Отиди в съдържание

Most Liked Content

#50729 Heartworm Disease

Posted by д-р Йовко Хараланов на 04 February 2018 - 03:17 PM

Дирофилария при 10 годишно хъски с асцит. 

Със стрелките са посочени дирофилариите.

hw1.jpg hw2.jpg hw3.jpg

#50518 V V C 2018

Posted by д-р Йовко Хараланов на 22 September 2017 - 08:49 PM

Приятели, искаме да ви уведомим, че датите за VVC 2018 са вече известни. Следващата година конференцията ще се проведе на 13 и 14 Април. Лекторите са вече поканени, но за тях молко по-късно. Обещаваме ви, че темите ще са интересни и практични, понеже лекторите са много готини. Нали знаете, че ще има и купон. Да и този път ще се повеселим заедно. Запишете в тефтерите тези дати. Очаквайте програмата скоро!

#50282 V V C 2017

Posted by д-р Йовко Хараланов на 21 April 2017 - 11:04 AM

Презентациии V V C 2017

prof. Tontis 

Attached File  Tontis- Lymphoma _StaraZagora2017.pdf   13.6MB   234 downloads

Attached File  Tontis- Skin Tumors _StaraZagora2017.pdf   7.36MB   191 downloads

Attached File  Tontis- Tumor Surgical Path _StaraZagora2017.pdf   10.62MB   148 downloads

Dr Renato Costa

Attached File  Customer Complaints Bulgaria.pdf   5.9MB   125 downloads

Attached File  P&L.pdf   2.91MB   188 downloads

Dr Nicola Katic

Attached File  Acute abdomen.pdf   12.96MB   173 downloads

Attached File  Everything you always wanted about Thorax.pdf   3.41MB   126 downloads

Attached File  Shoulder Selected Conditions.pdf   3.95MB   141 downloads

prof. Svoboda 

Attached File  Dogs and cats cutaneous fungal infections-Stara Zagora.pdf   61.09MB   175 downloads

Dr Robert Popa

Attached File  Case Presentation BG 2017.pdf   2.9MB   124 downloads

проф. Паскалев

Attached File  Клиничен случай.pdf   1.43MB   216 downloads

доц. Киркова

Attached File  Семинар vvc 2017.pdf   3.15MB   189 downloads

д-р Ивайло Папазов

Attached File  spinal VVC za foruma.pdf   10.78MB   120 downloads

Attached File  TIVA za foruma.pdf   5.55MB   129 downloads

д-р Йовко Хараланов

Attached File  vvc2017-myclinicalcase.pdf   6.5MB   153 downloads

#49913 Честит Празник!

Posted by д-р Йовко Хараланов на 14 December 2016 - 09:49 AM

Скъпи Колеги,
Приемете поздравления за това, че сте избрали да се посветите на тази професия, която е изпълнена с много предизвикателства и изисква от нас да сме истински професионалисти. Преди всичко обаче ние ви пожелаваме здраве, ведри мисли, истински приятели, щастливи семейства, добри клиенти и много спасени животни.
Три пъти "Ура" за нашата професия ! <:-P
От УС на БАВЛДЖ

#50026 Обучителни видеа за работа с ехограф - Инфинита

Posted by д-р А. Гроздев на 30 January 2017 - 03:06 PM

Здравейте колеги,

Представяме Ви серия от видео уроци за настройка и работа с ехограф, за изследване на дребни животни.

Клиповете са направени от Шотландската фирма BCF. Обединени са в отделен плейлист в YouTube.

https://www.youtube....VFbDEEt-puFwqMi

Поздрави,

Александър Гроздев

#48414 Pain Manager

Posted by д-р Йовко Хараланов на 19 May 2015 - 09:15 PM

Pain Manager

Attached Files

#47206 образувание на бъбреците

Posted by д-р Цветан Цонев на 03 April 2014 - 05:26 PM

От днес.

Attached Thumbnails

• 03122811.JPG
  • 03122858.JPG
  • P1100149.JPG
  • P1100151.JPG

#46826 Конгрес 2014

Posted by д-р Коджабашев на 05 February 2014 - 07:35 PM

Отдавна ме интересуват лекции на тема "Как да разпознаем неподходящия клиент и да го отпратим преди да ни е създал проблеми"

#46150 Тест

Posted by д-р Лъчезар Николов на 22 September 2013 - 10:42 AM

Като е толкова "просто" , колко хора го познаха ? Аз го предположих , защото имам ретгенологичен атлас и когато нещо не ми е ясно на някоя снимка го отварям и почвам да сравнявам . За това никога не жаля пари за добра литература , защото няма кой да ти даде по-добър и верен съвет от дебелите книги . А това , че някога е четено , не значи , че ще остане в главата и за това повторението е майка на знанието ...

#46125 Тест

Posted by д-р Йовко Хараланов на 18 September 2013 - 01:10 PM

Перисталтика / хлътване на лигавицата. Иначе казано псевдоязви.

Втората половина от отговора ти е вярна.  Псевдоязвите се виждат по антимезентериалната повърхност на дуоденума,докато перисталтиката е и на двете.

Ето схема наперисталтика: 100_1808.jpg

линеарно чуждо тяло

При линеарното чуждо тяло има пликация на червата. 
linearFB1.jpg

Възможно е да има и леко възпаление на дуоденума, но това което е посочено със стрелките наистина са т.нар. псевдоязви(Peyer's patches). Това са места с натрупване на лимфоидна тъкан. На тези места липсват вили. Тези псевдо язви са случайна находка и нямат клинична проява.
Ето още няколко снимки:

1523968.jpg  3749072.jpg

#45097 Конци

Posted by д-р Мартин Бурлаков на 13 March 2013 - 05:29 PM

Очакват се конци за семинара в СЗ.

0

2/0

3/0

4/0

5/0

6/0

PGA,PG,Monofilament.

12 бр-24 или 25 лв/в срок са конците.

#44919 Ортопедичен Уоркшоп - ВЕТ СЪРВИЗ

Posted by д-р Ивайло Папазов на 30 January 2013 - 05:28 PM

Здравейте колеги,

Искам да ви поканя на поредния уоркшоп.Той ще се проведе на 20 и 21 април във Югоизточна ветеринарна клиника Света Анна, Черноморец и ще бъде първа базисна част от поредица упркшопове.Следващия ще бъде за по-напреднали.Така ще се даде възможност на колеги които тепърва започват да се занимават с ортопедия да вземат участие, както и колеги с известен опит.

Прикачвам програмата, на нея ще си разгледате темите.Цената за двата дни е 450 лв с ДДС.За записване :

0886 846 352 - Ивайло Папазов

0896 778 263 - д-р Светослав Христов

предварително ви благодаря.

Поздрави 

Attached Files

#38569 Летен конгрес

Posted by stefan_doctor на 24 March 2011 - 11:39 PM

Както писах вече: Нямам за цел да обидя никого!
Явно съм ритнал ( без да искам ) гнездото на осите на д-р Бондокова.....
Хайде сега да се уточним, преди да сме се издушили един другого:
1.За Икономическата реалност в България не съм виновен Аз и никой от нас ( управляваните) - ( до доказване на противното - по конституция)!
2.Работил съм в провинцията ( В най-бедния регион в Цяла ЕВРОПА - Враца) и съм осъзнал едно - хората нямат пари, но ако умееш да си заслужиш уважението и парите - работиш и печелиш. От стопанин който не цени твоя труд, нечакай печалба,чакай само псувни и проблеми ( за това са ви отказали кастрация за 45лв.)!
3.НИЕ ( ветеринарното съсловие ) сме си ВИНОВНИ, че хората не ни уважават труда достойно - морално и финансово!Ние, Ние, и само Ние.......не сульо не пульо!Запомнете го това!!!
4.Аз нямам ветеринарна клиника, и не я ръководя, но работя в такава. Докато не обясните по един или друг начин на хората, че да гледаш животно е лукс, за който трябва да си платят, до тогава ще сме мизерниците, които се карат за 140лв. Същите тези стопани обикновенно харчат луди пари за цигари, алкохол, пържоли, Скъп GSM, и високи сметки към някой от GSM оператор! Ако този стопанин няма и 10лв в джоба, но гледа някое клето куче и го храни с помия, Вие не сте неговия лекар.... - обикновенно Те слушат повече съвета на съседа, а не Вашия!!!! Печалба от него Никога няма да видите!
5.Доколкото съм ориентиран, за една остеосинтеза ( така любима на българското ветеринарно съсловие) се взимат от 120 до 450лв. Значи таксата участие се равнява поне на един (сериозен) пациент. Очаквано е, че ако успеете да научите дори едно нещо от всичките лекции, то това нещо ще го прилагате минимум на поне на един пациент.Този пациент можете още от сега да си намислите да го цакате с 140лв - и ето вие си върнахте така мразената от вас Инвестиция ( такса уастие)!!! А сега се сетете, че ще работите тази професия поне 40г ( по закон за пенсионирането ), значи може и на печалба да излезе работата?

6. Д-р Бондокова: лично към Вас....
Ветеринарния пазар е свободен и неограничен. Всеки може да си отвори клиника и да работи в нея и да се препитава от нея. Аз никога досега не съм поглеждал във вашата купанка и не съм коментирал дали, как и по какъв начин се справяте с парите. Живеем в Капиталистически строй. Това значи, че парите не стигат на никого - дори и на Бил Гейтс. Ако искате ще ви дам личен отчет колко пари изкарвам колко харча, лягам ли си гладен, дължа ли пари на някоги и колко?!?!??!

Последно, но не по важност: БАВЛДЖ- НЕ Е ОРГАНИЗАЦИЯТА НА БОЙКО!!!! Тази организация беше учредена ( пиша беше, защото съм присъствал) от няколко ентусиазирани Ветеринарни лекари от България, един следобед в сградата на ИБИР. Това се случи след Първия конгрес, когато типично по Български се направи опит за унищожението на тази съсловна организация! След това малко по-малко, всеки един от вас стана член на БАВЛДЖ. Тя е ваша организация. Тя с помощта на всеки един от вас организира вече 11 конгреса и по 2 семинара годишно с чуждестранни лектори. Тези мероприятия, спомогнаха да се изгради една по-Европейски мислеща част от Българското ветеринарно съсловие. За да видите разликата, просто се огледайте в БВС. Там мисловната тансформация още не се е случила. От нас зависи как ще се развиваме по-напред. От нас зависи дали ще има 12 ти конгрес и какви теми ще слушаме! От нас зависи колко и на кого ще даваме, и колко и от кого ще взимаме, не от някой друг.
Ако някой се чувства обиден от моя дълъг и пре дълъг пост, моля за Извинение!
Ако някой се сърди, нека се сърди само на себе си, други виновни няма, НИе сме си Виновни!
Успех на всички
Стефан

#50853 FCE

Posted by д-р Йовко Хараланов на 27 July 2018 - 05:44 PM

Колеги,

искам да споделя един интересен клиничен случай. Диагнозата остава като предполагаема, но твърде вероятна.

Кучето е 4 годишно гонче, използвано активно за лов на дива свиня. Стопанинът съобщава, че вечерта е нахранил кучетата и когато на следващата сутрин ги посещава, установява, че въпросното куче не може да излезе от колибата си. При нас го води на третия ден. От видеата можете да видите в какво състояние беше кучето. Всички рефлекси бяха запазени, но нямаше възможност да отдръпне предните крайници, както и да се изправи на тях.  Липса на каквато и да е болка в шийната област. Кучето беше със запазено настроение и апетит. Също така не се наблюдаваше никакво влошаване на признаците и през следващите дни.

Постнах този случай във VIN и получих следния отговор:

Paresis in the thoracic limbs with normal pelvic limbs is most commonly caused by a cervical spinal cord lesion, especially a lesion in the middle of the spinal cord. That's because the pathways for the thoracic limbs are located more centrally compared to the pathways for the pelvic limbs. With the weak withdrawal reflex, the lesion is probably in the C6-T2 grey matter.

Is there any neck pain? If not, I would wonder about a fibrocartilagenous embolism. If the signs are progressive or there is neck pain, then myelitis, neopalsia, disc extrusion and trauma would be possible. 

You need MRI to diagnose FCE. Many dogs with FCE will improve spontaneously over 2-4 weeks, but permanent deficits are possible.

If there is neck pain on the exam, I would start with cervical radiographs. If those are normal, you would probably need MRI and CSF analysis. Prednisone (0.5 mg/kg/day for 7 days) would be my choice for empiric treatment.

Bill Thomas
Dipl.ACVIM(Neurology)
University of Tennessee

Клиниката и самият развой отговаряха повече на Fibrocartilaginous Embolism (FCE). Направих терапия с Преднизолон 0.5мг/кг/ден за 14 дни. По време на лечението нямаше промяна в състоянието на кучето. 
След около 45 дни кучето започна да прави опити да се изправя и можете да видите състоянието му 60 дни след появата на клиничните признаци.

Диагнозата FCE не е потвърдена с MRI, но според мен остава много вероятна.
Направих ъпдейт по случая във VIN и ето коментара:

Thanks for the update. I suspect this was an FCE.

Bill Thomas

Dipl.ACVIM(Neurology)

University of Tennessee

Ако имате коментари, ще се радвам да ги споделите тук.

#50768 Академия ВИП - 2018

Posted by adelchev на 28 February 2018 - 11:38 AM

Моята оценка за семинара:

Плюсове

1.Цената на семинара беше една и съща независимо от входното ниво на знания .

В противен случай признавам си , от мен щяха да искат двойна такса. Нямам вина за това ,че времето по което учих паразитология , Анаплазмозата беше описана само за селскостопанските животни , а Бартонелите се смятаха за лиготия.

2.По много достъпен начин представена  , с много подходящо темпо , за да може човек да вникне в материята и възможности за дискусия по време на презентацията.

3.Презентация на родният ми език ,която не изисква допълнителна енергия на мозъка ми за превод и избягване на много двусмислия при симултанен превод.

4.Събран и презентиран световният опит по темата.

5.Много добър избор за място на провеждане на семинарите , където човек се зарежда теоретически  по определени теми и едновременно с това не излиза от атмосферата на практиката. Възможност човек да се докосне до добри практика , към които да се стреми да  доближи.

6.Отлична атмосфера за  професионални дискусии в почивките.

7. Кетъринг на ниво. В българският вариант се включва и алкохол за  което съжалявах ,че бях пристигнал с кола. Нищо , следващият път ще съм с влака.

Професоре , няма да ти спестя и някои забележки.

За хубаво или лошо , но Йовко ни разглези при този род мероприятия , да получаваме презентацията и на електронен вариант.

Това ми дава свободата и спокойствието  ,ако искам да си водя записки , ако искам да слушам лекцията или да зяпам в някоя хубава колежка / господ  ни дал бол в това отношение/ и накрая пак да има място от където да си направя справка по темата.

Така че за по-старичките и лекцииката  ,че точно сега установявам ,че един от слайдовете  нито съм го снимал ,нито съм го записал / мамка му , ето затова съм се зарекъл да не сядам да красиви колежки/.

#50767 Академия ВИП - 2018

Posted by д-р Красен Пенчев на 27 February 2018 - 09:08 PM

Лекцията беше много полезна както практически, така и теоретично. Благодаря ви професор Цачев.  :)

д-р. Братанова 

#50688 Otitis Media - кокер спаниол

Posted by д-р Йовко Хараланов на 09 January 2018 - 03:57 PM

Кучето е мъжко, порода кокер спаниол, на 2 годишна възраст. 

Стопаните водят кучето в клиниката, защото е повърнало. След преглед и антиеметици е изпратено в къщи. По-късно вечерта, стопаните разтревожени се обаждат и водят кучето отново с повръщане, гърч и нистагъм. Гърча е обладян и на следващата сутрин при прегледа се вижда, че кучето държи главата си надясно. Във външния ушен канал намерих стар осил и видях, че тъпанчето е разкъсано. Последва едноседмичен курс с антибиотици. През тази една седмица, кучето остана с наклонена надясно глава.

IMG_20171219_131312.jpg

Направихме рентгенови снимки в три проекции - латерална коса, отворена уста и вентро дорзална.

IMG-f2461649acd7c9034c93b4e77f37c7bd-V.jpg IMG-f51a2ad688ba4e0850c3834945cd9aba-V.jpg IMG-f0bc361afed2e317ee836b7935390fff-V.jpg

На вентродорзалната снимка се вижда по-уплътнената дясна була.

Оказа се, че ехографията е много добър подход за изследване на булата. Виждате разликата в двете були. Лявата е нормалната и говори за наличия на въздух в булата, а дясната е засегната и има признаци за наличие на флуид.

16.1.jpg 16.3.jpg

На стопаните им предстоеше пътуване и затова изписахме на кучето антибиотик и след като се завърнат вероятно ще направим миринготомия.

#50661 Камъни в пик.мехур и вероятна неоплазия на простата

Posted by д-р Йовко Хараланов на 28 November 2017 - 05:09 PM

Това е едно 12 годишно куче от дребна порода. Стопаните дойдоха в клиниката с информацията, че откриват кръв по постелката върху, която кучето спи, но не знаят от къде идва тази кръв. 

Ето находката след прегледа с ехографа. Има две камъчета в пикочния мехур и вижте двата дяла на простата. Единият дял е около 3 пъти по-голям от другия. Това е причина да мислим, че става дума за неоплазия на простата.

16.411.jpg  16.511.jpg

#50059 Образувание в пик. мехур

Posted by д-р Йовко Хараланов на 10 February 2017 - 02:45 PM

Вчера оперирах това куче. Оказа се полипоподобно образувание захванато на дръжка към стената на мехура. 

Attached Thumbnails

• image-0-02-05-c94b887b1ac2a6f6396736fdfff614edf42531ddddd61c1d8e9114f3fe3b4ed5-V.jpg
  • image-0-02-05-65984c8ee151c08af7d60adb46c7189f1666a7b47abd48a38a701b61fb42f0ca-V.jpg
  • image-0-02-05-62b2d2d6dee922af5df1b622e59268a8ba33b3dbfa7898ea3b5f12ee30dbe0db-V.jpg
  • IMG139.jpg
  • IMG248.jpg

#49074 Семинар на БВС и Ветпром 10 - 11.03.16г.

Posted by д-р Йовко Хараланов на 14 February 2016 - 07:48 PM

Поредната глупост, която БВС, може да сътвори. Толкова е нелепо, че не знам да се смея ли да плача ли???!!!
Местата са ограничени, но с пари можете да сикупите място!??? Що за глупост е това? Кой измисли това? Нямам думи.
За пореден път се убеждавам, че този съюз трябва да се закрие. Това е подигравка, как не ги е срам!
Безкрайно съм възмутен и гневен.