Отиди в съдържание

Фото

остра хемолитична анемия

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 26 September 2016 - 03:26 PM

Колеги ,споделям интересен случай и ще ми бъде приятно да го обсъдим .Става въпрос за Голдън 4 годишен обслужен от всякъде , живеещ вкъща ,ваксиниран с моно бяс на 15.09.2016 , хранен с гранули среден клас.Процеса започна остро на 21 вечерта с 40.0 град. температура,хематурия, слаб иктерус и прострация .Ехография б.о. Биохимия б.о. 4D тест и Ig G отрицателни .Кръвна натривка бабезии отрицателно.ПКК хемоглубина започна 70 падна под 40 след кръвопреливането втори ден над 50 с малки колебания.Еритроцитите паднаха до 1.9 сега втори ден 2.2.Левкоцити започнаха от под 20 хиляди днес са 81 хиляди . Започнах с агресивни дози кортизон от два дни е на имуран 100 мг дневно . В събота прелях 400 мл кръв.Въпреки натривката инжектирах имидоклопромид . От първия ден съм на байтрил,мултибио и катозал. Започна да се храни по малко . Моля за идеи и съвети .

#2 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 26 September 2016 - 04:51 PM

Бабезиите много често се откриват рядко в кръвната натривка. Прекарвал съм повече от час гледане докато намеря един опаразитен еритроцит, а често и въобще не съм ги откривал, но терапията е потвърждавала диагнозата. Така че, отрицателната натривка за бабезии не бива да се приема на сериозно при условие, че имаш хематурия с висока температура.

Ако кучето се храни и хематурията е изчезнала, вероятно има шанс това куче. Преди 10 дни имах подобен случай. Еритроцитите паднаха до 1,8. Кучето се възстанови без кръвопреливане.

Трябва да се знае, че Азатиоприна се нуждае от време за да се кумулира в организма и да започне своето имуносупресивно действие и това става около 10-14 дни след началото на приема. През това време се препоръчва имуносупресията да се подсигури от кортикостероиди. От друга страна е добре Азатиоприна да се дава не всеки ден, а на 48 часа. Повечето от кучетата нямат ензим, който адекватно да метаболизира азатиоприна и приема на 24 часа може да се окаже дори фатален.

#3 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 27 September 2016 - 07:34 AM

Бабезийте ми бяха първа работна диагноза.Тревожиме високите левкоцити и това ,че еритроцитите продължиха да падат след имидоклопромида. Другата беше HIM за това пуснах азатиоприна.Сега като ми пишеш за 2 седмици излиза ,че стабилизацията не е от него.Тревожа се за некроза на орган или тумор.

#4 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 27 September 2016 - 08:14 AM

При бабезиозата често вторично се развива и имуномед. хемолитична анемия, която продължава дори след като си третирал срещу бабезиите. 

#5 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 28 September 2016 - 11:09 AM

Според мен няма нужда още в началото от азатиоприн защото както казва Йовко ефекта му е доста забавен във времето , а може да прояви и доста странични ефекти. И без това си е на кортикостероиди и ако се наложи за в бъдеще може да се включи. Иначе ако не вървят нещата може да пробваш да замениш мултибиото с азитромицин или клиндамицин, или енрофлоксацина с доксициклин

#6 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 28 September 2016 - 11:21 AM

Днес се храни перфектно и подгони една котка.В момента е на 1 мг/кг азатиоприн.Страхувам се да го спра . Утре ще взема пак кръв и ще пиша . От какво според вас левкоцитите стигнаха 81 хил. ? Днес спрях байтрила и катозала и пуснах хемовет . Май ще излязат бабезии . Не знам.

#7 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 29 September 2016 - 09:29 AM

От кортикостероидите от една страна се покачват левкоцитите , а от друга може да има комбинирана инфекция , примерно с анаплазма или бартонела . За това не бих тръгнал скоро да спирам антибиотиците , особено тези които имат потенциал да спрат евентуални коинфекции и които принципно се препоръчва да са поне няколко седмици и особено когато имам силна левкоцитоза и не съм сигурен дали не е от сериозна инфекция. Още повече на фона на агресивна имуносупресивна терапия... Според мен основно трябва да се наблегне на антибиотиците и то достатъчно дълго заедно с лечението за бабезиоза , отколкото на имуносупресията която постепенно трябва да се намалява и да се следи какво се случва. Аз бих спрял мултибиото защото не виждам някаква особена полза от антибиотиците в него и бих продължил енрофлохсацина по дълго или ако не вървят нещата бих  го сменил с някои от антибиотиците които изброих по-горе.

#8 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 09 October 2016 - 08:17 AM

Джаспър е в перфектно състояние.Петъчните му изследвания са перфектни ,храни се жизнен е и тн.В момента е докса 5 мг на кг и имуран 1 мг на кг през ден с тенденция на спиране.Големия проблем е в душата ми вместо да се радвам съм тъжен .защото не съм сигурен какъв беше генезиса на проблема.Стопаните са много щастливи особено с приказката която измислиха , че Джаспър се поболял по дъщеря им която замина за Англия и аз съм му въздействал повече на психологическо равнище от колкото на медикаментозно.Тук бих споделил наистина , Джаспър е от трудните пациенти за най елементарни манипулации са едни кандърми и борби , а сега без намордник стои вземам му кръв или инжектирам той си клати доволен опашката.Помислих ,че нещо се е пречупил и помолих сина си да го доближи веднага се превърна в лъв.Може би става дума за довери което ще продължи до първото мануално изследване на простата.

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 10 October 2016 - 08:47 AM

След вземането на кръв може да се каже, че сте станали кръвни братя с Джаспър и от там да са тези чувства към теб . (rock)

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители