Отиди в съдържание

Фото

Рядък случай

Предполагаеми диагнози?

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#41 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 02 August 2014 - 09:48 AM

Всъшност сега видях , че не е от данните върху клипа и снимката и продължавам да смятам , че на снимката са черва , а на клипа е черен дроб. Честотата , часа на прегледа и други номера са различни на снимката и клипа.

#42 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 02 August 2014 - 10:53 AM

E, добре. Снимката е от същия преглед 3- 4 минути по-рано. И там се вижда диафрагмата. Ако ти харесва, наричай това черва :) Ехографията не е правена от мен. Колегата не е видял и не вижда там черва, твърди че е черен дроб и не би си сменил мнението. Моля и за други коментари по тая снимка.

#43 dr. Valchev

dr. Valchev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 151 Постове

Posted 02 August 2014 - 11:00 AM

"Големият човек се придържа към същественото и оставя нищожното."

Лао Дзъ          

Не искам с този цитат да провокирам някакво измерване-всички тук са големи по различен начин, и като такива нека проявят мъдрост и видят същественото в случая без да омаловажават нищожното!                                                                                                  

#44 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 02 August 2014 - 11:16 AM

Съгласен съм , че черния дроб има сериозни изменения , но наричайте го ако искате дребнавост , но не мога просто така да приема нещо което не изглежда истинско... Коджабашев защо реши , че резултата от ехографа е най-важното потвърждение на диагнозата при положетие , че имаш биохимия която ти дава увреждане на черния дроб и без това и съответстваща клинична картина. По това което съм чел го дават , че биопсията е тази която може единствено да потвърди диагнозата.

#45 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 02 August 2014 - 02:10 PM

1. Хиперкератоза има при някакъв брой заболявания.

2. Промени в чернодробни ензими има при всяка причина за смърт или променена пропускливост на стената на чернодробни клетки. Може би са безброй.

3.Промените в черен дроб са ХАРАКТЕРНИ за хепатокутанен синдром. Ще ти бъда благодарен да намериш друго заболяване с такава ехографска находка.

#46 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 02 August 2014 - 05:19 PM

При ехографията има едно правило и то е, че като се посочи даден обект да се подчертае от къде е или да се пусне клип. Това е разликата от рентгенографията където виждаш повече неща. Така че, аз не бих се усъмнил когато някой казва, че снимката е направена при сонда поставена в областа на черния дроб. От друга страна пак повтарям, че на мен тази находка въобще не ми прилича на чревни гънки. Губим дискусии в излишни спорове според мен.

#47 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове
  • Интереси:http://www.flickr.com/photos/igordiscus/

Posted 02 August 2014 - 09:40 PM

каква ще бъде терапията на този пациент?

Между другото аз лично не бих го изписал без   биопсия на кожата, също така  при хората доста често има инсуфисиенсия на цинк. И на край толкова скучната вторична маласезия .

Щях да забравам да питам, панкреаса видяха ли го на ехото?

#48 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 03 August 2014 - 10:39 AM

Ехографски промени на черния дроб може да се наблюдават при много заболявания , абсолютно подобно на промените в чернодробните ензими както казваш Коджабашев. Даже и да са случайна находка без клиника. И тези изменения които наблюдаваш са хипер- и хипоехоични области които не са патогномични за конкренто увреждане на черния дроб , може да са некрози , абсцеси и въобще всякакъв вид възпалителни промени. Промените които наблюдаваш ехографски няма как да кажеш какви са без биопсия и същото важи за кожните изменения. Не споря , че заболяването е хепатокутанен синдром. А как е поставена окончателната диагноза. Защото утре някой колега ще има някой случай на пациент с ехографски промени на черния дроб и някакъв дерматит и ще постави същата диагноза от раз както се изказа колегата. Даже като добавим и хиперкератозата , това го дават само като насочващо към това заболяване и е задължителна биопсията за да се потвърди. В моите кожни болести за това заболяване дават следния списък от диференциални диагнози : pemphigos fliaceus , systemic lupus erithematosis , zinc responsive dermatosis , superficial bacteral or fungal infection , epitheliotropic lymphoma. Напълно ли можеш да изключиш картина на увреждане на черния дроб при тези заболявания.

#49 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 04 August 2014 - 09:10 PM

Д-р Николов, 

За съжаление не работя в голяма клиника или университетска болница, но мога да поразсъждавам малко по въпроса.

Ето, че самия ти сведе предполагаемите диагнози от безброй до под десет. Можем ада ги понамалим. Ако това бяха чернодробни абсцеси, пациента вече щеше да е мъртав, а той не е, Ако бяха некрози, то АЛТ, АСТ щяха да са много над стойностите тук. Не знам как биха изглеждали ехогравски възпалителни промени, може някой да ми каже. 

Пемфигус, лупус, да, възможно е, но щеше да е голямо съвпадение с тези ехогравски промени. Може би щях да разбера ако бях ползвал кортикостероиди, с помощта  които пациента да си е заминал вече.

Прави сте, че е добре да има хистологично изследване на кожа, но не знам къде в България това може да бъде направено с добро качество и достоверност. Да, може да се изпратят в добра лаборатория в чужбина и бих го направил, ако някой поеме разходите.

Д-р Василев, 

Вече писах, че започнах "лечение" локално с хлорхексидин, от което имаше частиче резултат само в началото. 

Не съм препоръчал нищо конкретно освен хепатопротектори - S- аденозилметионин, аминокиселинни добавки за културисти и 4-6 яица на ден. Куето живее в селски двор, и яйцата вместо да отиват където им е мястото , ще се ползват за храна на кучето. 

Едва ли ще има траен успех, макар, че за сега е по-добре.

#50 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 05 August 2014 - 03:00 PM

Аз ти предлагам все пак да пробваш ако не сега , то поне по-натам ако нещата продължават да не вървят , кортикостероид с протекцията на примерно синулокс. Какво можеш да изгубиш от пробата, ако животното и без това се мъчи и си отива и ще се ефтаназира . А знаеш ли , може пък да има ефект , в медицината нищо не е сигурно. Отчаяните ситуации налагат отчаяни решения ... А за диагнозата пак повтарям , че и аз вярвам , че 95% е тази , но се подразних просто от бомбастичното изявление , че е поставена окончателната диагноза ехографски , което е само силно насочващо както другите изследвания  и то на ехографска снимка на която е съмнително дали е  въобще черен дроб.

#51 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 05 August 2014 - 07:50 PM

Съмнявай се колкото си искаш, но това е черен дроб.

Кортикостероиди са противопоказни за случая, и дори 51% да са мотивите за тази диагноза, употребата им е най-малко неуместна. Мога да си го евтаназирам и без помощта на кортикостероидите. Ако искаш, ще ти пратя черния дроб за окончателна диагноза.

#52 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове
  • Интереси:http://www.flickr.com/photos/igordiscus/

Posted 05 August 2014 - 10:38 PM

Ето предполагам  колегата Кънчев може да помогне с  една  биопсия да му се пусне него. сигурно нема да излезне койзнае колко скъпо. 

#53 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 06 August 2014 - 08:52 AM

Винаги трябва да се дава шанс , та макар и много малък да е при положение , че алтернативата е смърт ... Както беше цитирал преди време един колега проф. Коуто :" Никое животно не бива да бъде оставяно да умре без кортикостероид ".

#54 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 06 August 2014 - 09:51 AM

Д-р Николов, дискусията май взе да преминава в празни приказки. Какъв шанс, като е ясно, че кортикостероидите са противопоказни. 

#55 д-р Коджабашев

д-р Коджабашев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1409 Постове

Posted 06 August 2014 - 09:51 AM

Д-р Николов, дискусията май взе да преминава в празни приказки. Какъв шанс, като е ясно, че кортикостероидите са противопоказни. 

#56 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1047 Постове

Posted 06 August 2014 - 10:48 AM

Диагнозата не е сто процента доказана . Все още " вратата е отворена" макар и малко за друго заболяване , за това. Еркюл Поаро в една от сериите беше направил изказване по повод на един доктор който каза , че не се съмнява въобще , че един човек не е отровен , а просто имал гастрит : " Когато един доктор спре да се съмнява , той вече не е доктор , а убиец ... " Не е празни приказки как е поставена диагнозата , окончателна ли е и ако не е , какво може да се направи още.

#57 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 06 August 2014 - 01:12 PM

И в Холандия твърдяха окончателно, че двете кучета са заразени с бяс въз основа на изследвания, които са "златен стандарт", но в последствие какво се оказа??? Диагностиката е комплексен процес. При условията , в които работим трябва да поставяме диагнози доста често без да имаме достъп до някои диагностични способи. Знаете, че в много случаи не можем да докажем диагнозата 100%, но това все пак не променя нещата по никакъв начин, защото нашите знания и опит крещят, че това е диагнозата или че не е. 

#58 Guest_Angelova_*

Guest_Angelova_*
  • Гост

Posted 19 August 2014 - 12:02 PM

spored nas se kasae za kogen problem s neizjasnena etiologia,le4enie s VERAFLOX

#59 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 19 August 2014 - 06:46 PM

Ще ме извините за грубия език, но след като е с неизяснена етиология за какъв чеп ще давам антибиотик, освен ако не искам да рекламирам пред колегите си новия хинолон на Байер, дето струва майка си и баща си и по спектър е същия като марбофлоксацин. Лечението с антибиотици без да има нужда не е медицински оправдано. 

#60 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5756 Постове

Posted 19 August 2014 - 09:30 PM

spored nas se kasae za kogen problem s neizjasnena etiologia,le4enie s VERAFLOX

Съгласен съм с Коко! Това означава ли, че за всеки неизяснен кожен проблем трябва да прилагаме този антибиотик, той да не е новата панацея в дерматологията. Наистина малко странен пост е този!

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители