Отиди в съдържание

Фото

Пилороспазъм!

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#41 dvm. P.Boychev

dvm. P.Boychev

d-r P.Boychev

• Членове
  • PipPipPip
  • 746 Постове
  • Интереси:surgery

Posted 10 January 2008 - 12:48 PM

Много хубав въпрос.Значи нормалното състояние на пилора е да е контрахиран.След смилане на храната до ппределено ниво в стомаха той се деконтрахира частично и я пропуска към червата.Проблема е когато имаме постоянно отворен пилор.Хайде мислете сега.

#42 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 10 January 2008 - 03:33 PM

пак малко цитати:
" Most investigators agree that a distinct pyloric shpincter does not exist. "
превод - " Повечето изследователи смятат, че отделен сфинктер на пилора не съществува" - цитата е от Gastroenterology In Practice, Veterinary Learning Systems Co, 1993, 243 страница.
В един от източниците на д-р Караславова пише, че пилора има свинктер, проверих и там, но никаде все още не съм открил да пише, че този свинктер може да изпадне в спазъм.

Значи нормалното състояние на пилора е да е контрахиран.След смилане на храната до ппределено ниво в стомаха той се деконтрахира частично и я пропуска към червата.

продължавам цитата от същата страница и то следващото изречение:
"The pyloric canal remains open if the distal stomach is free of peristaltic activity."
превод " Канала на пилора остава отворен ако дисталния стомах е свободен от перисталтична активност."

ей, в книжен плъх се превърнах!

#43 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове
  • Интереси:Anesthesiology

Posted 10 January 2008 - 07:08 PM

Сн №1. на 20-та минута от даването на контраста:

Защо първата снимка е на 20-тата минута,а втората след час?

Тогава имаше свободно време тъй като имаше и други пациенти.Какво те притеснява във времето на снимане?

#44 д-р Добрин Добрев

д-р Добрин Добрев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 120 Постове

Posted 10 January 2008 - 08:25 PM

Доста е късно за добра снимка на стомах.Графията на стомах не цели само установяване на евакуаторна способност.Може много да се пише по тази тема,но аз тръгвам на ски,а там няма компютри.

#45 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 12 January 2008 - 01:30 PM

Колеги, хайде веднъж да сме екип….! Не са достатъчни само въпроси или закачки. Ясно, че няма писано за проблема, затова всеки може да сподели опитът си, да се порови, да впрегне знания и логика, и да предложи нещо.

- Има ли пилор, може ли да изпадне в спазъм?

Не знам и не съм запознат дали може някак да се докажат отговорите на тези въпроси. Но при тези клинични данни, освен съмненията за пилороспазъм, аз не се сещам за друго:
1. упорито повръщане
2. стомах, без проходимост
3. успешна терапия с но-шпа, атропин/специфични при пилороспазъм/
4. лечебен ефект при някои пациенти след бариева каша или седация

Дайте идея има ли възможност тези признаци да се дължат на нещо друго, освен на пилороспазъм. Според мен където има гладка мускулатура, там би могло да има и спазъм.

#46 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове
  • Интереси:Anesthesiology

Posted 12 January 2008 - 01:36 PM

Графията на стомах не цели само установяване на евакуаторна способност.

Така е, но в случая точно това търсехме.

#47 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 12 January 2008 - 01:46 PM

Докторе, Добри малко се отклони в теорията свързана с рентгенографията на стомаха.....

#48 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 12 January 2008 - 03:47 PM

1. упорито повръщане

Причини много

2. стомах, без проходимост

Причите за забавеното изпразване на стомаха са разделени на две основни групи
І. Обструкция на изхода
ІІ. Нарушения предизвикващи забавено евакуиране

Съвсем на кратко - пилора е отворен при стомах без контракции. Течните съставки и тези под 2мм се евакуират от стомаха най-вече в резултат на разлика в налягането между стомаха и дуоденума. Когато влезе съдържание в стомаха и се появи контракция, пилора се свива и така се създава налягане. През така свития пилор преминават течности и частици до 2 мм.
Към група І спадат - хиперплазия на лигавицата на пилора, хипертрофия на мускулите, неоплазии, чужди тела и т.н.
Една от причините в група ІІ е ретгроградна контракция от тънките черва към стомаха. Това пречи на изпразването на стомаха.

