Отиди в съдържание

Фото

Пилороспазъм!

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#21 д-р Мила Бобадова

д-р Мила Бобадова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1176 Постове

Posted 07 January 2008 - 09:55 PM

А аз не съм го чела, но определено съм имала подобрения от бариевата каша, Бога ми!

#22 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 07 January 2008 - 10:21 PM

покривно средство най-малко!

А опитът показва:
- прилагането на метоклопрамид николкократно дава временен и незадоволителен резултат при някои пациенти с упорито повръщане. Даването на бариева каша с цел контрастна рентгенотрафия и успоредно прилагането на деган решава проблема още след рентгена. Това не са изолирани случаи, а доста често срещани при мен.

Също пациенти с упорито изтощаващо повръщане, поставени под анестезия с цел диагностична лапаротомия, оплакванията изчезват след излизане от опойката.

ПИЛОРОСПАЗЪМ, това е темата!!!! давайте кой какво е срещал, лекувал или знае по-въпроса....... <:-P

#23 д-р Мишо Несторов

д-р Мишо Несторов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 828 Постове

Posted 08 January 2008 - 09:18 AM

Че той (Рентген де) май още не беше снимал пухкавата ръчичка на женка си Берта,когато завършихме,само я целуваше.

А п ък аз те мислих за по-млад... :P <:-P beer beer

#24 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 08 January 2008 - 10:09 AM

няма такова животно като Пилороспазъм. Говори се за стеноза(има няколко причини) на пилора и тя се коригира само хирургично.

#25 д-р Караславова

д-р Караславова

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1649 Постове

Posted 08 January 2008 - 10:25 AM

Аз имам въпрос! Искам да знам пациентите упоявани ли са след даването на бариевия сулфат за снимките? Защото същото необяснимо подобрение се наблюдава и след диагностични лапаротомии - не откривам хирургичен проблем, а пациента вземе че спре да повръща след операцията - дали не става въпрос за "рестартиране" на перисталтиката вследствие на анестезията?

#26 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 08 January 2008 - 10:41 AM

не би трябвало да се упояват!!! Забавя се перисталтиката ивремето за предвижване но контраста съответно, а това може да донесе грешна информация.

#27 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 08 January 2008 - 11:25 AM

няма такова животно като Пилороспазъм. Говори се за стеноза(има няколко причини) на пилора и тя се коригира само хирургично.

Не съм съгласен с теб. Ако диференцираш състоянията като функционална и анатомична, тогава може, но функционалната стеноза на пилора по своята същност е пилороспазъм. Само когато хронифицира и има удебеляване на мускулния слой има сто процента индикация за хирургична намеса. Оносно това състояние поради факта, че съм имал няколко доста трудни случая съм се консултирал с много хуманни коремни хирурзи и това е и тяхното мнение.
Пешо, ето някои заболявания:
-Хухк-рефлекторен
-Крон- също рефлекторен пилороспазъм, лично наблюдаван от мен.
-Вагусови патии
-язвена болест на стомаха- тук при ненавременно и забавено лечение може да се достигне до стеноза в истинския смисъл на думата и тогава да ти се наложи да режеш.

#28 д-р Цветан Цонев

д-р Цветан Цонев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1487 Постове

Posted 08 January 2008 - 11:46 AM

Защото същото необяснимо подобрение се наблюдава и след диагностични лапаротомии - не откривам хирургичен проблем, а пациента вземе че спре да повръща след операцията - дали не става въпрос за "рестартиране" на перисталтиката вследствие на анестезията?

Почти винаги след диагностичната лапаротомия спират да повръщат.Аз мисля,че след няколко поредни повръщания стомаха в по-малка или по-голяма степен променя топографията си.При операцията се установява известно торзио на стомаха и след огледа и понаместването нещата тръгват т.е спират да повръщат.Това е моята версия.

#29 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове
  • Интереси:Anesthesiology

Posted 08 January 2008 - 02:28 PM

Пилорозпазъм като самостоятелно заболяване според мен не съществува.Но смятам, че го има в патогенезата на гастрита.
Снимката е на куче лекувано преди снимките само с Квамател и сукралфат но подължаваше да повръща.Направихме нативна снимка за чуждо тяло но нищо не показа.След това направихме контраст.

Сн №1. на 20-та минута от даването на контраста:

#30 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове

Posted 08 January 2008 - 02:29 PM

сн 1

Attached Files

#31 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове

Posted 08 January 2008 - 02:31 PM

сн №2 1 час след контраста

Attached Files

#32 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове

Posted 08 January 2008 - 02:37 PM

3 часа след последната снимка повърна всичкия контраст.Тогава приложихме освен кваматела и но-шпа, който сега прилагаме рутинно при гастрити с по-сериозно повръщане.Животното намали повръщането и на другия ден направихме нативна снимка.Затова съдя, че пилороспазъма има роля в протичането на гастрита

Attached Files

#33 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 08 January 2008 - 03:23 PM

в резултат на хроничен гастрит се получава хиперплазия на лигавицата и от там стеснение на пилора. Но, не мога да открия информация, че съществува стеноза в резултат на спазъм на мускулатурата на пилора.

#34 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове

Posted 08 January 2008 - 03:37 PM

Този пациент беше в зората на моята практика и от тогава се мъча да намеря конкретна информация за нещо подобно на пилороспазъм но уви няма.А че го има говорят снимките и реакцията на животното след прилагането на но-шпа.

#35 д-р Красен Пенчев

д-р Красен Пенчев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1216 Постове

Posted 09 January 2008 - 09:05 AM

аз съм го чел, не го казвам от мой опит, защото дори не съм го и наблюдавал. Но съм го чел и е сериозно.

аз също съм го чел, имах и случай който смятам че го потвърди, котката просто се оправи след кашата.

#36 ida_vet

ida_vet

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 918 Постове

Posted 09 January 2008 - 10:55 AM

В този ред на мисли искам да споделя че при упорити диарии бариевата каша е чудесно покривно средство и гоприлагам редовно, лятото имахме подобен случай които след диагностична лапаротомия и без хирургичен проблем кучето спря да повръща, а иначе при по-упорити повръщания съм ползвал хлорпромазина инжективно, животните са леко отнесени но върши хубава работа, а тук имаш проблем щото след 1 час доста не евакуиран контрасти има.

#37 д-р Добрин Добрев

д-р Добрин Добрев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 120 Постове

Posted 09 January 2008 - 11:04 PM

Сн №1. на 20-та минута от даването на контраста:

Защо първата снимка е на 20-тата минута,а втората след час?

#38 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 10 January 2008 - 11:12 AM

Значи клиничният опит показва, че Бариевата каша оказва лечебен/успокояващ ефект, който най-вероятно се дължи на покривното и свойство!

Но ефекта от действието и /при пилороспазъм/ се проявява предимно след прилагането на но-шпа, метоклопрамид или седация.
Допускам, че причината за пилороспазъма би могъл да бъде в областта на дуоденума и според мен се дължи на възпалителна/болева реакция в тази зона.

Интересен ми е и факта, че при седация самостоятелно също имаме лечебен ефект и то без прилагане на каша. Така, че е възможно да разширим възможните причини за поява на пилороспазъма.

Колеги дайте идеи на какво би могло да се дължи пилороспазъма и на какво лечебният ефект от анестезията?

Също Коко подхвана интересна идея при какви заболявания се съмняваме за пилораспазъм?

#39 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 10 January 2008 - 11:26 AM

Пешо, при седацията използваш ли премедикация с атропин? Тогава би могло да е от него. Аз процедирам само с него. Друг момент при седацията е влиянието върху нервус вагус и оттам резултат.

#40 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5769 Постове

Posted 10 January 2008 - 11:46 AM

първо трябва да си отговорим на въпроса - Може ли пилора да изпадне в спазъм? =)) embrace

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители