Jump to content








бланка за електронна регистрация на кучета


Recommended Posts

Ами аз преди около 200 години съм писала тук във форума- обърнах се към Марина, че не мисля, че е нормално да подписваме договора за участъкови лекари... Ако нещо щеше да ни се плаща, отдавна щеше да има такава наредба и бланка.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Лиляна Лазарова

Колеги, истинското положение с чипирането на кучетата все още е едно голямо мазило. Имам, според мен достоверна информация от врачанското РВМС или както там сега се казва, от преди 15 мин. Ето какво научих от колежката, която отговаря за идентификацията на животните и информационната система.

 

- Реален достъп т.е. да въвеждат данни в момента имат само колегите сключили договори за изпълнение на ДПП. От тази година те щели да получават 10лв. за всеки вписан микрочип в системата, а не за поставянето му.

- Ние, частнопрактикуващите лекари нямащи договори за ДПП можем да поставяме чипове, което е напълно законно, но неможем да ги въвеждаме в информационната с-ма.

- Правело се доразработка на с-мата, която ще ни даде достъп за въвеждане на данни, но кога не се знае.

 

Въпроса е кога ние ще има ме достъп та тази въведена информация т.е. Ако ни доведат намерено куче с микрочип -как ще разберем името на собственика къде трябва да се обадим????:-??

Link to comment
Share on other sites

Колеги, има и едно доуточнение. В договора пише за домашни любимци по регламент 998/2003година, а това не са само кучетата, а и котките и поровете. Освен това от 01.01.2012г свърши и гратисният период за котките.

 

Ето въпросния регламент посочен от Коко. Една дребна корекция - регламентът е приет на 26.05.2003, но началото на действие е от 03.07.2004 /чл. 25/, така че 8 годишния преходен период /чл. 4/ е до 03.07.2012 г.

 

И още нещо - този регламент както показва името му касае "движение с нетърговска цел на домашни любимци" и чипирането според него на кучета, котки и порове е съгласно такава цел. А иначе на задължителна идентификацията с чипове в България според ЗВМД и ЗЗЖ /поне на това, на което аз попаднах докато търсих/ подлежат само кучетата.

REGLAMENT_EO_9982003_NA_EVROPEJSKIQ_PARLAMENT_I_NA_SYVETA_ot_26_maj_2003_godina_otnosno_veterinarnos.pdf

Link to comment
Share on other sites

По закон сме длъжни да даваме информация и до общините. Чл. 174, ал.4 от ЗВД

 

Чл. 174. (1) Собствениците на кучета, навършили 6-седмична възраст, ги представят на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика, за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване

...

(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в ОДБХ и в съответната община.

 

Съвсем друг е въпроса под каква форма - същата бланка ли, списък ли какво ще е...

Най - вероятно аз ще пращам копие от ЗХОЖ - 124 и до общината.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Добре, бе. Са си говорим с Богдан, че тва е амейзинг просто с историята за плащане за въвеждане в ИС на чипираните. Чл. 20 от договора ни споменават. Що тогава ми отговарят така в РВМС- ОБДХ София и както и да го наречем?!

 

Богдан каза, че на тях секретарката на БВС им се е обадила и са ги накарали да подпишат рамковия. В София и Силистра различен ли е закона? Или щото секретарката е различна така се получава?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Горните два файла ми ги прати доц. Маринков на пощата, защото попитах какво става? Защо не са ми дали да подпиша договора?

Тези файлове са от сайта на БВС.

Аз нещо тотално се обърках... Освен, че трябва да си плащам членския внос, друго не разбрах...

pismo.pdf

pismo korekcii1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Опита ми при работа с НВМС сега БАБХ , показва че въпреки подписаните договори по всеки един повод с държавна организация ,същата по всякакъв начин се старае да намери причина за да те изкара виновен и да не ти плати.

Въпреки това ,макар и трудно ако спазиш всички клаузи по договора , може и да си получиш в края на краищата договореното.

Важното е да не разчиташ на тези пари и да не ги чакаш ,че ще ги получиш както си ги договорил.

Иначе в интерес на истината и информационната система си работи нормално и не е проблем да регистрираш маркираните кучета.

За целта обаче трябва да се изпълнят следните стъпки:

1.Да подпишеш договор с ОДБХ

2.Подаваш заявление за достъп до системата.

3.Подаваш чиповете които имаш, да ти ги въведат в достъп \ прави се от областния администратор на ОДБХ\.

4.След като чипираш кучето, и попълниш формуляра за чипиране , подаваш заявка до същия администратор да ти открие обект на кучето.

5. След като имаш открит обект и чиповете са ти въведени в достъп и разбира се имаш акаунт за системата може спокойно да въведеш данните в информационната система.

~X( Даааа... ,доста сложно и дълго изглежда за едни 10лв. ама да имате на предвид ,че селските доктори това го правят за 3лв. Вярно е че там бройката и по-голяма, но схемата е същата.

post-106-0-39558400-1327262527_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Малко извън темата.

При нас пък , ако някой си е плащал коректно данъка на кучето през годините и то умре, данъчните му искат бележка от ветеринар че е умряло . Един вид нещо като смъртен акт. В повечето случай ,кучето е умряло преди 2-

3 г. и на стопаните им излизат неплатени данък куче за този период .

 

Кучето се регистрира до 7 дни от придобиването му. Съответно това трябва да напише собственика в декларация по чл.117, за да не го карат да плаща за минали години... Паспортът също не трябва да е издаден преди повече от 7 дни...

 

 

Когато кучето умре в нечий кабинет/клиника, съответният лекар записва, подписва и подпечатва, че кучето е умряло- отзад в паспорта. Собственикът отива в общината с паспорта и го отписват. Лекарят го маркира като умряло в тъпата система, дето не работи. Нали там има графа "Състояние"...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Софиянци вече трябва да изпращаме инфо за чипираните кучета на следния мейл: e_slavev@abv.bg- д-р Славев, който е на мястото на д-р Генадиев.

 

Утре ще се говори по проблема на високо ниво. Докато д-р Генадиев ми говореше, че към анекс номер 2 към ГРД няма наредба, то д-р Славев ми обясни, че не ни дават да подписваме договор, защото ИС за кучета не работи. Казах му, че причината ми е ясна- промените в ЗВМД и пестене на пари, че това пестене на 10 лева от куче е укриване на данъци от държавата от страна на ОДБХ, защото, когато вземем парите ще попълваме данъчна декрларация ... и да каже на Генов и на всички, че не е нужно да се съдим... Утре ще отговорят на официалното запитване на Влади. А то е от януари...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Образец на индивидуален договор 2012г

12. За въвеждане в ИС на БАБХ на ЕКЖ - по 5лв на 1бр животно(след поставяне на микрочип)

13. За поставяне на транспондер /микрочип/ и регистрация на домашни любимци от видовете подлежащи на идентификация по смисъла на Регламент 998/2003/ЕС - по 10лв на 1бр животно.

 

Колеги, преписах ви дословно договора. Никаде не се споменава въвеждане в ИС на кучетата и котките. Регистрираме ги като носим хартиения носител в ОДБХ.

Link to comment
Share on other sites

На мен директора на агенцията в Силистра ми каза че не може да сключи рамков договор с повече от едни лекар, а тъй като вече има сключен договор за ДПП с участъков лекар за град Силистра, няма начин да сключи и с мен, пък било и то само за чиповете.

Link to comment
Share on other sites

Докторе,тоя те е излъгал здраво и закона и ГРД позволяват неограничен брой на участък ,има и такива случай 2-3 колеги на 1 ВУ.Освен това му кажи да погледне чл.20 на договора който е направен за колеги имащи обекти за компаньони.В ОДБХ в страната са получили указание да осигурят достъп до системата на всички с договор по член 20.Между другото ми включиха чиповете от първо тримесечие за плащане, като ми поискаха да бъдат на хартиен носите на тази бланка която беше качена на сайта.С една дума търси си правата ,колкото да те мразят от БВС трябва да ти помогнат.

Link to comment
Share on other sites

Коке, на нас ни е ясно, че само да пратиш данните там- и сме спазили закона. Въпросът е, че те си стискат нашите пари. Да не говорим, че по този начин и крадат данък от държавицата, защото всички ще попълним за нашите пари данъчни декларации. Ще си ги съдим софийската колегия и това си е. На малоумни ни правят- едната марионетка на БАБХ ми вика, че нямало наредба, а другата- не работела системата... Ама това си е ваш проблем, бе!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Клиника Авицена

д-р Бенгюзов,

имам въпроси към правния отдел на БВС :

- след като микрочиповете за кучетата не отговарят на законовите изисквания,следва ли,че услугата заплатена за чипиране на кучета по смисъла на ЗВД и заплатените,и получени средства са незаконни.

- и ако е тъка,следва ли,че регистъра е незаконен,още по-вече,че в изискванията на ЗЗЖ няма задължение да се въвежада № на чипа.

Link to comment
Share on other sites

д-р Бенгюзов,

имам въпроси към правния отдел на БВС :

- след като микрочиповете за кучетата не отговарят на законовите изисквания,следва ли,че услугата заплатена за чипиране на кучета по смисъла на ЗВД и заплатените,и получени средства са незаконни.

- и ако е тъка,следва ли,че регистъра е незаконен,още по-вече,че в изискванията на ЗЗЖ няма задължение да се въвежада № на чипа.

 

Д-р Бенгюзов,

 

С уговорката, че нямам нищо общо с правния отдел на БВС моля за малко разяснение

 

- от къде следва, че "микрочиповете за кучетата не отговарят на законовите изисквания"? Защото техния номер не започва с 22 за София-град или 01 за Благоевград ли? Ако само това е основанието, някой мисли ли, че изобщо ще се произведат чипове с подходяща номерация, т.е. съгласно ЗВМД Чл. 174.(3) При регистрацията на кучето ветеринарният лекар поставя татуировка или микрочип, които съдържат идентификационен код по Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици на населеното място и индивидуален номер на животното?

 

- защо мислиш, че "в изискванията на ЗЗЖ няма задължение да се въвежда № на чипа"?

Link to comment
Share on other sites

Guest Клиника Авицена

в БВС форума има отговор,а за ЗЗД ги прочети или

Чл. 37. (1) Регистрацията на кучета се извършва по реда на чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

 

(2) В базата данни се въвеждат:

 

1. име на страната на произход на кучето;

 

2. име, пол, цвят и порода;

 

3. дата и място (адрес) на раждане на кучето;

 

4. адрес, име на собственика;

 

5. данни на ветеринарния лекар, поставил чипа;

 

6. датата на поставяне на чипа или татуировката;

 

7. извършени ветеринарномедицински манипулации;

 

8. кастрация на кучето.

 

(3) Данните по ал. 2 се въвеждат от ветеринарния лекар, поставил чипа или татуировката.

Link to comment
Share on other sites

Guest Клиника Авицена

д-р Бенгюзов

вижте,

и админастративната и професионалната ни администрация е произлязла от нашите среди,тепърва ще страдаме от това.

а да се връщат пари,както пише в БВС форума ще се връщат.Даже от професионалното ни ръководство се стремят с мобилните си амбулатории да вземат участие за разпределяне на парсата в София в бъдеще-ужас Вие сте го избрали - продуктивните,а не познава и грам от нормативната ни уредба а я крета да му е напълнен,да сте видяли ръководство да не желае да участва в парсата.

Link to comment
Share on other sites

ЗЗД е Закон за Задълженията и Договорите. Колкото до чл. 37 от ЗЗЖ, предполагах, че точно това се има предвид, но същия този член препраща към следното "чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност".

 

Чл. 174. (1) Собствениците на кучета, навършили 6-седмична възраст, ги представят на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика, за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване.

 

(2) При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар, като представя документ за платена такса по чл. 175, ал. 1.

 

(3) При регистрацията на кучето ветеринарният лекар поставя татуировка или микрочип, които съдържат идентификационен код по Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици на населеното място и индивидуален номер на животното.

 

(4) Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в ОДБХ и в съответната община.

 

(5) Собствениците на кучета заплащат стойността на ветеринарномедицинския паспорт и на манипулацията поставяне на татуировката или микрочипа.

 

 

Проследявайки записаното в този член се вижда издаването на паспорт по образец /като във всички актуални към момента паспорти фигурират и номерата на чиповете/, времеви изисквания за поставянето на чиповете, изискванията към тях, записано е и самото поставяне, както и предаването на информацията от паспорта към ОДБХ и общината, а също и заплащането на услугата.

 

Т.е. формално в ЗЗЖ наистина не пише за въвеждане на номера на чипа, но той /закона/ препраща към ЗВМД, където изискването го има.

С две думи не виждам място за притеснение относно това, дали е законно заплащането във връзка с чипирането!

Link to comment
Share on other sites

Guest Клиника Авицена

д-р Бенгюзов,

прав си ЗЗЖ(в първия пост ЗЗЖ - грешка,в другия,правя месечния финансов отчет).А изискаванията в ЗВМД към чипа са да съдържа "Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици на населеното място и индивидуален номер на животното."Тъка че има проблем и в неформални разговори с прависти има и то сериозен.

Като,чипираме не предлагаме тъкъв чип и като въвеждаме в системата въвеждаме държавата в заблуждение,че предлагаме услуга по закон,но ще дойде сервитьора,както казва колегата,че държавата ще намери начин да си вземе парите,че сме въвели некоректни данни,а собственика,че сме го заблудили,че кучето е чипирано по изискванията на закона.

И паспорт ти е незаконен,ако не си приложил "издаване на паспорт по образец" от ЗВД.

От ЗВД отиваме в ЗЗЖ,там материята не третира № на микрочип,а казва че на основинея съответния чл.от ЗВД трябва да попълним едикъквоси и няма № на чип,а с дописаното след Вашия пост е Ваш коментар а не чиста извадка от ЗВД.

извод:лоши закони,лоши ветеринари,лоши закони написани от ветеринари и изпълнявани от кой как си иска ветеринар.

Link to comment
Share on other sites

Д-р Войнов нарече днес несъответствията в двата закона- ЗЗЖ и ЗВМД "дребни технически забележки". Обеща да ги коригира.

 

За микрочиповете има регламент- петнадесетцифрен номер... Тъй, че може да се успокоите.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...