Отиди в съдържание

Фото

Кокер без диагноза

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 д-р Васил Стоицов

д-р Васил Стоицов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 62 Постове

Posted 09 March 2016 - 09:32 PM

Здравейте колеги!

Става въпрос за кокер на 2 год. по новогодишните празници е имал гастроинтестинални проблеми (повръщане и рзтроиство) колега е лекувал с Синулокс и противоповръщателни и спазмолитици.Състоянието се е нормализирало, след 20 дни състоянието се е повторило и пак е овладяно със същото лечение само антибиотика е сменен с Трисулфин.На ехограф е гледано и е констатирано удебеление на стената на тъкото черво.Кокера се храни само с гранули и без дом. храна, като гранулите са от висок клас.От тогава жиботното отслабва, повръща от време на време, но има апетит като му потреперват крайниците.Стопаните идват при мене за консултация и му пуснах кръв, резултатите ще побликувам по-долу.

http://dox.bg/files/dw?a=ebafadd40d

http://dox.bg/files/dw?a=ef12aad0db

Амилаза 19

Липаза 758.78

Чакам резултата от натрий и калий и мисля да пускам хормони на щитовидната жлеза.

#2 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 10 March 2016 - 09:35 AM

Не можах да видя изследванията на кръвта , но ако няма нещо по-различно от хипоалбуминемия вследствие на възпалените черва , причините обикновено са следните - ядене на боклуци , вътрешни паразити , непоносимост към храна , микроби. Тъй че на първо време обезпаразитяване няколко пъти , изключваща диета много важно и ако трябва 3-4 седмици антибиотика да се продължи.

#3 д-р Васил Стоицов

д-р Васил Стоицов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 62 Постове

Posted 10 March 2016 - 10:49 AM

общ белтък- 51.9  Албумин -19 Урея- 4 Креатинин-81 Глюкоза-3.2 Билирубините, АСАТ, АЛАТ, Алк.фосфатаза в норма.

От пкк само Хемоглобина е завишен-188 и Хематокрита-56

Яде една храна 2-3 дни и спира, после друга му дават и се повтаря същото 3 дни я яде и спира. На вън е весел а в къщи повече спи.Вчера е правен ехограф на коремна кухина и всичко е нормално!

Колега не съм му пуснал антибиотик защото левкоцитите в норма!

#4 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 10 March 2016 - 03:14 PM

Редно е една урина да се изследва за да се провери дали не се губят белтъци от бъбреците с урината , но това е да се спази процедурата ...Аз не вярвам да има там проблем.Според мен тук се касае за small intestinal inflammatory bowel disease , antibiotic - responsive enteropathy или dietary- responsive disease.  Освен рутинното обезпаразитяване , добре ще е да се даде нещо и за гиардията за всеки случай профилактично .Не знам колко пъти трябва да пиша в този форум и да се възмущавам на догмата " има левкоцитоза - има инфекция , няма левкоцитоза -  няма нужда от антибиотик " . Това е едно безумие което лежи на съвестта на нашите преподаватели още от студентските години , защото явно те не са ни научили на основни правила в медицината! Нямам просто думи !... Това съм сигурен , че няма как да не коства здравето и живота на пациентите ни .

#5 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 10 March 2016 - 10:11 PM

Мен лично ме притеснява ниския албумин. Дори да имаме PLE стойности под 22 говорят за чернодробен проблем.

#6 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 11 March 2016 - 09:59 AM

Младо куче на две години , без никакви изменения на чернодробните показатели да има чернодробен проблем и то толкова тежък та да има хипоалбуминемия това значи , че около 80% от черния дроб трябва да си е заминал , което да показва  тежка хронична чернодробна недостатъчност - не ми се вярва хич. Още повече , че го дават , че ниския общ белтък и ниския албумин както е  при този пациент са характерни за гастроинтестинална протеинна загуба , а не за хепатален проблем където обикновенно е нисък само албумина. Исключение може да е чернодробния шънт.

#7 д-р Васил Стоицов

д-р Васил Стоицов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 62 Постове

Posted 11 March 2016 - 11:16 PM

Na, K и Хлор са в норма. Съмнения имах и за Адисонова криза с тази ниска захар, но не е това. Все повече си мисля за Вилозна атрофия вследствие на прекараните гастроентерити.

#8 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 12 March 2016 - 03:53 PM

Колега, имате ли информация за вида, количеството, цвета, миризмата, лъскавината на изпражненията, къркорене или газове в червата. Сутрин дали има гладни повръщания, афинитет към чужди тела/клечки, трева, изпражнения и др./.

При подобни пациенти, аз често правя "теста на аналгина" ....когато кучето отказва храна, давам аналгин и след 20 минути проследявам неговият апетит към храната. Доста често апетита му се възвръща и то изяжда храната си. Тогава търся причината за отказ на храната в проблеми свързани със спастични, болеви и др. аномалии на горния отдел на  храносмилателния тракт.

Също така правя още един емпирически тест, като го поставям на различна гастроинтестинална диета и наблюдавам за подобрение в оплакванията. В зависимост от резултатът правя допълнителни изводи относно усвояването на храната....

Възможно е при кокера да има нарушение в усвояването на храната. Но това може да бъде на много нива, като се започне с жлъчка-панкреас, тънкочревна патология, дисбактериоза до непоносимост към храни и навярно още много други.

Възможно е някой Колега да не разбере градивната критика на д-р Николов относно "левкоцитите", затова му предлагам да спомене случаи в които е препоръчително да се приложи антибиотично лечение въпреки липсата на промени в кръвната картина характерни за налична обща инфекция....

#9 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 14 March 2016 - 10:48 AM

Д-р Дюлгерски когато се касае за обща инфекция , под което аз разбирам тежка или генерализирана инфекция тогава е характерна левкоцитозата ,но при един ентерит предизвикан от бактерии , ако не е много остър , че да предизвика системен отговор не е задължителна левкоцитозата. Не е задължителна при много локални инфекции които изискват антибиотик като бактериален ринит , бронхит , гноен отит , пиодермия , възпаление на долните пикочни пътища и т.н. и т.н.  Но даже и при тежки инфекции , примерно при пиометра когато масово мигрират левкоцити в матката  може техния брой да не е увеличен в кръвта поради изчерпване , при пневмония също може в редки случаи да няма левкоцитоза и въобще при тежки заболявания когато организма е изтощен , като гноен плеврит и перитонит. Левкоцитоза принципно предизвикват тежките  инфекции , но много инфекции не са толкова тежки та да предизвикат такъв отговор но пак изискват антибиотично лечение. И ако се ориентираме само по левкоцитозата дали да използуваме или не антибиотик това значи да не лекуваме много инфекции. В конкретния случай с ентерита при този кокер може да се касае за бактериален свръхрастеж , антибиотично отговарящ ентерит при които е малко вероятно да има левкоцитоза ако не протича много остро сътоянието на животното , но се изисква антибиотик.

#10 д-р Васил Стоицов

д-р Васил Стоицов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 62 Постове

Posted 14 March 2016 - 05:00 PM

Няма никакво разстройство и повръщане, само дето не иска да се храни. Храни се 2-3 дни с определена храна след това я отказва, гладува няколко дни и после яде друг вид храна. От няколко дни яде добре! Сега от петък е започнало да се изпуска по малка нужда в къщи, но пиенето на вода не е увеличено. Пикаенето не е на малки порции и често, а по 5-6 пъти за 12 часа и си прави локви. Весело е играе от петък е добре само проблема с пикаенето. Изписах му енрофлоксацин за 5 дни като ще го наблюдавам да видим какво ще се случи.

#11 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 14 March 2016 - 05:05 PM

Има и нещо друго което се пропуска в този случай и се търси под вола теле , т.е. някакви екзотични болести при младо животно. Това е историята на заболяването която показва ,че животното се оправя от антибиотик и спазмолитици. Значи има лечение което действа и въз основа на това може да се направят все пак някои изводи и предположения. Спазмолитиците биха могли симптоматично да подтиснат признаците на диария , но се съмнявам , че самостоятелно биха били достатъчни т.е. без антибиотика. А антибиотика действа на бактериите и значи тук те са замесени. Значи в този случай имаме ефект от лечението , но го отхвърляме и казваме не това не  действа... Вместо да се запитаме добре като има ефект от лечението достатъчно дълго ли е било приложено , дали не е било само 4-5 дни и както е редно в този случай то да се продължи 3-4 седмици , да се постави животното на една наистина изключваща  , качествена лечебна диета защото като се почувства по-добре животното се очаква и че апетита ще се оправи и ще яде това което му се предлага. Професор Уилард когато ни изнасяше лекции за гастроинтестиналните заболявания в Ст. Загора точно наблегна върху тези упорити случаи които му пращат в клиниката при които повръщащи , оклюмали , с влошен апетит и диария животни докато са на антибиотик са добре , но като се спре след кратко време те пак се влошават и професора точно това подчертаваше , че трябва дълго т.е. поне 3 седмици да е антибиотика , ако тогава пак рецидивира по-няколко месеца да се продължи защото на имунната система понякога и е трудно да вземе нещата здраво в свои ръце и и трябва време през което микробите в червата да бъдат подтиснати.

#12 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 14 March 2016 - 05:12 PM

Горния пост го писах без да съм прочел последното уточнение на Д-р Стоицов. Явно сме писали успоредно. И едно допълнително уточнение относно хипоалбуминемията което го пише и по книгите , а и проф. Уилард го подчерта , че и да няма диария това не значи че няма възпаление на тънките , черва и от там хипоалбунинемия и евентуално слабеене , влошен апетит , повръщане. Наблегна , че ако няма данни за бъбречен , чернодробен или кожен проблем с изтичане на секрети хипоалбуминемията тогава е от червата макар и да няма гастроинтестинална клиника.

#13 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 15 March 2016 - 01:41 PM

д-р Николов, сега когато те четат младите Колеги ще знаят ЗАЩО липсата на левкоцити в много от случаите не означава липсата на инфекция и КОГА прилагането на антибиотик в подобни случаи би било препоръчително. И ако искаме Колегите да споделят без да се притесняват трябва да бъдем малко по-толерантни и да споделяме предимно нашия опит без да притискаме човека с чисто нова бяла престилка отсреща ....

Относно пациента бих добавил още, че аз винаги когато назначавам антибиотик се опитвам да покривам успоредно лечението с пробиотици и абсорбенти....

#14 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 15 March 2016 - 03:50 PM

Д-р Дюлгерски , винаги избягвам да бъда рязък и когато напълно не съм съгласен с колегите и се стремя по-меко да изразя несъгласието си , но в случая бях провокиран от възмутения тон с който ми беше отговорено на предложението да се продължи антибиотика , завършващ с възклицателен знак . Чак пък възклицателен знак... Един вид какви ги говоря , то няма левкоцитоза , толкова ли не съм в час. Съжалявам , но това го приех като опит да ме скастрят , че говоря глупости.

#15 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 16 March 2016 - 06:18 PM

Аз искам д-р Николов да документира една, подчертавам ЕДНА пиометра без левкоцитоза! Ако ще си изсмукваме от пръстите и ще преписваме цитати от учебници без да разсъждаваме, аз съм аут. Аре приятен ден!

И точно проф. Уилард подчерта, че падне ли под 22 албумина значи черния дроб е въвлечен. Ама кой да го слуша

#16 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 17 March 2016 - 09:58 AM

Д-р Коко в Small Animal Internal Medicine Fourth Edition с главни автори Ричард Нелсън и Гилермо Коуто , издателство Mosby / Elsevier на страница 922 в раздела за пиометра пише : Animals with pyometra may have a total WBC count as high as 100,000/ micl to 200,000 /micl , or there may be a LEUKOPENIA with a degenerative left shift. Ако смяташ , че авторите в учебниците си изсмукват от пръстите , нямам нищо против. Не виждам как и защо да ти доказвам неща които пише в книгите и това , че аз лично или ти не си се сблъсквал с тях това не значи , че не са така. Много ми се ще да си намеря от някъде този фундаментален труд " Практиката на Д-р Коко " , но за сега мога само да разчитам на цитираното по-горе неблагонадеждно издание. :skype-evilgrin:  А за черния дроб пак ще кажа , че щом няма изменени чернодробни показатели може да е или тежка хронична чернодробна недостатъчност в последен стадий с 80% загуба на чернодробен функциониращ паренхим за да се стигне до хипоалбуминемия или шънт.

#17 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 17 March 2016 - 10:53 AM

И едно уточнение , защото виждам , че колеги се дразнят на постоянното наблягане от мене когато пиша , че това или онова така е написано в литературата. Това не го правя за да се надувам по някакъв начин , а за да избегна ненужните спорове защото знам , че винаги ще има и други мнения и , че това което пиша не са  мои си теории и виждания . Друг начин да подкрепя казаното от мен не виждам , за разлика от други хора които са заявявали като аргумент срещу моите постове " В моята практика аз това не съм го срещал ! " .

#18 д-р Васил Стоицов

д-р Васил Стоицов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 62 Постове

Posted 17 March 2016 - 04:34 PM

Колега Николов, чак сега видях, че си се обидил от мой пост. Извинявай ако съм те обидил, не го написах в тази посока. Просто в повечето случай с нормални левкоцити и запазено общо състояние не прибягвам до антибиотик веднага.

#19 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1058 Постове

Posted 17 March 2016 - 04:55 PM

Извинявам се и аз за острата и емоционална реакция .

#20 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 18 March 2016 - 09:33 AM

Д-р Николов, тези неща от учебниците е много хубаво да ги знаем, четем и цитираме. Обаче трябва и да мислим. Няма да влизам в спор кога при пиометра ще настъпи левкопенията с дегенерация на гранулоцитите. Но и няма да се съглася, че съм най-големия карък, който е взел кръв точно в момента, когато левкоцитозата преминава в левкопения и съм улучил момента на нормални стойности. Просто такъв филм няма. Уважавам Гилермо Коуто, но това не ми попопречи да го попитам аджеба защо казва, че при масова хемолиза на еритроцитите кучето е бледо, а не иктерично. Отговора беше да се отдиференцирало, че няма чернодробен проблем и че наистина е леко жълто.

А по отношение на постовете ти ме учудва едно несъответсвие - от една страна пишеш как трябва да изследваме, отдиференцираме, преценяваме и конкретизираме, пък после "Дайте му доксициклин и кортизон за известно време и да видим!" Ами като ще даваме на всеки неизвестен случай докси за 15-20 дни що да правя тия една камара изследвания?

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители