Отиди в съдържание

Фото

кокер с нервни признаци

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 04 April 2017 - 03:06 PM

Колеги , става въпрос за кокер едногодишен , обслужен .Преди една седмица паднал и получил нервни признаци - залитане , друг път квадриплегия , след това без проблеми . При прегледа установих нормални жизнени показатели .Кучето беше в безпомощно състояние легнало на дясната си страна , при палпация в шийната област показа болезненост и ригидност , зеници разширени бавно реагиращи на светлина . Понеже стопанина се оплака от често повръщане и преди проблема с падането му предложих рентген на шия и корем с каша . Прегледа беше вчера сложих му 2 мг на кг дексаметазон и ги изпратих . Днес дойде със снимките и от разговора стана ясно , че около 20 мин след кортизона е станало право и 5-6 часа се е движело доста добре .Въпросите са ми свързани със шията и стомаха - виждате ли нещо и какво , може ли от това което виждате да има тези признаци .

Attached Files

#2 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 04 April 2017 - 03:11 PM

Колеги , става въпрос за кокер едногодишен , обслужен .Преди една седмица паднал и получил нервни признаци - залитане , друг път квадриплегия , след това без проблеми . При прегледа установих нормални жизнени показатели .Кучето беше в безпомощно състояние легнало на дясната си страна , при палпация в шийната област показа болезненост и ригидност , зеници разширени бавно реагиращи на светлина . Понеже стопанина се оплака от често повръщане и преди проблема с падането му предложих рентген на шия и корем с каша . Прегледа беше вчера сложих му 2 мг на кг дексаметазон и ги изпратих . Днес дойде със снимките и от разговора стана ясно , че около 20 мин след кортизона е станало право и 5-6 часа се е движело доста добре .Въпросите са ми свързани със шията и стомаха - виждате ли нещо и какво , може ли от това което виждате да има тези признаци .

Attached Files

#3 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 04 April 2017 - 04:02 PM

Грануломатозен или инфекциозен менингоенцефалит. Най-вероятно първото. Редно е да има ПКК и биохимия. Желателно разбира се е и изследване на цереброспинална течност. Също тестове за тохоплазма , ерлихиоза , лаймска болест. На снимките по мое скромно мнение няма нищо. Въпреки , че стомаха изглежда доста успореден на диафрагмата и това може да значи малък черен дроб и вероятен шънт и от там нервните признаци ...

#4 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5727 Постове

Posted 11 April 2017 - 07:39 PM

Кучето повръщало ли е по време на снимките?

#5 д-р НИНА ИВАНОВА

д-р НИНА ИВАНОВА

Нов

• Членове
  • Pip
  • 1 Постове

Posted 12 April 2017 - 02:58 PM

Същото куче е прегледано на 02,04, по спешност с признаци на мозъчен оток , некоординирани въртеливи движения в една посока. ППК без особенности . Проведена е противошокова терапия. Като малко имаше същия проблем отново след падане- по данни на собственика.Пациента не се появи на следващият ден.

#6 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 13 April 2017 - 07:23 AM

Кучето не е повръщало по време на изследването и след това . В момента е на 1 мг на кг кортизон и милгама .

#7 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 13 April 2017 - 12:57 PM

Д-р Иванова защо решихте , че признаците са на мозъчен оток и какви са спецефичните признаци , че да се определи , че има животното мозъчен оток.В какво се изразяваше противошоковата терапия за мозъчен оток. Мозъчния оток изисква обезводняващи и ако не е оток може ненужно и евентуално потенциално вредно да предизвикаш  дехидратация. Биохимията е също важна , да не кажа много по-важна в такива случаи. ПКК  в този случай най-вероятно малко би ти казало ...

#8 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 14 April 2017 - 10:54 AM

Колеги, ако ми позволите една молба! Смятам, че при представянето на пациентите би било полезно да се представят повече данни от анамнезата, прегледа и изследванията, както и те да бъдат хронологично подредени. Понякога дребни детайли от информацията за пациента биха ни помогнали да се насочим към някакви по-коректни диференциални диагнози.

Също така ще си позволя да отправя апел за по голяма Колегиалност и уважение, защото често упреците и обвинителният характер на водените дискусии са причина за неактивност в форума особено от младите Колеги.

.

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 15 April 2017 - 10:32 AM

Не мисля , че трябва да си мълчим когато не сме съгласни с нещо написано само защото някой може да се засегне . Всеки може да се мотивира защо е действал или изказал някакво мнение. Нали това е и смисъла на форума , освен колегите да получават полезна информация , да стават също и дискусии върху един или друг случай или проблем. Ако си премълчаваме за нещата които смятаме , че не са така , защото видиш ли човека може да се засегне какво правим ... Колегите ще кажат щом никой нищо не каза значи нещата са така и следващия път когато аз имам такъв пациент ще " знам " какво е и как да действам... А несъгласието винаги малко или повече ще прозвучи като упрек или обвинение и не виждам сигурен начин да го избегне човек. Да седя и да си мълча когато виждам , че нещо не са така също го намирам за уронващо достойнството защото значи , че се съгласявам. И сега може да ти прозвучи малко надуто , но аз винаги преди да изкажа някакво мнение във форума правя справка в литературата и прочитам как стоят нещата за да не се изложа като напиша нещо което не е така и да мога да се мотивирам и да дам доказателства ако някой не е съгласен и ме упрекне. Понякога се е случвало от самоувереност първо да пиша нещо и след това като прочета , че не е така да се редактирам и даже да ми се иска да махна цялото си изказване. Всеки трябва да поема отговорността за изказванията си особено когато  са пред широка аудитория и да е наясно , че има рискове и да се изложи ако сбърка.

#10 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 18 April 2017 - 07:05 AM

Когато коментираме трябва да имаме предвид и в условията в които работим в малките градове . Ние рядко работим с изследвания на кръв и УЗИ , защото хората не могат да си го позволят . Конкретно за кокера хората най после събраха пари за 4D тест и го направихме - отрицателен . Дадох от любимия си байкокс . На 1.5 мг на кг на ден сме с кортизона . Много бавна е реакцията на зеницата , а иначе съдовете в очните дъна са ок .

#11 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 18 April 2017 - 09:03 AM

А иначе как се чувствува животното? Има ли ги нервните признаци? Ако е добре много бавно през няколко седмици поне трябва да се намалява преднизолона..

#12 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 19 April 2017 - 04:52 PM

Храни се , движи се доста добре , почти не залита . Проблемите се виждат , ако ги търсиш . Смятам от утре да слезем на 1 мг .

#13 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5727 Постове

Posted 20 April 2017 - 09:59 AM

Когато коментираме трябва да имаме предвид и в условията в които работим в малките градове . Ние рядко работим с изследвания на кръв и УЗИ , защото хората не могат да си го позволят .

Не съм съгласен! Постоянно работя, както казваш с кръв и УЗИ, а работя в един от най-малките градове на България! Условията, при които работим са тези, които сами създадем. Хората имат достатъчни пари , ако цените ти са съобразени с пазара и пак ще си на печалба.

#14 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 516 Постове

Posted 21 April 2017 - 05:56 PM

Докторе , не е само размера на града . В Търговище годишна ваксина е 15 лв , кастрация на кучка е 50-60 лв . Ще дойде и при теб истинската конкуренция и ще видиш . През 100 м сме 4 кабинето отделно още 2 и 2 аптеки които работят като кабинети.

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители