / кг / 24 ; еналаприл - 0,5 мг/кг/ 12  часа, синулокс  инжективно  еднократно на 24 часа Към момента освен че в покой не диша с отворена уста и леко се раздвижва  няма друга промяна .Кучето се храни много малко , според стопаните почти нищо , уринира , пие вода , при напълване на храносмилателния канал има изхождания - б.о .Кучето няма кашлица , не се долавят хрипове  в белия дроб , не се долавят и сърдечни шумове.За сърцето направих консултация и с др Ранко Георгиев.След седмица  лечение кучето не се храни не влошава но и не се подобрява почти не се храни .Към момента е Синулокс и от вчера на преднизолон 0,5 мг/кг / 12 ч, Ще съм благодарен да допълнителни препоръки относно случея .Attached File  ATANASOV BORIS_CR_20160613_212829_1.jpg   115.7KB   0 downloadsAttached File  ATANASOV BORIS_CR_20160613_213226_1.jpg   111.85KB   0 downloadsAttached File  ATANASOV BORIS_CR_20160613_213226_1.jpg   111.85KB   0 downloads

#2 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 19 June 2016 - 09:26 PM

Не знам защо си се насочил към сърцето. Има ли снимки на корем и ехография?

#3 dr.alned

dr.alned

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 322 Постове

Posted 19 June 2016 - 10:25 PM

Нямам снимки на корем и ехография .Кучето няма болка в коремната област , изхожда се нормално, уринира нормално. Дишането с отворена уста в покой без болка ме насочи към белия дроб и сърце.

#4 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 20 June 2016 - 02:54 PM

Трябва си и ехография и рентген на коремна кухина. Не може в никакъв случай да се отхвърли , че проблема е в коремната кухина , а в същото време няма никаква индикация за проблем в гръдната кухина макар учестеното дишане. То може да се дължи на всякакъв вид дискомфорт и страдание . Най-добре да не се товари излишно с обезводняващи. Освен рентгена и ехографията е добре и за дирофилария , а даже и за кърлежовите болести да се тества - просто трябва да се отхвърлят едно по едно всички възможности , включително като последен вариант и диагностичната лапаротомия - примерно  чуждо тяло което може да предизвиква частичен илеус или неоплазия.Прилагането на кортикостероид според мен е добра идея от гледна точка на това , че на основата на отговора към него т.е. възбуждане на апетита и подобряване на самочувствието , може да се направят някакви доста груби изводи и прогнози за тежестта на заболяването и евентуално за възпаление ли се касае " просто  " или нещо по сериозно примерно като чуждо тяло. В тази посока на размисъл може и нещо обезболяващо  да се пробва и от нестероидната група също и  да се види дали пък няма да се подобри състоянието което да насочи , че дишането , лошия апетит и обездвижване са от болка която да изпитва някъде.

#5 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 20 June 2016 - 09:55 PM

Аз също споделям, че дишането с отворена уста е възможно да е признак на висцерална болка която аз често проверявам чрез прилагане на аналгин и следя за ефекта...

С подобна клинична картина съм наблюдавал кучета с хипертония, това може емпирично да се провери / повишена периферна температура-уши, лапи, зачервени лигавици, понякога в зависимост от тежестта на кризата се наблюдава и двигателно безпокойство./....

Имайки в предвид температурата, изключвам прегряване.

Също така при възрастни пациенти съм наблюдавал непоносимост към топлината, особено при тези със съмнения за склеротични промени, но тук се касае за младо животно.

Може да се пусне и една амилазата, възможно една болка с безапетитие да има общо с проблеми свързани с панкреаса или пък с жлъчните пътища....

#6 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 21 June 2016 - 11:14 AM

ИЗСЛЕДВАНЕ НА АМИЛАЗА НЯМА ГОЛЯМА ДИАГНОСТИЧНА СТОЙНОСТ.

#7 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 21 June 2016 - 09:28 PM

Докторе, бъди креативно позитивен в забележките към другарчета си, като продължиш поста с думите:

" - ЗАЩОТО......, КАТО по-голяма диагностична стойност има изследването НА ....."

#8 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 22 June 2016 - 09:13 AM

Защото амилазата има малка чувствителност и малка спецефичност. 

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители