Отиди в съдържание

Фото

Ши тцу с неясна диагноза

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 д-р Кънчо Христов

д-р Кънчо Христов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 84 Постове

Posted 15 May 2017 - 02:02 PM

Преди няколко дни пристига въпросния звяр (9год.) със следната история - изкъпано в морето и след това хобаво похапнало с кокали. Естествено повръщане разтройство отпадналост и тн. Пращам за рентгенова снимка нативна и излиза следната картинка...

Attached File  2.JPG   155.89KB   0 downloads

назад в храносмилателната система се виждат частици и фрагменти от костите но повръщането спира започва да се храни макар не на 100% но си хапва. Държа ми 2 дни 39.6 температура и му пуснах ПКК и биохимия Б.О. През цялото време е на обща терапия антибиотик бусколизин ранитидин аналгин и витамини. От 3 дни животното не е на медикаменти храни се по малко но прави впечатление на стопаните че като си хапне и застава в неестествена поза. (Има логика ако е тумор и подутият стомах му пречи на диишането).

Препоръчал съм да се направи още една проекция на гръден кош. Ще се радвам на коментар и някоя идея.

#2 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1054 Постове

Posted 15 May 2017 - 03:16 PM

Една контрастна рентгенография да се види хранопровода като се снима веднага след даването на контраста. Може да има чуждо тяло в хранопровода, неоплазия и даже перфорация на хранопровода.

#3 д-р Кънчо Христов

д-р Кънчо Христов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 84 Постове

Posted 15 May 2017 - 03:44 PM

контраста си е контраст...

Attached File  123.JPG   80.87KB   0 downloads

Гастроскопията е в сряда. А стопаните носят гумена играчка (стики) и не са сигурни дали не е погълнало едно.

#4 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1054 Постове

Posted 15 May 2017 - 05:24 PM

Определено се вижда , че има нещо в хранопровода.Най-вероятно чуждо тяло. Ако е чуждо тяло правилото е по спешност да се извади , че хранопровода е склонен да некротизира и да се перфорира бързо...

#5 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 16 May 2017 - 01:37 PM

Чуждо тяло е най-вероятно! Прилича точно на кост!  Не искам да те обезсърчавам, но може би е късно вече за изваждане на чуждото тяло през стомаха. Вероятността да се разкъса хранопровода е много голяма.

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1054 Постове

Posted 16 May 2017 - 02:57 PM

Не съм наясно какви са тези гумени играчки за които споменава Д-р Христов , но ако чуждото тяло е нещо обло и гумено , т.е. меко има голяма вероятност за добър изход. Щом толкова време е изкарало без сериозни усложнения явно има все пак проходимост и не са настъпили тежки последствия за хранопровода , но не трябва да се бави въобще.

#7 д-р Кънчо Христов

д-р Кънчо Христов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 84 Постове

Posted 16 May 2017 - 04:02 PM

Съгласен съм че трябва да се реагира навреме. А стикито е това ...

Attached File  стики.jpg   13.87KB   0 downloads

но него го напипвам (може би) в долните отдели на храносмилателната система и то е с размери 2 см.

#8 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1054 Постове

Posted 16 May 2017 - 04:27 PM

Нещо наистина се вижда в червата на контрастната снимка с подобна форма като фигурките, но може и да е илюзия. Трябва да гледат дали няма да изака някой смърф... :skype-evilgrin:

#9 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 18 May 2017 - 09:52 AM

Това в корема, което се вижда е пръст на човек!

#10 д-р Кънчо Христов

д-р Кънчо Христов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 84 Постове

Posted 18 May 2017 - 10:42 AM

Извадено е парче кост от хранопровода до колкото разбрах без сериозни поражения. Огледана е коремната кухина и е намерен "възел", (образувание) в далака, което усещах при палпация като мигриращо топче (съмненията ми за стики-то). Собствениците не са ме посетили след манипулациите.

#11 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1054 Постове

Posted 18 May 2017 - 12:19 PM

Наистина е пръст ! Чак сега се усетих. А пръста дали са извадили от кучето ? :skype-evilgrin:

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители