Отиди в съдържание

Фото

Некроза на езика

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 д-р Марина Горбанова

д-р Марина Горбанова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 825 Постове

Posted 22 October 2016 - 07:22 PM

Пинчер ,мъжки на 8г. , изпратен за преглед и лечение от колеги във ВМФ гр. Стара Загора. Приет е от д-р Тонев / чувам го за пръв път/ в катедра Паразитология. Направена е ПКК, Биохимия и 4Д / отрицателен/.  Изпратен е да си ходи с приблизителна диагноза Отравяне и препоръчително лечение - Кобактан  и ОУТ.

Когато го видях за пръв път се сетих за една снимка свързана с Лептоспира каникола. Кучето е в доста тежко състояние.

Историята е започнала преди 10 дни , когато започва да демонстрира прогресивно адинамия , намаляващ апетит, полидипсия , полиурия , саливация. По думите на стопанина , това с езика станало изведнъж.  Все бях виждала стоматити и глосити при уремични пациенти , ама такова чудо не бях.  Убедена съм че причината не е токсичен агент. 

Attached Files

• Attached File  3.bmp   2.08MB   108 downloads
  • Attached File  2.bmp   720.05KB   86 downloads
  • Attached File  1.bmp   720.05KB   85 downloads

#2 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 22 October 2016 - 09:22 PM

При остра бъбречна недостатъчност може да настъпи такава некроза. Уремичен васкулит! А за Тонев, няма да коментирам. Подобни хора нямат място във факултета.

#3 д-р Николай Митев

д-р Николай Митев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 172 Постове

Posted 22 October 2016 - 10:20 PM

Завишени бъбречни и чернодробни с некроза по езика напълно подкрепям съмнението за лепто ,но къде ще изследваме лабораторно и то в лаборатория на която да вярваме.От години имаме проблем с достоверното изследване във ветеринарна лаборатория.

#4 Zoocenter

Zoocenter

Член

• Членове
  • PipPip
  • 44 Постове

Posted 23 October 2016 - 07:46 AM

Завишени бъбречни и чернодробни с некроза по езика напълно подкрепям съмнението за лепто ,но къде ще изследваме лабораторно и то в лаборатория на която да вярваме.От години имаме проблем с достоверното изследване във ветеринарна лаборатория.

Институт по заразни и паразитни болести в София. Резултатите са достоверни и може да се разчита на тях. Нужно е около 0.5 мл. серум. Резултатите излизат за няколко часа. Изследват титъра на антитела и са много коректни. 

Адреса е: 

София 1504   бул. Янко Сакъзов 26 Номератор: 02 9446999 Директор: 02 9442875, 02 9446999/ 341, 344 Факс: 02 9433075 Гл. счетоводител: 02 9446999/ 352  

#5 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 25 October 2016 - 07:41 AM

Не че нещо, но за лептоспироза не се изследва титър на антитела , а реакция аглутинация - лизис. От там идва и проблема - да поддържат лептоспирни култури.

#6 Zoocenter

Zoocenter

Член

• Членове
  • PipPip
  • 44 Постове

Posted 25 October 2016 - 10:54 AM

Не че нещо, но за лептоспироза не се изследва титър на антитела , а реакция аглутинация - лизис. От там идва и проблема - да поддържат лептоспирни култури.

Да, но резултатът от изследването е титър на антителата 1: еди колко си

#7 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 25 October 2016 - 04:06 PM

"Хубавото" е , че лептоспирата се повлиява от "банални" и широко използувани антибиотици т.е. и да не успеете да я докажете - може да приложете антибиотици които я "хващат" като част от лечението , което и без това изисква антибиотик.

#8 д-р Марина Горбанова

д-р Марина Горбанова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 825 Постове

Posted 25 October 2016 - 04:32 PM

"Хубавото" е , че лептоспирата се повлиява от "банални" и широко използувани антибиотици т.е. и да не успеете да я докажете - може да приложете антибиотици които я "хващат" като част от лечението , което и без това изисква антибиотик.

"Хубаво " ама късно!
Тъй като не съм университетски преподавател, собсвеника така и не ми повярва.

#9 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 13 November 2016 - 12:51 PM

С тези показатели не съм сигурен колко време му остава на пациента ....

Относно лептоспирозата имал съм много съмнения и нито едно доказване, почти винаги се е касаело за грам негативен сепсис или някаква друга патология. В централния институт в София от доста години не е диагностицирана лептоспироза при куче.

Относно изследванията в института по-заразни и паразитни болести знае ли някой дали се изследва титъра на антителата или чрез антитела доказват наличието на антигени от лептоспирите. Не знам също дали това изследване не е видово специфично....

Некрозата на езика, както спомена д-р Хараланов най-вероятно като етиология да има съдов характер, но защо е само на езика .....

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители