Отиди в съдържание

Фото

Седимент на урина

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 02 December 2017 - 12:13 PM

Колеги, изпитвам затруднение с интерпретацията на един седимент. Кучка дакел, на 8 години, леко наднормено тегло, ваксинирана и обезпаразитена. От време на време има хематурия. Днес получихме урина. На тест лентата единствено рН беше алкално. При изследване на седимента установихме единични струвитни кристали, единични еритроцити(теста не ги е хванал) и масово малки(1/3 от големината на еритроцита) кръгли единични, рядко на групички кръгли образувания. Седимента е бял и е много. При проверка в справочници и таблици излиза, че или са аморфен калциев фосфат, но ми изглеждат по-големи, или малки епителни клетки от тубуларната система на бъбреците, но пък нямам нито един цилиндър, а всички са единични. Имам проблем със снимането и за съжаление не мога да ви пусна снимки. Какви могат да са според вас?

#2 Юлия Назаренко

Юлия Назаренко

Нов

• Членове
  • Pip
  • 1 Постове

Posted 02 December 2017 - 11:30 PM

За да определите това са епителни клетки или кристали, можете да боядисвате седимента след сушене (Diff Quick). Се виждат ядра при епителни клетки. 

#3 д-р Мишо Несторов

д-р Мишо Несторов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 828 Постове

Posted 18 December 2017 - 10:14 AM

Аз пък си имам друга моя хитринка - след центрофугирането, когато отлея урината до оставане на почти само седимент, с малка пипета капвам вътре от синия оцветител на Diff Quick , след което вече слагам пробата да се гледа на стъклото. Определено помага за отдиференцирането на клетките!

#4 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 20 December 2017 - 05:15 PM

седимента бъка от живот на голямо увеличение ?

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители