Отиди в съдържание

Фото

Scottish Fold Osteodystrophy

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

Собственик и Модератор на форума

• Admin
  • PipPipPip
  • 5726 Постове

Posted 11 May 2017 - 01:45 PM

Това е пациент на д-р Мартин Бурлаков! 

Котарака е от породата Шотландска клепоуха, 12 годишен. Последните месеци стопаните забелязват, че котарака става по-слабо подвижен, по-изнервен и по четирите крайника се образуват удебелявания. Споменават, че от години опашката е слабо подвижна. Вижда се на снимките костните натрупвания в плантарната тарзометатарзална област, засегнатите фаланги на предните крайници и срастването на опашните прешлени.

Диагноза: Scottish Fold Osteodystrophy

Ето и снимките:

Attached File  IMG_20170511_101854.jpg   162.36KB   1 downloads

Attached File  2174-1.jpg   178.24KB   1 downloads

Attached File  2176-1.jpg   143.15KB   1 downloads

Attached File  2182-1.jpg   149.09KB   1 downloads

#2 д-р Пешо Дюлгерски

д-р Пешо Дюлгерски

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 2604 Постове

Posted 12 May 2017 - 05:07 PM

И при мен има една клепоуха мацка с дискутираното заболяване. Оплакване, стои малко изгърбена, по-схваната е, трудно скача от и на дивана....

Някой проследявал ли е подобни пациенти и дали е наблюдавал временни ремисии на оплакванията и обостряния при дадени обстоятелства. Също на кой етап от възрастта започват тези хипертрофични костни дефекти.

За сега моя пациент редуцира оплакванията и е адекватно подвижен за една нормална котка...

Attached Files

#3 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5726 Постове

Posted 15 May 2017 - 10:26 AM

Това заболяване се появява при млади животни под 1 година, но може да остане клинично скрито и на практика клиниката да се наблюдава след няколко години. Нямам опит с това заболяване, това е първия случай, който виждам.

#4 д-р Лъчезар Николов

д-р Лъчезар Николов

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 1020 Постове

Posted 14 September 2017 - 06:17 PM

И аз днес кастрирах една шотландска клепоуха женска котка на година и половина и ми направи впечатление , че има тези буци в метатарзалната област и на двата задни крака и на предните крака каудално над карпалните стави имаше по една бучка , но подвижни.Има ли някакво лечение или облекчение на това заболяване ?

#5 dr grozdanov

dr grozdanov

Почетен Член

• Членове
  • PipPipPip
  • 515 Постове

Posted 05 October 2017 - 01:46 PM

Имам два въпроса . Има диагноза какво правим със животното . Втория въпрос е към д-р Хараланов - снимките от твоя рентген ли са и до какви килограми очакваш да получаваш информация за гърди и корем .

#6 д-р Йовко Хараланов

д-р Йовко Хараланов

• Admin
  • PipPipPip
  • 5726 Постове

Posted 06 October 2017 - 10:25 AM

Мисля, че нищо не може да се направи с животното освен обезболяващи, когато започне да изпитва болка. Относно рентгена, да снимките са мои. Върши добра работа при кучета до 25-30 кг за гръден кош и корем. Между другото, продавам го. Той е подвижен.

0 user(s) are reading this topic

0 членове, 0 гости, 0 анонимни потребители