Отиди в съдържание

Фото

paroxysmal dyskinesia

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове
  • Интереси:http://www.flickr.com/photos/igordiscus/

Posted 22 October 2016 - 11:03 AM

здравейте колеги,
чували ли сте за paroxysmal dyskinesia при лабрадори да се оправат след хранене хиллс Z/D?

#2 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 13 November 2016 - 12:57 PM

Игоре, здравей ....

твърде вероятно paroxysmal dyskinesia да сме я срещали в практиката, но диагнозата да ни е била в посока епилепсия или атаксия. Ако имаш някакви данни или клиничен пациент, видео, пускай да осветлиш сцената.....

#3 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове

Posted 15 November 2016 - 01:33 PM

здрасти Пешо, мерси за интереса ти. Имам едно видео забравих да го пуснам. Междъ другото преди два дни го евтанизирах от артритични проблеми. вече не успяваше да ходи. 

#4 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 19 November 2016 - 01:07 PM

имам едно питане:

- тези епизоди на  възбуда, повишен мускулен тонус, тремор,тикове и т.н. имат ли някакъв времево изражение, например за какъв период от време се появяват и изчезват от само себе си....

- има ли връзка със възрастта на кучетата, също така има ли изследвания за стойностите на кръвното налягане при тези епизоди на тъй наречената paroxysmal dyskinesia от учените

#5 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове

Posted 20 November 2016 - 07:37 PM

аз лично не съм я срещал. това видео е от собствениците защото като дойде при мен си беше нормално. по принцип се случваше касно вечерта. първия път не изчезваха само по себе и трябваше ректален диазепам да му даде.  беше на Пексион, мелоксикам, и месечно на penstosan. и в последните месеци на трамадол защото имаше болки от ОА. 

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 21 November 2016 - 04:05 PM

Но не смяташ , че състоянието е било епилепсия ?...

#7 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове

Posted 21 November 2016 - 11:44 PM

не ми прилича на такова

#8 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 22 November 2016 - 04:36 PM

В определението което намерих в сайт на някой от САЩ ветеринарни факултети го определят като вид епилепсия . Имайки предвид ,че и гоненето на опашката се приема за епилепсия ......

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 22 November 2016 - 05:30 PM

И в моите вътрешни болести пише , че обикновено е трудно да се отдиференцират двете заболявания.

#10 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 27 November 2016 - 12:10 PM

Когато прегледах видеото, поведението му много ми заприлича на хипертонична криза ...., затова бяха въпросите свързани с изследвания в тази посока!

Имал съм пациенти с хипертонични кризи, които проявяват тахипнея, зачервени лигавици, двигателно безпокойство, повишена периферна температура, при по-силни кризи нарушаване на походката със залитания, слепота, периоди със скимтене, виене или лаене, воднисти лиги ..... имал съм пациенти със подобни признаци и стойности на кръвното налягане до 230 горна граница. Тенденциозно са стари пациенти, повечето с т.н. от мен "старческа склероза". В такива случаи само хлофазолин мускулно са вкарвали пациента в нормално състояние, фурантрил, диазепам или калциев блокер също може да бъдат избор на терапия.  Обикновено хипертоничните кризи са късно вечер или към 01-04часа през ноща. Ако се разровя мисля, че имам видео на подобни пациенти дано да ги открия. 

Споделеното може да се причисли като диференциална диагноза към случая ...

#11 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 28 November 2016 - 05:08 PM

Аз  смятам , че животно което е в състояние на епилептичен гърч или така нареченото статус епилептикус сигурно е със силно повишено кръвно налягане и когато е силен и продължителен гърча и с висока температура , както когато съм имал не един случай на отровени животни с тежки гърчове и температура над 41-42 градуса. Тъй , че не се знае кое е първичното и кое вторичното , освен ако не мериш редовно кръвното и не сравняваш как е клиниката при високо и нормално кръвно , със и без гърч. Но иначе , наистина може да е диференциална диагноза , макар , че странното е ,че във вътрешните болести които имам е дадена само хипотензията , а не и хипертензията в диференциалните диагнози за причини за епилептични гърчове и пароксизмални състояния които може да се сбъркат с тях.

#12 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 29 November 2016 - 07:31 PM

Тук дискутирам от името на моят опит и разсъждения по-темата затова написаното не може да бъде гарант за достоверност, просто споделям.

Принципно епилептичен припадък може да се отключи при един аневризъм например, който хипотетично при една хипертонична криза ще увеличи натиска върху прилежащите структури и може да бъде причина за отключване на припадък. 

А, хипертонията при животните за съжаление е често срещано заболяване, предимно при възрастни пациенти, особено при сърдечносъдови заболявания. За съжаление това заболяване е трудно диагностицируемо и не знам защо, не до там ангажиращо вниманието на лекуващия. В моята практика хипертонииите в зависимост от етиологичния фактор ги разглеждам като: психогенни, склеротични, сърдечносъдови, сенилни или такива свързани с бъбречни, ендокринни, неврогенни заболявания и т.н. 

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители