Отиди в съдържание

Фото

Въпрос относно маса в коремна кухина

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 02 August 2016 - 03:53 PM

Колеги, касае се за мастив на 10 год, мъжки. оплакванията са свързани с храносмилателната система/разстройство/, което се повлия добре от гастро-интестинал храна. Анемия, съмнение за хемоспоридиоза - тест айдекс-4 - отрицателен. 

Въпросът ми е свързан с находка в коремна кухина на няколко новообразувания дължащи се на онкологичен или пролиферативен процес.

Възможно ли е находката да се дължи на забравена марля в коремната кухина и дали рентгенологичната находка би изглеждала така?

Благодаря!

Attached Files

#2 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 02 August 2016 - 04:07 PM

На мен ми прилича на перитонит. Аз бих направил ехо и евентуално диагностична лапаротомия.

#3 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 02 August 2016 - 05:28 PM

Само ако го отвориш ще разбереш какво е , но най-вероятно е неоплазия защото кучето е старо , образуванието е голямо и кучето има анемия. Всичко друго е врачуване. Но един ехограф може и да ти даде много допълнителна информация - примерно може да се окажат парапростатни цисти или да се види , че има множество по-малки облазувания т.е. разсейки , течност и т.н.

#4 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 02 August 2016 - 06:24 PM

Днес му направихме ехография, имах честа да бъде д-р Георгиев от ЦВК. Първоначалните съмнения са били за лимфома, защото на ехографията се е визуализирало образувание около 8/8, което приличало на л.в. Затова направихме скрининг второ мнение!

в коремната кухина има налични три броя образувания. Едното от тях имаше мраморирана структура, добре организирано и за това се прокрадна, съмненията за марля. Всички сме за неоплазия, снимка на БД беше за изключване на метастази. Има три операции поради чужди тела. Това е кръвната картина!

Attached Files

#5 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 03 August 2016 - 11:46 AM

Е този път не са чужди , а негови си тела ...

#6 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5727 Постове

Posted 03 August 2016 - 02:53 PM

Определено прилича на неоплазия, възможно е да е някой хемангиосарком на далака с хронично кървене.

#7 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 04 August 2016 - 12:44 PM

Пешо , капсулираната марля в корема която аз открих изглеждаше ехографски като обло яйцевидно образувание приличащо на неоплазия или абсцес , даже и като киста , но с по-плътно съдържание. Останах много учуден когато го срязах и се оказа една сиренеста маса смесена с влакна ... Беше капсулирано овално и гладко образувание срастнало с чревна гънка , но проблема за да отворя кучето беше пиометра на чукана на матката и оставен яйчник с големи цисти. Кучето беше "кастрирано" преди 6-7 години и си беше живяло без проблеми до този момент.

#8 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 10 August 2016 - 10:59 AM

На този етап съм се спрял на онкологична етиология и терапията е съобразена в тази посока ....

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 10 August 2016 - 11:54 AM

Сигурно нещо хомеопатично прилагаш, защото освен хирургия друг традиционен вариант не виждам ?...

#10 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 24 August 2016 - 03:30 PM

Докторе, ограничавам се да обсъждам в ефир пациенти, в които е включен елемента Хомеопатия. Това е пациент с прогресираща анемия и редуциране на телесно на тегло. Стопанина отказа диагностична лапаротомия. На този етап нещата негативни за кучето, аз съм на вълна онкологично заболяване. Последно беше на ехографски преглед и изследвания при д-р Иван Михов, който също е изразил мнение, че се касае за новообразувания в коремната кухина. Тук картите са хвърлени за мен, жалко че няма да имам възможност за аутопсия .... 

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители