Отиди в съдържание

Фото

Проблеми с НОК

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 27 December 2016 - 10:18 AM

Преди около 20 дни мои клиенти дойдоха с оплакване за кашлица при 8 годишната им НОК.Кучето щяло да им оповръща колата и не пожелаха да го доведат за преглед .Дадох им синолокс за 5 дни .Както си му е реда дойдоха на 23 т.м.-кучето умира.Отидох на място ВТТ 39.5 ,угнетено общо състояние,при палпация слаб асцит,при аускултация усилено везикуларно дишане сърцето се чуваше много тъпо,взех го в клиниката и го омотох с домитор,взех кръв и го насочих за рентген.Направими впечатление че дишането с домитора стана ужасно и като сложих антиседан стана чисто ново,узи потвърди асцита друго бо,4D теста отрицателен,ПКК левкоцити 28.2 при норма 6-16 с гранулоцитоза 72,3 %,биохимия бо единствено Са долна граница.Прилагам фуросемид/2х2мг на кг/,байтрил,мултибио,метакам.Подобрение само първия ден.Идеи?

Attached Files

#2 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 27 December 2016 - 11:40 AM

Най-вероятно да е някоя неоплазия в основата на проблема. Аз бих спрял метакама да не натовари бъбреците в комбинация с фурантрила. Може да включиш еналаприл макар , че се съмнявам да е от сърцето пряко проблема , но пък от снимките не се вижда много ясно какво е положението. Бих пробвал кортизон дали няма да го облекчи с презумпцията , че най-вероятно е неоплазия.

#3 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 27 December 2016 - 02:43 PM

Между другото през мен минаха няколко кучета на различна възраст с една никаква кашлица и засилен бронхиален рисунак неповлияващи се на антибиотично лечение и със слаба левкоцитоза.

#4 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 27 December 2016 - 05:05 PM

Докторе извинявай, но така подхвърлени тези рентгенови снимки не стават за нищо!

#5 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 27 December 2016 - 05:08 PM

Перикардит?

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 27 December 2016 - 05:09 PM

Смени тогава антибиотика , примерно с доксициклин. Но има от време на време някоя вълна от заразни кашлици които много трудно отшумяват - трябва им по 2 седмици. Но не мисля , че при това куче случая е такъв , защото при "баналните" заразни кашлици обикновено общото състояние е добро. Практиката ме е убедила , че възръстно животно с тежки признаци при които не можеш да кажеш със сигурност откъде идва проблема , обикновено се оказва неоплазия. А тук имаме и асцит ... И аз си помислих за перикардиален излив , още повече , че може да" върви за ръка " с асцита , но макар и снимките да са много скапани , на латералната не ми се вижда сянката на сърцето да е увеличена като за излив в перикарда. Може разбира се да е констриктивен перикардит . По скоро за неоплазията може и да е в областта на сърцето...

#7 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 27 December 2016 - 07:33 PM

Докторе, ако от Синулокс и Байтрил няма задоволителен резултат, бих имал съмнение за Бордотела и евентуално смяна на антибиотика с макролид/азитрокс/. 

При съмнение за сърдечна кашлица, аз също пускам фурантрил и следя за повишаване на диурезата и подобряване на кашлицата.

При инфекция, преднизолон прилагам с внимание...

Смятам, че една рентгенова снимка с по-добро качество би ти помогнало да отхвърлиш доста диагнози. 

#8 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 28 December 2016 - 08:22 AM

Прави сте колеги . Колега Боянов и моята първа работна диагноза беше перикардит но колкото и да не са с високо качество снимките не водят в тази посока .Ще се опитам да кача пак снимките по друг начин.

Attached Files

#9 д-р Камен Шишков

д-р Камен Шишков

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 611 Постове

Posted 28 December 2016 - 04:57 PM

Докторе,мисля си за спонтанен пневмоторакс,с ателектаза на краниален  ляв белодробен лоб,причини различни,може и да е травма,може и да е нещо друго.Дори и при тези снимки се вижда разликата в предните дялове,като най-показателна за мене е дорзо-вентралната проекция.Все пак не разчитай твърде много,защото не съм голям спец по рентгенови снимки,но все пак искам да ти помогна в решаването на казуса,като ти изостря вниманието и в тази посока.

#10 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 04 January 2017 - 08:45 AM

Ще цитирам един колега-Бък отиде във вечните ловни полета.На дявам се д-р Михайлова от ОВК да качи последните рентген и УЗИ иследвания и нейните наблюдения.

#11 д-р Камен Шишков

д-р Камен Шишков

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 611 Постове

Posted 05 January 2017 - 09:49 AM

.....и все пак докторе,ако д-р Михайлова пропусне да ни сподели развитието на този интересен случай,сподели накратко вероятната диагноза.

#12 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 522 Постове

Posted 05 January 2017 - 06:11 PM

В края на краищата умря от кардиологичен проблем.Това в ляво което се чудехме какво е излезе пневмония .Справил съм се с инфекцията но рухнало сърцето - спрях не навреме фуросемида . Калпава снимката ама сякаш никой не отиде към сърце . Доктор Михайлова ми изпрати снимки които ще опитам да кача.

#13 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 05 January 2017 - 07:01 PM

С аутопсия ли са установени проблемите ?

#14 д-р Камен Шишков

д-р Камен Шишков

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 611 Постове

Posted 06 January 2017 - 10:48 AM

.....интересен казус,дали и на другите снимки в латерална проекция сърцето ще е толкова високо над стернума разположено,което пък от своя страна е характерен изглед при пневмоторакс.

#15 д-р Лилия Михайлова

д-р Лилия Михайлова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 56 Постове

Posted 06 January 2017 - 09:14 PM

Здравейте,  извинявам се  за  късния  отговор

Кучето  дойде при нас с  оток на  белия  дроб .От  ехокардиографията се  установи   напреднала форма на дилатативна кардиомиопатия.

Кучето почина няколко часа след  настаняването. 

Утре  ще пусна снимки и клипче от  ехографията. 

Все пак  предполагам, че  високите  левкоцити които имаше са свързани с  бактериална инфекция и  отделно  е  имал и   напреднало сърдечно заболяване

#16 д-р Лилия Михайлова

д-р Лилия Михайлова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 56 Постове

Posted 07 January 2017 - 03:43 PM

Attached File  Gencheva_Maria_2-3.Jpeg   139.19KB   0 downloads

#17 д-р Лилия Михайлова

д-р Лилия Михайлова

Почетен Член

• Членове