Отиди в съдържание

Фото

Белодробен оток при котки

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Д-р Денис Чакъров

Д-р Денис Чакъров

Нов

• Членове
  • Pip
  • 4 Постове

Posted 29 May 2019 - 04:01 PM

Здравейте колеги, случвало ли ви се е след лека система на котка в моя случай 3кг 10г с рана в устната кухина да направи оток на белия дроб и да завърши летално. Вливането се състоеше 80мл серум глюкозе на бавна капка.

#2 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 30 May 2019 - 12:58 PM

Докторе , котка може да умре от всичко и да живее въпреки всичко . Мисли за сърцето

#3 Стоян Даков

Стоян Даков

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 50 Постове

Posted 30 May 2019 - 02:48 PM

И аз си мисля, че е имала проблем със сърцето.

#4 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 30 May 2019 - 06:22 PM

Зависи какво разбираш бавна капка - т.е. капката трябва наистина да е бавна иначе правят оток на белите дробове или мозъка. Отделно може да си е имала и сърдечен проблем.Имах един запушен котарак на който си позволих да му пусна леко по-бързо да капе системата и се появиха хрипове , но спрях системата и сложих фуросемид и се оправи.

#5 Д-р Денис Чакъров

Д-р Денис Чакъров

Нов

• Членове
  • Pip
  • 4 Постове

Posted 30 May 2019 - 10:15 PM

Под бавна капка разбирам 80мл за час и половина (наистина бавна) сърцето го аускултирах само и ми се струваше добре.След като чух хриповете спрях системата, сложих фуроземид венозно, кислородна маска и я поддържах близо час, но въпреки всичко...

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 31 May 2019 - 08:33 AM

Значи диагнозата е лош късмет. :(

#7 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 06 June 2019 - 12:05 PM

Между другото се замислих , че макар очебийната причина да изглежда венозното вливане , аз в случая като отчаяна мярка бих приложил и кортикостероид да не би да се намесва някой тежък  пристъп на котешка астма. Котките са шантави животни с шантави реакции на организма , например много реактивни дихателни пътища склонни към спазъм и засилена секреция . Каква беше тази рана в устата , обработвана ли е с нещо , някакви миризми на дезинфектанти имало ли е , а и защо е пускано венозно серум глюкозе . Доста глюкоза е за един път макар , че не ми се вярва това да бъде причината. Ако не е имало хипогликемия котките трудно усвояват глюкозата. Те разчитат на преработката на белтъците и мазнините за да си осигуряват енергия и за това при тях е жизнено важно да приемат белтъчна храна през устата когато са болни.

#8 Д-р Денис Чакъров

Д-р Денис Чакъров

Нов

• Членове
  • Pip
  • 4 Постове

Posted 13 June 2019 - 10:15 PM

Д-р Николов приложих и кортикостероид, раната според собствениците беше от сбиване с другата и котка (на мен ми приличаше на абсцедирал тумор) вливането е направено поради отказ от вода и храна 2-3дена. 

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители