Отиди в съдържание

Фото

ехограф DP3300 с микроконвексен трансдюсер 5,0 - 6,5 - 8,0

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Стоян Даков

Стоян Даков

Член

• Членове
  • PipPip
  • 32 Постове

Posted 17 March 2019 - 08:30 PM

Здравейте колеги, имам въпросният ехограф и работя с него поне 5-6 години, като съвсем случайно разбрах, че при едри кучета този трансдюсер  може би ми е недостатъчен, другото което си мисля евентуално е дали са му в ред настройките. Така си мисля защото за втори път аз научавам /а сигурно е имало и още случай /не намирам бременност при бременно куче. За бременност винаги им казвам да идват след 30 ден даже 32-33, да ми е по сигурно. Едното куче е курцхарка, а другото немска овчарка, тоест и двете са едри. Иначе съм имал и бременности и пиометри и асцити, бъбреците добре се виждат. Говорил съм с Ранко Георгиев когато има курс да ми се обади, обаче дали причината не е и в техниката с която разполагам. Споделете какви ехографи и какви трансдюсери ползвате, и евентуално преди гледане с ехограф подлагате ли животните на някаква гладна диета с цел да избегнете сенките които хвърлят насъбралите газове.

#2 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5750 Постове

Posted 18 March 2019 - 12:35 PM

Аз в момента работя с Esaote 6, но преди него работих с DP2200. За бременност винаги гледам на 20-ти ден и дори с DP2200 съм нямал проблеми. Разбира се има настройки, които могат да се правят и в движение по време на прегледа, но специално за бременноста не би трябвало да оказват някакво влияние. В съвсем ранна бременност, газовете в червата пречат, но като се разходиш повечко с трансдюсера все ще видиш 1-2 плодни сака, колкото да регистрираш бременноста. 

Не би трябвало да имаш проблеми с твоя ехограф за установяване на бременност след 20-ти ден. Понякога стопанина казва 20-ти ден, но реално е възможно да е 15-16-ти ден.

#3 Стоян Даков

Стоян Даков

Член

• Членове
  • PipPip
  • 32 Постове

Posted 18 March 2019 - 04:01 PM

Мерси за бързия отговор. Имах впредвид освен настройките на апарата / което няма от къде да го видя /дали евентуално сондата не ми се явява недостатъчна за по едри кучета. Вашия DP 2200 с каква сонда е бил.

П.с. винаги когато гледам слагам животното по гръб а понякога при по едрите ги завъртам и леко наляво и надясно, за да не остане място което да пропусна, имайки впредвид че максималната дълбочина на тази сонда е 12см.

П.с. нека и други колеги да споделят с какви апарати и сонди работят и дали са имали случай да пропуснат.

#4 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5750 Постове

Posted 18 March 2019 - 06:08 PM

Мисля, че беше със същата сонда, като твоята. При едри кучета, можеш да ги гледаш и в изправено положение, така матката максимално се доближава до коремната стена.

#5 Стоян Даков

Стоян Даков

Член

• Членове
  • PipPip
  • 32 Постове

Posted 18 March 2019 - 07:36 PM

Даа, значи не е проблема сондата. Последно питане по въпроса - какво ще кажете за  Mindray DP-10 /Ver.3.0.

Да сменя моя с този като си запазя сондата и евнтуално да му добавя Pulse Wave Doppler.

Благодаря предварително.

#6 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5750 Постове

Posted 19 March 2019 - 12:24 PM

Разлика почити няма да има. Ако нямаш бюджет за нещо по-добро те съветвам да си вземеш един външен монитор 15 или 17 инчов и да си го закачиш за ехографа. Това донякъде ще ти помогне за малко по-добър образ, като големина и от там за малко по-голяма детайлност.

#7 Стоян Даков

Стоян Даков

Член

• Членове
  • PipPip
  • 32 Постове

Posted 19 March 2019 - 03:51 PM

Мерси.  :(

#8 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1039 Постове

Posted 19 March 2019 - 04:18 PM

Аз гледам с 3-4 мегахерца с хуманен ехограф Фукуда и нямам проблем с установяването на бременност. Ако нямаш възможност за две сонди с различни мегахерци 5 мегахерца се смята за универсална с която можеш да гледаш и малки и големи животни. По-високите мегахерци ще ти дадат по детайлна картина, но Йовко е прав , че като поставиш голямото куче по гръб плодовете ако са вече по-големи ще се отдалечат под тежестта си от коремната стена и тогава сигнала на сондата може да не достигне до тях. Аз големите кучета ги гледам прави , а и по-малките , стига да мога да поставя сондата под тях. Не знам колко е редно , но така е по-лесно защото не трябва да се мъчиш с поза по гръб когато животното постоянно се бори и е неспокойно и второ органите са нормално разположени. В конкретния случай при гледане за бременност , бременната матка ще се смъкне под тежестта си по-близо до коремната стена. Другия момент е както отбеляза Йовко , че когато дойдат на 20 ден от заскачането , реално може да е 13-15 ден на бременността. А даже и на 20 ден в зависимост от големината на животното , сакчетата в матката може трудно да се открият и въобще да не си сигурен какво виждаш. Аз ги гледам след 30 ден - тогава е трудно да сгрешиш.Калкото по-късно толкова по-сигурно...

#9 Стоян Даков

Стоян Даков

Член

• Членове
  • PipPip
  • 32 Постове

Posted 19 March 2019 - 10:35 PM

И аз си мислех за втора сонда с по- малко мегахерца за да прониква по дълбоко. А относно позата на животните бях си купил една книга за ехографа в която са описани органите и съответните промени но е на английски и трудно я разбирам, та там в тази книга съм гледал как да е разположено животното и затова винаги ги гледам по гръб, а е имало случаи с по едри кучета където самите хора са ме питали не може ли да не го качват на масата а аз казвам не не може, а то могло но ще ми е малко наопаки и определени органи може би няма да ги намирам там където съм свикнал или пък греша. Не е ли малко по трудно да се махнат космите по корема с машинката когато кучето е право и не пада ли гела.

#10 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1039 Постове

Posted 20 March 2019 - 09:51 AM

Е, трябва да клекнеш до кучето и едва ли не да залягаш като монтьор под него понякога , но обикновено животните седят по-спокойно отколкото на масата. Моята сонда е с по-голямо чело и аз слагам гела върху нея два три пъти по-време на прегледа когато не е достатъчен при по-голямо животно. Но всеки си има маниер на работа и така споделяйки кой какво прави често откриваме по-удобни и различни неща като начин на работа за който не сме се сещали.

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители