Отиди в съдържание

Фото

Пилороспазъм!

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 02 January 2008 - 03:20 PM

Колеги, какви препарати прилагате при пилороспазъм?

Наскоро имах два пациенти със съмнение за пилороспазъм, но използването на метоклопрамид, спазмалгон, бускопан, покривни и антиацидни средства, не дадоха очакваният резултат.

Ще се радвам да споделите вашият опит и избор на терапия………. , Благодаря!

#2 dvm. P.Boychev

dvm. P.Boychev

d-r P.Boychev

• Членове
  • PipPipPip
  • 746 Постове
  • Интереси:surgery

Posted 02 January 2008 - 03:52 PM

Навремето от лека му пръст професор Ибришимов знам,че пилора се отваря в следствие на повишеното количество солна киселина или така нареченото "бомбардиране" на пилора.Ако пилороспазъмът е централен то той няма да е изолиран или идиопатичен.Ако наистина се касае за хипоацидитет аз съм използвувал с успех 1мл кислол /HCL/ в 750 мл вода,от което се дава по 1-2 супени лъжици на ден.

#3 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 02 January 2008 - 04:47 PM

Атропин, на другия ден Атропин и така 5 дни. Не се ли отпусне-отварям и Джъд техника. Така го правят в хуманната медицина и от моя опит мисля, че е най-удачно.

#4 Dr. Igor Vasilev

Dr. Igor Vasilev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1669 Постове
  • Интереси:http://www.flickr.com/photos/igordiscus/

Posted 02 January 2008 - 06:25 PM

коко в какви дозировки е атропина?

#5 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 02 January 2008 - 06:31 PM

0.04мг/кг. Целта е тотална релаксация на храносмилателния тракт.

#6 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 03 January 2008 - 09:41 AM

Само, аз ли съм карък на повръщанията..............!

Между другото едното беше ротвайлерче с гастроентерит, една седмица повръща, спаси ме препарата Вомитус- хил. Но темата не е за хомеопатичните лекарства. Просто виждам, че нещо не овладявам добре състоянията свързани с пилороспазъм.

Също тенденциозно след като направим контрастна ренгенография и приложа метоклопрамида, проблемът при повечето пациенти изчезва!

Някаква статия по- проблема поне? ;)

#7 D-r Koko

D-r Koko

D-r Koko

• Членове
  • PipPipPip
  • 2771 Постове

Posted 03 January 2008 - 11:16 AM

Пешо, каква ти е етиологията? Тук за последните 15 дни имам доста с повръщане, но повечето са на базата пиене на студена(ледена) вода или хранени с храни с подправки по празниците. Един папаверин-атропин или дори само с аналгин и се оправят.

#8 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 04 January 2008 - 12:14 AM

При вирусните пациенти с гастро-ентерити! Сега им е сезона, но тези преходните повръщания с разстройство не ги смятам.

При това ротвайлерче започна със звучно къркорене, повръщане. Без температура. Още от началото едни лиги, точести се до земята, силно влошено общо състояние, левкоцити 2.4, Ерит.- 4.5, биохимия в норма. След 48 часа чак, профузно разстройство. Използвах антибиотици, спазмалгон, бускопан, деган, системи, ........, няма отърване. Ако не повръща 4 часа, през ноща си го навакса, но само едни слюнки, като топка, жилави като извънземно.
Оздравителният процес започна след като в повръщането се появи жлъчка и след 8 часа изходи едно голямо желирано зелено изпражнение. За 24 часа се окопити и така отърва кожето.....

Съмнявах се, повръщането е на базата на болева реакция свързана с холецистит или възпалителни процеси в дуоденума. Нямах време да прочета за патогенезата на пилороспазъма, ако някой е в час да пусне на два три реда..............

днес ми попадна интересна информация, че Нош-па има пряко отношение към пилороспазъма. Но не успях да намеря дозите при куче. При котки от прилагането му, няколко колеги имаха приключения.

#9 д-р Ивайло Папазов

д-р Ивайло Папазов

Почетен Член

• Модератор
  • PipPipPip
  • 942 Постове
  • Интереси:Anesthesiology

Posted 04 January 2008 - 12:31 AM

Отдавна ползвам Но-Шпа и съм много доволен.Дозите които прилагам са малко емпирични :при дребни породи 1/2 ампула , при едри породи цяла.Само да знаеш че при бързо венозно често провокира повръщане но след минути им става хубаво.

#10 д-р Добрин Добрев

д-р Добрин Добрев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 120 Постове

Posted 04 January 2008 - 01:27 AM

!
Също тенденциозно след като направим контрастна ренгенография проблемът при повечето пациенти изчезва!

Пешо, знаеш ли че имам безброй случаи,където след контрастни графии нещата са се оправяли като че ли от Декабара. Доказваш конкретния проблем(при нас контраста на стомах и т.черва се прави с три снимки на интервали<нема лабаво, ей!>) и аха да започнеш лечението а пациента ти е вече здрав като сопа (гьостерица май беше по вашему).
Естествено не е сериозно да мислим за лечебното действие на бариевия сулфат или за тонизирашото действие на радиацията,но при толкова много четящи колеги във форума все някой ще даде обяснение на явлението.

#11 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 04 January 2008 - 11:10 AM

Еми, един от вариантите е да успокоява лигавицата, и да подобрява оточноста на жлъчка от папила дуодени. Обикновенно след дренирането на жлъчните пътища повръщането отшумява, аз му казвам така: след зеленото изпражнение започва оздравителният процес. И защото съм карък днес отново имам един хин с повръщане без край!

сложих атропин, нош-па, спазмалгон но по- 0.1мл., не знам дозите, пък то е 1 кг.! Довече ще го видя............, мисля, че трябва да заредя и папаверин-атропин май!

При възпалителен оток и спазъм на папилата трябва дя проверя каква терапия се репоръчва?

#12 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 04 January 2008 - 12:04 PM

Естествено не е сериозно да мислим за лечебното действие на бариевия сулфат .

Да, но е описано известно такова действие

#13 dr. Valchev

dr. Valchev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 151 Постове

Posted 04 January 2008 - 04:02 PM

И си действа.

#14 Guest_д-р Анна Бондокова_*

Guest_д-р Анна Бондокова_*
  • Гост

Posted 04 January 2008 - 05:23 PM

... а и на упражнения по рентгенология го казват ...
Пешо , аз знам , че когато възпалението изчезне , изчезва и спазъмът .

#15 adelchev

adelchev

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 314 Постове

Posted 04 January 2008 - 08:58 PM

Това което ползвам на последък е Nexium i.v. в система за два дни, докато се успокои лигавицата и после минава на таблетки.Проблема е че е малко скъпичко , но пък ефекта е светкавичен.

#16 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 04 January 2008 - 10:35 PM

Докторе, съмнявам се Nexium да има отношение към пилороспазъма, ако е така пусни някакво инфо!

мисля, че атропина и но-шпа са разковничето/може на фона на спазмалгона" !

дайте някакъв линк за етиология и патогенеза на пилороспазъма, и на английски да е ще си го преведа....

#17 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 06 January 2008 - 11:12 PM

А, ти въз основа на какво реши, че кучето има пилороспазъм? Кои признаци те наведоха на тази мисъл?

#18 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 07 January 2008 - 08:31 PM

Йовко, не диагнозата, а етиологията и патогенезата ме интересува!

по-принцип за пилороспазъм расъждавам след ренген, контраст, данни от анамнезата, повлияването от лекарствената терапия, емперично и т.н.

ако някой открие информация, дори и за човеците ще ми бъде от полза....

#19 д-р Добрин Добрев

д-р Добрин Добрев

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 120 Постове

Posted 07 January 2008 - 09:32 PM

Че не е сериозно да се говори за лечебно действие на бариевия сулфат,естествено че не е.Ако имаше ясно изразено такова ,щеше да има поне един лечебен препарат с него.Аз лично не съм срещал описано,но тъй като не съм изчел всичко на света,нека ако някой е срещнал нещо, да драсне няколко реда.Днес с двама приятели хуманни рентгенолози бистрихме тая тема,но и там същото-написано конкретно никой не е видял,ама май някой казал.......
А за упражненията по рентген ще кажа че по мое време имаше много алкохол за изпиване и много жени за любене.К'ъв рентген, к'ви 5 лева?Че той (Рентген де) май още не беше снимал пухкавата ръчичка на женка си Берта,когато завършихме,само я целуваше.

#20 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5774 Постове

Posted 07 January 2008 - 09:43 PM

аз съм го чел, не го казвам от мой опит, защото дори не съм го и наблюдавал. Но съм го чел и е сериозно.

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители