Jump to content








Има ли кучето панкреас?


Recommended Posts

Да изкажа и аз моето мнение относно аналните сакове. Възпалениета на саковете има най-вече локални прояви и системни дотолково доколкото всеки един абсцес може да предизвика например.

При такова възпаление кучето винаги реагира много характерно с близане на задника и търкането му в земята. Понякога при обструкция на канала саковете са препълнени, болезнени и създават доста голям дискомфорт при сядане ставане и вървене - ето на това са дължи мита за артритни и подобни изменения. Факта, че след едно изстискване кучето още след няколко часа е по-пъргово говори че не може да бъде артритен проблем.

Кожните проблеми - те са съвпадение, понеже една част от жлезистите клетки в стената на саковете са себацеусни, които реагират заедно с кожата на алергични състояния (атопичен дерматит).

Това е моето мнение по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

Относно аналните жлези - лекция Специална хирургия,лектор доц.И.Борисов:

"Вторична причина за възникване на otitis externa е възпалението на аналните жлези.В такива случаи почти винаги има едновременна проява на интердигитален дерматит,екзема и отит"

Link to comment
Share on other sites

е, те това са пък класическите признаци на атопичния дерматит. Просто се дава грешно етиологично обяснение на този комплекс клинични признаци. Долу горе е все едно да се каже,че възпалението на ушите предизвиква възпалине на аналните сакове.

Link to comment
Share on other sites

Ето, че бисери се създават не само в катедра "Вътрешни болести". Когато аз бях студент, още не се говореше за атопичен дерматит. Дали са узрели вече, или все още аналните жлези са причина за всичко?????

Link to comment
Share on other sites

Държавен изпит 89 или 90 година. Професор от вътрешните задава въпрос " Куче върви и куца ту с единия ту с другия заден крак. Каква е диагнозата?" Верния отговор е - възпалени анални жлези.

Тук бе засегнат и въпроса за нашите учебници,според мен са необходими за да си вземеш успешно държавните изпити. След дипломиране търсиш от други места информация.

Link to comment
Share on other sites

д-р Коджабашев, при такава заинтересованост от аудиторията смятам да не обременявам форума повече с темата. Ще се постарая да ти изпратя литературни справки и изследвания по-въпроса. До скоро!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Много често се злоупотребява с възпалението на аналните жлези. За всеки проблем,който не може да бъде обяснен са виновни аналните жлези, защото са най- популярни сред стопаните."Ето,доктора много разбира,каза че са жлезите,както каза и кучкаря" Както и всяко куче,което е болно или е умряло е от гана,защото е много звучно и лесно се помни.А за да не боледуват от гана им срязва малко от ухото.

Ловните кучета не се ваксинирват,защото си губят обонянието.

Стопанка с котка:".Докторе,котката я боли главата и и е паднало кръвното,лошо и е и има анемия.Дай да и дадем малко глюкоза,от нея се чувства много добре."

"На прасетата се дава сапунена вода ,за да не се развиват."

Случай:Котка с дерматит в тазовата област.

Причина:Котката е напръскана с парфюм Denim,като се разгони да мирише на "мъжко" и да нея заплодят котараците.

Link to comment
Share on other sites

''д-р Коджабашев, при такава заинтересованост от аудиторията смятам да не обременявам форума повече с темата. Ще се постарая да ти изпратя литературни справки и изследвания по-въпроса. До скоро! '''

Аз чакам ли чакам за литературни справки...............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Абе вие се майтапите, ама в кооперацията до кабинета ми един развъжда морски свинчета и хамстери от 10 години /бая му е хубава стоката/ и досега не им е дал и капчица вода. Храни само със свежи плодове и зеленчуци.

Link to comment
Share on other sites

Привет на всички.Темата която сте хванали е доста интересна,но в същото време

показателна за все още твърдоглавите стопани,който не гледат по далеч от носовете си.

Показателна за интелектуалния капацитет на стопаните.

1.Нарицателното "кучкар"-прозвище което трудно се придобива в тези среди.Между кучкарите имам предвид.Най-много ме е страх като някой ми каже :"..един кучкар ми каза...". Абе ние какви сме?

 

2.Кучкарите-"аз храня с гръкляни и нищо друго".Евала ти на храненето.Иди разправяй че има храни

висок клас,че кучето трябва да се храни пълноценно.Е все още има и подаващи се на убеждаване да започнат и да ги хранят тия животни.

 

3.Култовата реплика:".....абе аз съм половин доктор..."Абе бай Ганьо кав доктор си бе,елементарни познания нямаш,титла си слагаш.Вярвам че много колеги са ги чували тези реплики от страна на КУЧКАРИТЕ.Дали на свойте дом.ЛЮбимци по едно хапче,доктори станали.

 

4.Моето мнение за т.нар. КУЧКАРИ--един мой колега ги наричаше просто "РАЗБИРАТЕЛИ".!

Те толкова разбират че единствено могат да уморят едно животно.

5.За аналните жлези-"това е болестта на 21 век за кучетата".Чета че колегите се срещат с проблема доста често. : :(

6.Гълъбар да си на това време-те са боговете в медицината.Трябваа да се дава титла ГЪЛЪБАР.

 

Има много примери който са показателни за нас.Да не се връзваме на стопаните и на техните малоумни бисери. :D

Link to comment
Share on other sites

Прав си Докторе, лесно се създават митове, но трудно се опровергават!

 

- Я вземи кажи на Вуте, че такова животно нема !!! :D:D:angry::angry:

 

 

 

5.За аналните жлези-"това е болестта на 21 век за кучетата". Чета че колегите се срещат с проблема доста често. :

 

:angry: Докторе няма лошо, че засега само го четеш! Може пък един ден и да се срещнеш с него…… , само да не забравиш да си вдигнеш главата

 

Убеден съм, че тогава с усмивка, ще имаш желание да се редактираш!:(:D

 

За митовете от сърце!

Link to comment
Share on other sites

Вярно, че не е полезно абсолютизорането на даден проблем, обаче съм убеден, че храненето и хроничните фокални инфекции са в основата на много голям процент от хроничните заболявания.

Link to comment
Share on other sites

Колеги, знаете ли, че:" кучето и котката се обезпаразитяват само през първата година от живота си, след което получават доживотен имунитет" , а също така и:"моята котка не излиза на вън, затова не я обезпаразитявам против глисти и тения" , а също и : " аз съм кучкарка от 13г. и знам, че след като кучето ми не играе с други кучета няма как да има бълхи", " таблетите против вътрешни паразити увреждат трайно черния дроб и затова след третото обезпаразитяване за годината , на кучето ми давам профилактично Карзил"./ реплики на горди и запознати с проблемите на животните собственици - т.нар. "полулекари"!/

Link to comment
Share on other sites

Нещо от последния месец: На стопанка, която идва след 4 дин от първоначално еднокретно приложен антибиотик и обяснявам, че така не се прави и ето аз съм от 4 дни така / на антибиотик / и ще го пия още 3, тя казва "Докторе ти ако искаш си го пий, аз моето куче нама да си го тровя.

Link to comment
Share on other sites

23часа едно познато цигане по-телефона:

 

- Докторе, котката реве, не сака да се сере, само се търти!

 

отидох на адреса и гледам котката се разгонила яко, мяука и стои с вдигната задница!!!! :D:lol::lol:

 

Без майтап, смял съм се половин час:

Link to comment
Share on other sites

Скоро един стопанин дойде при мен и ми обясни за свой проблем.

Наш колега е дал празимек дог на кучето му -дратхаар.

И се получила една аномалия-растежа и развитието на кучето спрял.

А сега де?Кой е правия?Колегата или стопанина?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...