Отиди в съдържание

Фото

Миастения гравис или друго?

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 21 November 2017 - 05:38 PM

Касае се за куче мъжко над 10 години, редовно обезпаразитявано и ваксинирано. Преди три месеца стопанина забелязва, че по време на разходка изведнъж се "сдухва" отказва движение и оклюмва. След пет минути повръща стомашен сок и се оправя. Това се повтаря два три пъти седмично. При прегледа единствено установихме плътна маса, ниско долу в корема, която на снимката се оказа далак. ПКК, ДКК и Биохимия - силно изразена левкоцитоза, леко завишени трансаминази. Четворен тест - отрицателен. Назначихме антибиотик за две седмици и кортизон в ниски дози за същия период. След това постепенно намалихме и спряхме кортизона. Кучето беше добре около месец и от миналата седмица нещата пак са се появили, като са през ден, а в повръщаното вече има и "кафяво" според думите на стопанина. Усъмнихме се за язва и препоръчахме контрастна снимка. Прилагам и двете снимки. Моля за мнение!

Attached Files

#2 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 21 November 2017 - 07:29 PM

Не ми се вярва да е миастения защото според мен проблема би трябвало да е постоянен след всяко физическо натоварване ,а не два-три пъти в седмицата т.е. ту да го има ту да го няма. Би трябвало като отшуми и пак се натовари веднага пак да се появи проблема. Добре е да има рентген с контраст на гръдна кухина за да се провери за мегаезофагус който често съпътствува миастенията , а и да се търси неоплазия. Също ехография на корема също за да се търси неоплазия. Много вероятно ми се струва да е паранеопластичен синдром който често се свързва и с миастенията. Неоплазиите често в началото се повлияват положително от антибиотици и кортикостероиди.

#3 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 23 November 2017 - 05:41 PM

Това, което аз виждам, е че кашата е малко и огромен силует на стомаха (на снимката с контраста). Далака също е увеличен. Макар и рядко, но е възможно това куче да има дилатация на стомаха и ако е така е в риск от завъртане. На снимката без контраста, която е направена един месец и 10 дни преди тази с контраста не се вижда стомаха да е толкова разширен.

#4 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 24 November 2017 - 10:10 AM

Дилатацията е очевидна. Обаче на базата на протичането на заболяването и анамнестичните данни заедно с параклиничните изследвания, ми се губи възможната причина.

#5 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 24 November 2017 - 10:20 AM

Разширен стомах , но от какво ? Не изглежда да има газове в стомаха. Изглежда празен и с малко контраст в него който, ако имаше течност или храна според мен трябваше да се смеси с тях .

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 24 November 2017 - 10:44 AM

Добре е да се знае от анамнезата извън тези пристъпи как се чувствува животното , намалено настроение или намален апетит като цяло , да е отслабнало на килограми ,пиело ли е повече вода , позиви за повръщане или признаци на друг дискомфорт не по време на разходките , а примерно и в къщи , до се пробва да се провокират пристъпите като се разиграе животното или го накараш да тича защото ако е миастения тя би трябвало да се проявява винаги когато физически се напрегне животното , след почивка да се оправи и като пак почне да се движи животното отново да се върне пристъпа. За мене два са най-вероятните варианти с оглед на левкоцитозата , нормалната биохимия и подобрението от антибиотика и кортизона - неоплазия или инфекция. И малко да се "заям" с Д-р Коко при положение , че ме обвинява често , че действам видиш ли като вет. техник и прилагам лечение без да съм поставил точната диагноза , той как е лекувал без диагноза ? (rock)

#7 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 24 November 2017 - 04:49 PM

Разширен стомах , но от какво ? 

Коя е причината за разширението и превъртането на стомаха? 

#8 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 24 November 2017 - 06:17 PM

извън моментите на "сдухване" на кучето му няма нищо. Дори навън след като повърне играе доста и няма признаци на умора.

Лъчо, уголеменият далак със силно изразена левкоцитоза е достатъчно за да кажем, че има инфекция. Вероятността за стерилен абсцес е почти минимална и тогава животното би трябвало постоянно да е скапано. Да, прав си че не съм доказал точния причинител на тази инфекция. А кортизонът пуснах в ниски дози да подкрепя черния дроб, а и след първия прием още, кучето се почувства по-добре.

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 25 November 2017 - 01:26 PM

Причината за дилатацията на стомаха е натрупването на газове в стомаха , като тя може да бъде със или без превъртане на стомаха. В този случай аз не виждам да има натрупване на газове в стомаха и за това ми е чудно защо изглежда толкова голям.

#10 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 26 November 2017 - 06:19 PM

Бих препоръчал една гастропексия на това куче.

#11 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 27 November 2017 - 04:23 PM

Аз бих препоръчал първо или ехография на корема или още няколко рентгенови снимки на коремната кухина в различни проекции т.е. вентродорзална , дорзовентрална , ляво и дясно латерална. При различните проекции се виждат различно нещата и може да се видят допълнително неща или да се изключат случайни фалшиви ефекти. А най-голямата полза на гастропексията в този случай ще е , че ще се направи един вид диагностична лапаротомия и ще може добре да се огледа по време на операцията коремната кухина. Иначе кучето няма нито клиника на превъртане на стомаха , нито подуване с газове на стомаха , увеличения далак , а даже аз бих спекулирал и за увеличен черен дроб , левкоцитозата и отговора на лечението също не се връзват с превъртането на стомаха.

1 user(s) are reading this topic

0 членове, 1 гости, 0 анонимни потребители