Jump to content








Съдебен процес


Recommended Posts

Колеги, касае се за следното:

Мои клиенти от магазин за домашни любимци купуват преди година няколко персийски котки от частно лице. Това лице след половин година решава, че ги е продало за ниска цена и започва да изнудва клиентите ми. Като вижда, че не става възбужда съдебно производство за обсебване на чужда собственост в особено големи размери. Като експерт фелинолог е определен от съда наш колега, който е завършил преди повече от двадесет години и той е оценил, че котките струват по 2000 евро едната. Молбата на моите клиенти е да им кажа имало ли е преди и има ли сега в курса на обучение по ветеринарна медицина предмет фелинология.

Обръщам се към колегите завършили в различна година от моята /1999/ да ми кажат при тях дали е имало такова нещо. Към този момент според фелиноложкото дружество в София, няма специалист оценител в България, но нашия колега се е изкарал, че щом си ветеринарен лекар това е достатъчно да можеш да преценяш животното дали е чистопородно и каква е неговата цена. В съда на такива експерти им дават по 30лв на дело. Заради неговата оценка, която по броя на котките /6/ прави сумата от 24000лв моя клиент го грози присъда от шест години затвор.

Link to comment
Share on other sites

Кви 24 000 лв .

Коко ти не можеш ли да се намесиш като експерт.

Преди 20 г. не са учили фелинология,преди 2 години не се е учило фелинология.

 

Мисля че колегата ветеран му е казано какво да говори пред съда.

Ако се намери добър адвокат мисля че нещата ще приключат много бързо.

Тоя малоумник един път е продал животните,взел кинтите, какво иска още.

Link to comment
Share on other sites

Guest д-р Анна Бондокова

Онли в Лесото - онли кинология . ДГД експерта ! =))

Link to comment
Share on other sites

В Стара Загора 91-92 организираха за сефте допълнителен платен курс по кинология, първата половина на който беше втория семестър и трябваше да се организира втората половина през 92-93 първия семестър. За първата половина платихме, а втората така и не се организира и курса пропадна.

Като цяло нищо различно от това, което ни хортуваха в основния курс по ветеринария, но с лек акцент върху някои основни физиологични и метрични особености при кучето. Наистина обещаваха и очаквахме най-общо казано "нещо по-така" за втория семестър но уви.

В София 96-97 организаторите на старозагорския курс /вече се бяха прехвърлили като преподаватели там/ отново организираха подобен курс и аз като човек минал първата половина на аналогичния в Стара Загора пожелах до се включа втория семестър, но "кивотът" /повечето знаете за кого говоря/ каза "Неможе! Трябва да се плати целия курс!" И аз им теглих сикт*ра и се отказах.

Фелинология нямаше нито в единия, нито в другия ВУЗ.

Link to comment
Share on other sites

Коко, а този възбудил ли е такова дело или ги заплашва че ще го направи? Аз мисля, че помощ трябва да се търси в закона за задълженията и договорите. Всеки договор може да бъде и писмен и устен и едно такова договаряне преди време, за което продавачат се е съгласил и дори е получил пари за стоката си вече може да бъде разглеждано като изпълнен договор и при това не виждам какви претенции може да има.

Това си е мое мнение, но ако наистина е заведено дело, на клиентите си по-добре препоръчай добър адвокат.

P.S. А котките имат ли родословие, че този да им търси такава висока цена? То самозвани експерти много, но родословието е едно... =))

Link to comment
Share on other sites

Котките нямат родословие. Екстериорно имат дефекти и никой себеуважаващ се развъдчик няма да ги включи в племенната книга. Белята е, че клиентите ми нямат писмен договор за покупкопродажба. Дело има и в началото на юни е първото заседание. Обвинителя е с връзки в системата. Само ще ви кажа, че полицията иззе котките от клиентите ми, като не разрешиха да ги маркирам с чипове за да се знае кои котки са взели. В момента са на съхранение при ищеца. Възмутително, но факт.

Link to comment
Share on other sites

извън всички коментари, с които съм абсолютно съгласен искам да отбележа, че някой може да е ескперт и да е получил квалификация и в чужбина, така че това също трябва да се провери. Едва ли е така, но това, че дисциплината не се преподава в университета, не означава, че някой не може да е експерт. Университета не е критерий, по тази логика то и повечето от нас са самозвани хирурзи понеже не сме учили за доста от операциите, които правим, в Университета. =))

Link to comment
Share on other sites

Колеги,от 20 годишният си опит на съдебен експерт по оценка на животни,мога да кажа ,че първо трябва да се докаже,че точно тези животни,които са иззети ,са обект на покупко-продажбата. Сиреч по какво продавача КАТЕГОРИЧНО може да докаже,че това са същите животни,обект на спора.Второ,колегата оценителкаква оценка дава- цената на котетата или на вече порасналите котки?Трето,продавача може ли да докаже по КАТЕГОРИЧЕН НАЧИН родослоието на котките.От всякъде продавача е уязвим!