Специфични при спазми на гладка мускулатура. Ако имаш спазъм на тънки черва - ретроградна перисталтика на червата, то прилагането на спазмолитиците ще коригира нещата.

4. лечебен ефект при някои пациенти след бариева каша или седация

това мисля няма връзка с тезата за пилороспазъма.

Ето едно обяснение, без да се включва пилороспазъм. Искам да бъда разбран правилно. Моите разсъждения са на базата на това, което съм прочел по тази тема. Не съм категоричен в това, че не съществува пилороспазъм, но просто досега никъде не съм прочел за такова състояние. Естествено, ще приема, ако някой посочи информация за това, но при кучето и котката, а не при хората. Тук може да има съществени разлики.

#49 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 12 January 2008 - 04:04 PM

При това ротвайлерче започна със звучно къркорене, повръщане. Без температура. Още от началото едни лиги, точести се до земята, ...

върнах се малко назад. Ето тази картина, която описваш не отговаря на тезата за пилороспазъм.

#50 dvm. P.Boychev

dvm. P.Boychev

d-r P.Boychev

• Членове
  • PipPipPip
  • 746 Постове
  • Интереси:surgery

Posted 12 January 2008 - 04:26 PM

Пилороспазъм като понятие е употребено в рентгенологията на проф.Живко Филипов на стр.117 при описанието на стомашната язва като един от косвените и признаци.Като нозологична единица обаче на друго място...?

#51 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 13 January 2008 - 12:22 AM

Йовко, както винаги си отсреща, дори в отсъствието на обичайните заподозрени………, независимо до къде ще стигне разговорът предварително ти благодаря, за това че намираш време да изровиш нещо и да пишеш!

Оказва се, че за този проблем няма как да цитираме източници, затова според мен темата би трябвало да е по-интересна за всички, защото ще трябва да цитираме себе си! Прочетохте моето мнението, на Коко също, на Йовко, надявам се и други да имат какво да споделят ?

При ротвайлерчето болеста започна като остър гастроентероколит! Вечерта му дадох кашата, на другата сутрин това което не беше успяло да повърне беше в стомаха, но не и в червата. Нямам нищо против това, да няма пилор или пилороспазъм, но все пак подобна клинична картина трябва да има някакво разумно обяснение?
Пациентът на д-р Папазов също трябва да има подобно обяснение? И това не са изолирани случаи от практиката.

„Причините за забавеното изпразване на стомаха са разделени на две основни групи…..” , е вярно с оргинала , но не обясняват проблемът!!! Нямаме нито хиперплазия, нито хипертрофия, неоплазии, чужди тела и т.н.
А, „лечебен ефект при някои пациенти след бариева каша или седация”, имат тясна връзка с тезата за пилороспазъм!

Ако наистина проблемът не може да се обясни с пилороспазъм, тогава дайте идея с какво друго да си го обясним?

#52 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 13 January 2008 - 09:46 AM

как точно бариевата каша повлиява на спазъм на пилора??? Едва ли благотворния ефект се дължи на някакви спазмолитични свойства, че да казваш

А, „лечебен ефект при някои пациенти след бариева каша или седация”, имат тясна връзка с тезата за пилороспазъм!

Въртиме се в кръг. :-??

#53 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 13 January 2008 - 10:13 AM

Йовко, ще си поговорим и за кашата, но има по-важен въпрос на който първо трябва да се помъчим да намерим отговор!

На какво се дължи нарушената проходимоста на стомаха?
Тази патология я срещам предимно при пациенти с вирусни гастроентерити, появява се внезапно, трудно преодолима и изчезва също така внезапно.
Колегите с повече рентгенологичен опит могът да добавят и при какви други заболявания са наблюдавали подобна патология.

това е ключовият момент в дискусията според мен!!!

