Jump to content








Търся имерсия за микроскоп.


Recommended Posts

Аз не виждам какъв е проблема да се ползва кедрово масло beer

 

За да се намали загубата на светлина и за да се увеличи разделителната способност, най-силните обективи (100х) са конструирани да работят в маслена среда - кедрово или изкуствено масло с коефициент на пречупване на светлината n=1.515, близък до коефициента на стъклото. Те се наричат имерсионни и носят обикновено означението HI. След работа тези обективи трябва да се почистват с кислол, но не с алкохол. Предимно за витални (приживе) наблюдения се предлагат и водни имерсии, обикновено с по-слаби увеличени - от 60х до 90х.

Link to comment
Share on other sites

Аз не виждам какъв е проблема да се ползва кедрово масло beer

 

За да се намали загубата на светлина и за да се увеличи разделителната способност, най-силните обективи (100х) са конструирани да работят в маслена среда - кедрово или изкуствено масло с коефициент на пречупване на светлината n=1.515, близък до коефициента на стъклото. Те се наричат имерсионни и носят обикновено означението HI. След работа тези обективи трябва да се почистват с кислол, но не с алкохол. Предимно за витални (приживе) наблюдения се предлагат и водни имерсии, обикновено с по-слаби увеличени - от 60х до 90х.

 

Докторе, ясно ми е какво е имерсия по принцип. Не се изразих правилно. Исках да разбера какъв точно продукт има предвид колегата като казва, че търси имерсия. Иначе има хубав продукт на Merck.

 

Как така с кислол почистваш обектива? Този препарат не съдържа ли солна киселина? Ние ползваме изопропилов алкохол.

Link to comment
Share on other sites

повдигало му стъклото, че капризен стана! Ами леко го притискаш стъклото докато фокусираш и после никакъв проблем.

Аз работя само с кедрово масло и съм доволен, след това си чистя обектива с етилов спирт и това го правя от години и нямам проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Доколкото си спомням казаното от познат техник по поддръжка на микроскопи, най добрия вариант за почистване е веднага /докато не е засъхнал/ обектива да се изчисти със суха памучна кърпичка /като тези за очила/ до сухо и това е. Лещите в обектива са лепени с някакви специфични смоли, които при по-продълхително въздействие от разтворители като алкохол или ксилол могат да се променят и да създадат проблеми. Тези разтворители трябва да се използват по възможност по-рядко.

Link to comment
Share on other sites

Знам, че кедровото масло не се чисти лесно като вода. Написал съм това, което ми е казано. Иначе в кутията на моя микроскоп /Лабовал 2 или 3, незнам точно/ имаше едно флаконче имерсионна течност, която обаче не е толкова леплива като кедровото масло. Също така не е и течен парафин. Не я знам каква е точно, но върши добра работа. И аз си търся такава. Та това нещо се бърше добре и със памуче, без да оставя влакна.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...