Link to comment
Share on other sites

Колежке Христова, вие като оценител можете ли да давате оценка за цената на котките? Касае се за вече възрастни животни.

Link to comment
Share on other sites

Имам право да напрявя оценка на котките,въпросът е какъв опит имам в оценяването на тези животни.Тук мисля,че по-професионално ще е да се вземе мнението на съдия на съответната порода котки.

Link to comment
Share on other sites

Котка без родословни документи е безпородна котка - цена 30 лв ако е много симпатична, независимо дали екстериорно прилича на дадена порода. Ако има родословие, то цената се определя в зависимост от колко престижен развъдник идва котката, колко поколения шампиони има в рода си и самата тя колко и какви титли е спечелила. НАЙ-НАЙ скъпата персийска котка намираща се в България е купена за 1500Е и е с такова потекло и екстериор, че направо не мога да повярвам. Не би трябвало оценката да се прави от ветеринарен лекар, а поне от легитимен котешки съдия ако няма експерт оценител. Ние не можем да даваме оценка за екстериор - някой от вас знае ли колко дълги трява да са ушичките на персийската котка и как трябва да са поставени, колко трябва точно да е разстоянието между очите и колко заоблен да е черепа, ами ноздрите, те къде трябва да се намират и колко да са широки?

Ако продавачите не могат да представят родословни документи - няма изобщо за какво да се говори. Ако пък изнамерят фалшиви родословия, абсолютно всеки котешки съдия ще може да хване шашмата, заради унаследяването на цветовете - а да намерят фалшиви родословия на 6 котки, които да им пасват е меко казано абсурдно.

А и ние си имаме колега, който наистина се занимава професионално с развъждане на персийки и може да се потърси неговото съдействие...Той определено може да оценява котки..

Link to comment
Share on other sites

Мирянче, тук въпроса е има ли право. Мартин наистина разбира от персийци, но и той не е експерт оценител.

Link to comment
Share on other sites

Аз едно неможах да разбера , как продавача е доказал ,че е продал котките точно на този човек?Та той може предяви иск към всеки един човек ,който има такива котки по така педставения случай!

Link to comment
Share on other sites

Ако намеря двама "свидетели" всичко мога да предявя. Клиентите ми не отричат, че са купили котките от продавача, той отрича, че им ги е продал. Казва, че ги е дал на хотел за известен период от време и те не са му ги върнали.

Link to comment
Share on other sites

А има ли документ, че е плащал за хотел за посочения период от време? Защото ако не си е плащал, тогава какви претенции има? - Един вид ги е изоставил там. А освен това клиентите ти биха имали основание да си търсят наем и т.н.

Link to comment
Share on other sites

6 котки по 15 лв. за хотел=90.00 лв./за 24 часа.

Средно нали така се движат хотелите за домашни любимци.

Отделно ваксини,обезпаразитяване, и др.-Коко ще каже какво е правено.

365 дни по 90,00 лв=32,850 лв.

 

Това за хотела звучи несериозно,но може да мине в съда.

Не са му ги върнали защото са искали парите за хотела.

Link to comment
Share on other sites

A бе да не са отворили юридически факултет в Стара Загора след като съм завършил?! Много добре се справяте с юридическите казуси!

:))

Link to comment
Share on other sites

Мартин има повече право от колегата оценил съответните котки на по 2000 лева. При липса на човек с квалификация "оценител на котки" съдът решава дали да допусне някой с близка квалификация за експерт - какво по-близко от вет. лекар и виден фелиноложки деятел?

 

Идеята с контраиска за заплащане на хотела си е напълно възможно развитие на нещата - при това с висок шанс за успех - щом ищците са го заявили пред съда..

Link to comment
Share on other sites

Днес се консултирах с юрист за случая.

Думите му бяха че ако няма нищо черно на бяло не може да се докаже нищо.Съдията иска доказателства по случая-в този случай такива мисля че не могат да се представят.По този начин делото се прекратява-като няма доказателства,няма дело.

Съдията не може да задвижи нещата по този начин.

Другия вариант е тройна експертиза на котките-една на ищеца,една от съда и една от купувача.

Третия вариант-обратен иск-заплащане на хотела за 1 година,ветеринарното обслужване,разходите за котките и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...