#54 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 13 January 2008 - 01:31 PM

Нарушената проходимост на стомаха се дължи на нарушение на нормалната перисталтика
1. кучето не се храни - перисталтична вълна не се заражда
2. няма твърда храна в стомаха - дори да се зароди перисталтична вълна тя не се предава до пилорната част на стомаха
3. в дванадесетопръстника постъпват предимно стомашни киселини - това води до обратна връзка от червата към стомаха и съответно се подтиска перисталтиката на фундусната част на стомаха.
Това + дискомфорта и болката води до затворен кръг. Няма спазъм на пилора, а просто липса на перисталтична вълна.

Моята недоказана с нищо теория за ефекта на бариевата каша, е че решава проблем номер 3 , прекъсва цикъла като прекратява сигналите от дванадесетопръстника и покрива дефектите по лигавицата с което облекчава болката тъй като солната киселина не стига до нервните рецептори и не дразни.

#55 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 13 January 2008 - 10:02 PM

я нещо за атропина:

"After atropine administration the anesthetized dog exhibits significant spontaneous pyloric contractile activity and an inhibition-relaxation response upon electrical vagal stimulation. "

тука пише , че при анестезирани кучета атропина предизвиква спонтанна контракция на пилора и инхибира релаксиращия отговор на вагусната стимулация.

А, сега де!

Ако продължа да ровя сигурно ще открия, че има състояние наречено пилороспазъм при кучето, но май го интерпретираме погрешно.

#56 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 13 January 2008 - 10:11 PM

ето с чужда помош и инфо за пилороспазъма:

"Gastric foreign bodies, gastric motility disorders
(pylorospasm and gastroduodenal reflux), and gastric ulceration are also relatively
common." - From The WALTHAM Course on Dog and Cat Nutrition.
© 1999 Waltham Centre for Pet Nutrition

"Where the stomach empties into the duodenum, there is a circular valve-like muscle called the pyloric sphincter. The pyloric sphincter constricts and dilates to regulate the flow of food from the stomach into the small intestine. Occasionally, for unknown reasons, the pyloric sphincter constricts or spasms, causing an abnormal narrowing (stenosis) of the entrance into the small intestine. Small breeds, especially nervous individuals, seem to develop this condition more frequently than others."

#57 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 13 January 2008 - 10:43 PM

След малкото, продължава: .....

Йовко, за атропина не съм го ползвал, но си изровил страхотна информация...:-??
А, за но-шпа съм сигурен , че има пряко действие върху пилора!

Тъкмо ми стана интересно и щях да помоля д-р Караславова да пусне малко разяснения за взаимовръзките между фундусната част на стомаха и дуоденума?

Това сега какво иде реч! Значи, при тези състояния можем да допускаме, че е възможно да се дължат и на пилороспазъм?

#58 Guest_д-р Анна Бондокова_*

Guest_д-р Анна Бондокова_*
  • Гост

Posted 13 January 2008 - 10:47 PM

Какво след малко бе , Пешо ?
За пилороспазъм попитайте Google ...
А тук - стр. 4 :

http://www.doiserbia...3150604305K.pdf

#59 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 14 January 2008 - 09:14 AM

аз се оказах не достатъчно подготвен за подобна дискусия.
Но, искам последно да кажа, че състоянията, които Пешо , посочваш не ми приличат на пилороспазъм. При пилороспазъм би трябвало да имаме повръщане на несмлени или частична смлени хранителни маси. Течните и всички частици под 2 мм би трябвало да преминат дори и през спастичен пилор, доколкото разбрах той не затваря лумена си 100% при контракция.

#60 Guest_д-р Анна Бондокова_*

Guest_д-р Анна Бондокова_*
  • Гост

Posted 14 January 2008 - 10:33 AM

При пилороспазъм би трябвало да имаме повръщане на несмлени или частична смлени хранителни маси. Течните и всички частици под 2 мм би трябвало да преминат дори и през спастичен пилор, доколкото разбрах той не затваря лумена си 100% при контракция.

:-?? beer

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители