Отиди в съдържание

Most Liked Content

#50729 Heartworm Disease

Posted by д-р Йовко Хараланов на 04 February 2018 - 03:17 PM

Дирофилария при 10 годишно хъски с асцит. 

Със стрелките са посочени дирофилариите.

hw1.jpg hw2.jpg hw3.jpg

#50518 V V C 2018

Posted by д-р Йовко Хараланов на 22 September 2017 - 08:49 PM

Приятели, искаме да ви уведомим, че датите за VVC 2018 са вече известни. Следващата година конференцията ще се проведе на 13 и 14 Април. Лекторите са вече поканени, но за тях молко по-късно. Обещаваме ви, че темите ще са интересни и практични, понеже лекторите са много готини. Нали знаете, че ще има и купон. Да и този път ще се повеселим заедно. Запишете в тефтерите тези дати. Очаквайте програмата скоро!

#50282 V V C 2017

Posted by д-р Йовко Хараланов на 21 April 2017 - 11:04 AM

Презентациии V V C 2017

prof. Tontis 

Attached File  Tontis- Lymphoma _StaraZagora2017.pdf   13.6MB   305 downloads

Attached File  Tontis- Skin Tumors _StaraZagora2017.pdf   7.36MB   221 downloads

Attached File  Tontis- Tumor Surgical Path _StaraZagora2017.pdf   10.62MB   167 downloads

Dr Renato Costa

Attached File  Customer Complaints Bulgaria.pdf   5.9MB   140 downloads

Attached File  P&L.pdf   2.91MB   198 downloads

Dr Nicola Katic

Attached File  Acute abdomen.pdf   12.96MB   185 downloads

Attached File  Everything you always wanted about Thorax.pdf   3.41MB   138 downloads

Attached File  Shoulder Selected Conditions.pdf   3.95MB   543 downloads

prof. Svoboda 

Attached File  Dogs and cats cutaneous fungal infections-Stara Zagora.pdf   61.09MB   185 downloads

Dr Robert Popa

Attached File  Case Presentation BG 2017.pdf   2.9MB   135 downloads

проф. Паскалев

Attached File  Клиничен случай.pdf   1.43MB   261 downloads

доц. Киркова

Attached File  Семинар vvc 2017.pdf   3.15MB   213 downloads

д-р Ивайло Папазов

Attached File  spinal VVC za foruma.pdf   10.78MB   130 downloads

Attached File  TIVA za foruma.pdf   5.55MB   151 downloads

д-р Йовко Хараланов

Attached File  vvc2017-myclinicalcase.pdf   6.5MB   163 downloads

#50938 Камък в пик.мехур + овариални кисти

Posted by д-р Йовко Хараланов на 04 December 2018 - 11:59 AM

Котката е доведена в клиниката, защото има периоди на уриниране с кръв. 

При направеното ехографска изследване се установи камък в пик.мехур, но и множество кисти на двата яйчника. Едната киста беше огромна, както може да се види на снимките по-долу. За съжаление се пукна по време на операцията и не можахме да я заснемем.

Attached Thumbnails

• 16.1a.jpg
  • 16.2a.jpg
  • 16.5a.jpg
  • 16.8a.jpg
  • 16.10a.jpg
  • 47368019_492704181252211_8536181512922464256_n.jpg
  • 47377686_314618705805989_2178904237168132096_n.jpg

#50853 FCE

Posted by д-р Йовко Хараланов на 27 July 2018 - 05:44 PM

Колеги,

искам да споделя един интересен клиничен случай. Диагнозата остава като предполагаема, но твърде вероятна.

Кучето е 4 годишно гонче, използвано активно за лов на дива свиня. Стопанинът съобщава, че вечерта е нахранил кучетата и когато на следващата сутрин ги посещава, установява, че въпросното куче не може да излезе от колибата си. При нас го води на третия ден. От видеата можете да видите в какво състояние беше кучето. Всички рефлекси бяха запазени, но нямаше възможност да отдръпне предните крайници, както и да се изправи на тях.  Липса на каквато и да е болка в шийната област. Кучето беше със запазено настроение и апетит. Също така не се наблюдаваше никакво влошаване на признаците и през следващите дни.

Постнах този случай във VIN и получих следния отговор:

Paresis in the thoracic limbs with normal pelvic limbs is most commonly caused by a cervical spinal cord lesion, especially a lesion in the middle of the spinal cord. That's because the pathways for the thoracic limbs are located more centrally compared to the pathways for the pelvic limbs. With the weak withdrawal reflex, the lesion is probably in the C6-T2 grey matter.

Is there any neck pain? If not, I would wonder about a fibrocartilagenous embolism. If the signs are progressive or there is neck pain, then myelitis, neopalsia, disc extrusion and trauma would be possible. 

You need MRI to diagnose FCE. Many dogs with FCE will improve spontaneously over 2-4 weeks, but permanent deficits are possible.

If there is neck pain on the exam, I would start with cervical radiographs. If those are normal, you would probably need MRI and CSF analysis. Prednisone (0.5 mg/kg/day for 7 days) would be my choice for empiric treatment.

Bill Thomas
Dipl.ACVIM(Neurology)
University of Tennessee

Клиниката и самият развой отговаряха повече на Fibrocartilaginous Embolism (FCE). Направих терапия с Преднизолон 0.5мг/кг/ден за 14 дни. По време на лечението нямаше промяна в състоянието на кучето. 
След около 45 дни кучето започна да прави опити да се изправя и можете да видите състоянието му 60 дни след появата на клиничните признаци.

Диагнозата FCE не е потвърдена с MRI, но според мен остава много вероятна.
Направих ъпдейт по случая във VIN и ето коментара:

Thanks for the update. I suspect this was an FCE.

Bill Thomas

Dipl.ACVIM(Neurology)

University of Tennessee

Ако имате коментари, ще се радвам да ги споделите тук.

#50768 Академия ВИП - 2018

Posted by adelchev на 28 February 2018 - 11:38 AM

Моята оценка за семинара:

Плюсове

1.Цената на семинара беше една и съща независимо от входното ниво на знания .

В противен случай признавам си , от мен щяха да искат двойна такса. Нямам вина за това ,че времето по което учих паразитология , Анаплазмозата беше описана само за селскостопанските животни , а Бартонелите се смятаха за лиготия.

2.По много достъпен начин представена  , с много подходящо темпо , за да може човек да вникне в материята и възможности за дискусия по време на презентацията.

3.Презентация на родният ми език ,която не изисква допълнителна енергия на мозъка ми за превод и избягване на много двусмислия при симултанен превод.

4.Събран и презентиран световният опит по темата.

5.Много добър избор за място на провеждане на семинарите , където човек се зарежда теоретически  по определени теми и едновременно с това не излиза от атмосферата на практиката. Възможност човек да се докосне до добри практика , към които да се стреми да  доближи.

6.Отлична атмосфера за  професионални дискусии в почивките.

7. Кетъринг на ниво. В българският вариант се включва и алкохол за  което съжалявах ,че бях пристигнал с кола. Нищо , следващият път ще съм с влака.

Професоре , няма да ти спестя и някои забележки.

За хубаво или лошо , но Йовко ни разглези при този род мероприятия , да получаваме презентацията и на електронен вариант.

Това ми дава свободата и спокойствието  ,ако искам да си водя записки , ако искам да слушам лекцията или да зяпам в някоя хубава колежка / господ  ни дал бол в това отношение/ и накрая пак да има място от където да си направя справка по темата.

Така че за по-старичките и лекцииката  ,че точно сега установявам ,че един от слайдовете  нито съм го снимал ,нито съм го записал / мамка му , ето затова съм се зарекъл да не сядам да красиви колежки/.

#50937 Инвагинация

Posted by д-р Йовко Хараланов на 04 December 2018 - 11:49 AM

За да избегна рицидивите пликирам червата. Съжалявам, че не направих снимка интраоперативно след пликацията.